Életrajz
Lajta Gábor 1955-ben született Budapesten. A Veress Pálné Gimnáziumban tanult, ahol nem volt rajzoktatás, s amikor 1972–1973 telén váratlanul festeni, rajzolni kezdett, Orvos András festőművész beajánlotta az akkor a Török Pál utcában működő Pedagógus Stúdió rajzszakkörébe. Itt Sárkány Lóránt és Litkey György, majd később Fischer Ernő irányítása alatt ismerkedett a képzőművészettel. Érettségije után, 1974-ben önálló kiállítása volt a Műszaki Egyetem E-Galériájában.
1976-tól 1981-ig az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára járt, közben amatőr filmeket forgatott és szabadiskolákban rajzolt.
A Jogi Karon 1981-ben doktorált, 1983 és 1984 között kép- és tördelőszerkesztést tanult, majd 1985-től újra a festészet felé fordult. 1986-ban ismerkedett meg választott mesterével, Molnár Sándorral, akivel 1991-től máig rendszeresen találkozik. Molnár művészetéről számos tanulmányt is írt. Később, 1996-ban Párizsban meglátogatta Csernus Tibort, akivel annak haláláig intenzív baráti kapcsolatot tartott fenn.
1987–88-ban a bécsi Hochschule für Angewandte Kunst ösztöndíjasa volt, majd vendéghallgatóként három évig a budapesti Képzőművészeti Főiskolán anatómiát- és térábrázolást tanult.
1982 és 1990 között a Filmvilág folyóirat tervezőszerkesztője. Az évtized elejétől jelennek meg filmekről, később képzőművészetről szóló esszéi, kritikái. Az akarat formája című esszéjét az Új Művészet legjobb írásának választották 1994-ben.
1990-től elsősorban festészettel foglalkozik, szabadfoglalkozású képzőművész.
1999-ben ő nyitotta meg Csernus Tibor Műcsarnok-beli kiállítását, s később is sokat tett Csernus életművének megismertetéséért.
1983-tól a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, 1985 és 1990 között a Fiatal Művészek Stúdiója, 1987-től a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, 1995-től a Magyar Festők Társaságának tagja. 2001-ben a párizsi Salon (Société des Artistes Français) Taylor-díjával, 2002-ben a Salon bronzérmével tüntették ki. 2015-ben Munkácsy Mihály-díjat vehetett át.
Művei a Petőfi Irodalmi Múzeum, a váci Tragor Ignác Múzeum, a dunaszerdahelyi Kortárs Művészeti Gyűjtemény és a KOGART mellett számos magángyűjteményben helyet kaptak.
Az életrajzot összeállította: Sípos László [2017]
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Életrajzi adatok
Budapest, 1955. szeptember 28.
Tanulmányok
1976–1981: Eötvös Loránd Tudományegyetem, Jogi Kar, Budapest
1981: Doktori diploma, Eötvös Lóránd Tudományegyetem Jogi Kar, Budapest
1983–1984: Újságíró Iskola, Budapest, kép- és tördelőszerkesztői szak
1987–1988: Iparművészeti Főiskola, Bécs, ösztöndíjas
1989–1992: Képzőművészeti Főiskola, Budapest, vendéghallgató, anatómia- és térábrázolás tanulmányok
Munkahelyek
1982–1990: a Filmvilág folyóirat munkatársa
1990–: szabadfoglalkozású képzőművész
Művészeti szervezeti tagság
1983–: Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ)
1985–1990: Fiatal Művészek Stúdiója
1987–: Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete
1995–: Magyar Festők Társasága
2005–: Sensaria Képzőművészeti Egyesület (tiszteletbeli tag)
2015–: Magyar Művészeti Akadémia, levelező tag
Munkásság
Sípos László: Lajta Gábor festőművész
Lajta Gábor pályafutása során számos stílusirányzattal és több művészeti ággal is kapcsolatba került. Festészetének korai szakaszában sokat merített Cézanne, Gauguin és Dürer munkáiból. A nyolcvanas években a Filmvilág tervezőszerkesztőjeként dolgozott, így ekkoriban készült alkotásai gyakran kapcsolódtak különböző filmművészeti alkotásokhoz (Film-vászon-képek).
Ezt követően némileg eltávolodott korábbi felfogásától és redukált festői eszközökkel dolgozva úgymond ösztönös festményeket hozott létre: egyszerű színmezőket, gesztusokat vitt fel a vászonra, az absztrakthoz közelítő képeket készített, mégis, ezek a művek is ábrázoló képek voltak, csak a végletekig redukáltak. Ez idő tájt többnyire kevés színnel dolgozott, a fény-árnyék hatást kihasználva. Színkezelésére leginkább a fekete, a fehér és a szürke árnyalatainak használata volt jellemző.
Közvetlenül a rendszerváltás előtt a Hochschule für Angewandte Kunst (Iparművészeti Főiskola) ösztöndíjasaként Bécsben tanult, ami látásmódjának átformálódásához vezetett. „A figuratív kép úgy bukkan elő ebből a szakadékból, vagyis a nem figuratívból (a formátlanból, az absztraktból, a láthatatlanból), akár egy kísértet."[1] Ekkoriban expresszív felfogású képeket kezdett festeni. Az ebből az időszakból származó munkáin elsősorban Arnulf Rainer és Francis Bacon hatása érződik (Végállomás késsel), de a CoBrA csoport művészeinek alkotásaival is rokoníthatóak (Csapos). P. Szűcs Julianna egy, a Ráday Galériában rendezett későbbi kiállítás kapcsán írta, hogy Lajta „a '80-as években rajzolt Shoah-sorozata az irányított hisztéria szép példája: a borzalom alaktalan élményét valahogy mindig visszarántja a szép kunkorok iránt vonzódó kalligrafikus ösztön".
E periódusa a következő évtized elején ért fordulóponthoz, mikor formaképzésében a realizmus irányába nyitott, de a kilencvenes évek elejéig gyakran visszatért az expresszív felfogású figurativitáshoz, illetve ekkortájt készítette el Poussin Bacchanáliájának kubista parafrázisát is.
A 90-es évek legelejét a Jóga-sorozat határozza meg – Lajta ezeken a képeken a tudat által uralt, fegyelmezett és energikus testet állítja művészete fókuszába. Később, az évtized második felében általában egyetlen nőalak, gyakran akt szerepel képein (Mesterséges nap, Akt mosdóállvánnyal, Hátakt takaróval). Ebben a korszakában vonzódik az üres terekhez és az ingerszegény környezethez, képei többnyire magányt és esendőséget sugallnak. „Művein kiszakítva a világból, egy-két alak jelenik meg, korai alkotásairól ismert szürke, geometrikusságában hangsúlyozott, kiüresedett térben"[2], P. Szabó Ernő szavaival: „festményein a tér és az emberi figura kapcsolatának változatai jelennek meg".[3]
Lajtát láthatóan inspirálta a műterembelsők, az aktok, a modellek világa – a különböző szerepekbe, mozdulatokba belemerevedő, mégis életteli emberi figurák geometriája érdekelte. Később sokasodnak a szereplők festményein. Az Éjfél című, 1995–1996-ban készült nagyméretű (140x100 cm) olajkép fő művei közé tartozik. A színesre festett falú szórakozóhelyen játszódó kép előterének bal oldalán meztelen, ölelkező női pár látható, jobbra magába merülő lány ül, kezében italos pohárral, a háttérben bárpultnál mélázó férfialak. A kép alakjai bár igen közel vannak, ügyet sem vetnek egymásra. A kompozíció erős színei ellenére a figurák szomorúak, esendőek, magukba fordultak – magányukból úgy látszik, csak a testiség ad feloldozást.
Mint arra a fent említett festmény is jó példa, Lajta igen fontos szerepet tulajdonít a művein használt színeknek: „Szeretnék színesebb és egyúttal festőibb lenni. Festői abban az értelemben, amire Francis Bacon rögeszméje céloz, hogy tudniillik a festő csak úgy odacsapja a festéket, és már kész is a kép. Ugyanakkor a festménynek nagyon pontosnak is kell lennie. Ez az ellentmondás különösen izgat a mai napig"[4] – mondja egy interjúban.
Nox címet viselő, olykor szociografikus megközelítésű sorozatában a sokalakos kompozíciók, dinamikus koncertjelenetek, az éjszakai élet nyüzsgése, mozgása, fényei izgatják. A képek születését a „meseszerű" frankhegyi éjszakai zenei koncertek ösztönözték. Sinkó István Lajta Gábor ezredforduló utáni kiállítás-sorozatát az időszak egyik legnagyobb szakmai kihívásának, legproblematikusabb tárlategyüttesének nevezte: „Lajta Nox címmel nagyméretű olajképek, kis olajvázlatok, illetve akvarellek sorát állítja ki egymás után több kiállító-helyiségben. Témája az éjszaka (latinul nox), a rockerek, koncertek világa, a frankhegyi, vagy diákszigeti bulik. Két éve járja ezeket a helyeket, vázlatokat, ritkán fotókat is készít, benne él az éjszaka sűrűjében. Ugyanakkor mindezt ürügyként, tematikai kiindulópontként tekinti, hogy megtegye újabb lépéseit a figurális festészet maga számára kijelölt útján."[5]
A 2002-es Este születünk, hajnalban halunk meg felépítése némileg hasonlít Kernstok Lovasok a vízparton című festményére, de az Éjjeli őrjárat és a Lajta által a legnagyobbak között emlegetett de la Tour fény-árnyék ellentéteire épülő művei is eszünkbe juthatnak a kompozícióról. A kép előterében látható alulöltözött rózsaszín alakok mögött látható kék városképet a fák zöld lombkoronái keretezik. „Lajta Gábor szintézisre törekszik, számára a »grand motive« nem mást jelent, mint összegezni a festészet eddigi eredményeit, […] a nagyméretű koncertképek (Agora, Rajongás, Még egy perc stb.) tableau-in visszacsempészi a festészetbe a sokalakos kép, a rend és dráma egymásnak feszülő problematikáját."[6]
2002-től gyakrabban festett akvarelleket is az újfigurativitás expresszív modorában (pl. Képkockák-sorozat). 2004–2005 körül színpadias csoportképek kerültek ki a keze alól – pl. Próbaszünet, Perszephoné elrablása, Dunakorzó (Tumultus) –, melyek esetében visszanyúl a nagy barokk dekoratív színpadi jeleneteket festő itáliai és francia mesterekhez, ugyanakkor ezek az alkotások sem nélkülözik az (ön)ironikus felhangokat.
2006–2007 körül főként újabb aktokat (Kezek) és csendéleteket (Szárny és tea, Festőeszközök) festett, illetve – egyfajta szerepjátékként értelmezve – művész és modellje kapcsolatát vitte vászonra újra és újra (Szeparé sorozat).
A 2007-től 2009-ig festett Salome-sorozatnak – „mely a festőiség, a megemelt mitikus többértelműség irányába nyitja a történetet – az aktualizálás és kortalanság kettőzése adja különlegességét"[7]. 2014-ben nagyméretű oltárképet festett Emmausi vacsora címmel; ugyanakkor a napi hírekben megjelenő események is megihletik: 2015-ből származik a hét évvel korábban Budapesten eltűnt francia diáklány, Ophélie Bretnacher térfigyelő kamerák által rögzített utolsó útjának állomásait megörökítő (Búcsúzás; Árkádok; Átkelő) és a művész által továbbgondolt jeleneteket (Víz alatt; Híd, táska) ábrázoló sorozata.
Lajta sokat festett közvetlenül modell után, előfordult, hogy egy éven át tanulmányozott egyetlen beállítást. A fotót is egyfajta tanulmányrajznak tekinti, de „ragaszkodik az eredeti, személyesen megélt látványhoz, vizuális benyomáshoz, amit a fotó nem tud a maga teljességében visszaadni."[8] Mindazonáltal elmondható, hogy a műveken a festő filmművészetben való jártassága is nyomott hagyott (az 1970-es évek végétől négy évig amatőrfilmeket is készített).
A közvetlenebb hatásokat számba véve Francis Bacon az, akinek a neve mindenképpen megemlítendő, de kétségkívül hatottak a művészre Kitaj, Antonio Lopez Garcia, Eric Fischl és – honfitársai közül – Csernus Tibor, Molnár Sándor munkái is.
Lajta képzőművészeti tevékenysége mellett jó néhány művészeti írást jegyez, többek között Picassóról, Rembrandtról, Cézanne-ról és a figurális festészettel kapcsolatban felvetődő kérdésekről. Tanulmányaiban, cikkeiben, melyek akár Kitaj, Bacon vagy Csernus festészetét elemezték – az újfigurativitás jelenléte, fontossága, a táblaképfestészet hagyományainak és gyökereinek megléte mellett tesz hitet, programszerűen közelítve témáihoz.[9] Díjnyertes Picasso-cikke kapcsán Megyeri Dávid megjegyezte, hogy a szerző stílusa egzaktságra törekszik és mentes minden nehézkes, fontoskodó, teoretizáló máztól. Elméleti munkásságában ugyanaz a pátosztól mentes, reflektált, de érzékeny és szenvedélyes attitűd érhető tetten, mint festészetében.
Sturcz János találó jellemzésével élve „[…] Lajta számára a hagyomány nem pusztán posztmodern idézet, elegáns dekoráció, hanem olyan megélt, elsajátított tudás, amely szervesen beépül a kortárs, a klasszikus és késő modern piktúra elemeit is integráló festői nyelvébe, ikonográfiájába. Lajta ugyanis a jelenkori ember hétköznapi életét festi, mégsem realista, hiszen minden helyszíne és tárgya […] szimbolikus. Csakhogy ez a szimbolizmus rejtett, a modernizmusból örökölt minimalizmus fala mögé bújtatott."[10]
Lajta Gábor a klasszikus alkotók munkáitól indulva, a gesztusfestészeten, expresszionizmuson, geometrikus felfogású alkotásokon át jó néhány technikát kipróbált és számos irányzatot művészetébe olvasztott, de három évtizedet átívelő pályafutása alatt bebizonyította, hogy a lírai figurális táblaképfestészet napjainkban is korszerű.
[1] Részlet Lajta Gábor A figuratív kép c. székfoglaló előadásából. Magyar Művészeti Akadémia, 2016. június 3.
[2] http://artportal.hu/lexikon/muveszek/lajta-gabor-1692
[3] P. Szabó Ernő: Tér és tükör. Magyar Nemzet. 1999. július 9.
[4] http://lajtagabor.com/images/interju/2002_08_Sinkovits_Ismerosok_az_ejszakaban_Lajta_Gabor.pdf
[5] Sinkó István: Nappallá tett éjszakák. Élet és Irodalom, 2002 május 17.
[6] Sinkó István: Nappallá tett éjszakák. Élet és Irodalom, 2002 május 17.
[7] Sinkó István: Salomé Guantanamón. Élet és Irodalom, LIII. évfolyam 21. szám, 2009. május 22.
[8] Részlet Sturcz János „A teremtő fénytől a szenvedő testig – Lajta Gábor festői útja 1986-tól napjainkig" című tanulmányából. http://lajtagabor.com/images/lgrol/2009_Sturcz_A_teremto_fenytol_a_szenvedo_testig_Lajta_Gabor.pdf
[9] Sinkó István: Nappallá tett éjszakák. Élet és Irodalom, 2002 május 17.
[10] Sturcz, i. m.
Műtárgylista
Víztócsa cigarettacsikkel, 1985 olaj, vászon, 65x50 cm
Cézanne útban a motívum felé, 1985 olaj, vászon, 70x50 cm
Film-vászon (Shot), 1985 olaj, vászon, 50x60 cm
Film-vászon (Önarckép), 1985 olaj, vászon, 50x60 cm
Derengés, 1986 olaj, vászon, 70x50 cm
Ajtó-rés-fény, 1986 akril, vászon, 100x80 cm
Ajtórés és fénycsík, 1986 olaj, vászon, 200x150 cm
Térszöglet, 1986 olaj, formázott vászon, 200x150 cm
Fénnyel átmetszett tér, 1986 akril, vászon, 120x120 cm
Rés-fény, 1986 olaj, vászon, 100x100 cm
Ajtórésnyi fény, 1987 akril, vászon, 70x100 cm
Kifelé nyíló ajtó, 1987 olaj, vászon, 150x200 cm
Fehér szoba, 1987 olaj, vászon, 70x100 cm
Fel a lépcsőn, 1987 akril, fa, 120x40 cm
Fénnyel átszelt tér, 1987 olaj, vászon, 30x30 cm
Madár a kövön, 1987 olaj, vászon, 50x70 cm
Fények az aszfalton, 1987 olaj, vászon, 50x60 cm
Ajtó-rés-fény, 1987 akril, fa, ca. 200x300 cm
Káosz / Íj, 1988 tus, kérta, papír, 70x49,5 cm
Shoah / Rádől a tetem, 1988 tus, pasztell, papír, 70x50 cm
Káosz / Lyuk, 1988 tus, kréta, papír, 70x50 cm
Káosz / Rembrandt trotz alledem, 1988 pasztell, papír, 70x50 cm
Fej, 1989 vegyes technika, papír, részlet
Shoah / Fekete test, 1989 szén, papír, 70x50 cm
Shoah / Fekete test II., 1989 pasztel, papír, 70x50 cm
Shoah / Testhalom, 1989 pasztell, papír, 100x70 cm
Shoah / Sínek (Diptichon), 1989 pasztell, papír, 70x100 cm
Shoah / Gyermek, 1989 pasztell, olaj, papír, 70x50 cm
Shoah / Testet visznek, 1989 tus, pasztell, papír, 100x70 cm
Társalgás, 1990 pasztell, kollázs, papír, 70x100 cm
Az utca emberei / Jönnek, 1990 pasztell, akvarell, papír, 70.5x49 cm
Kocsmai példabeszéd, 1990 olaj, pasztell, kollázs, papír, 60.5x41.5 cm
Villanások / Fehér botos, 1990 kréta, papír, 100x70 cm
Villanások / Sebesült orrú irányt mutat, 1990 szén, pasztell, papír, 100x70 cm
Villanások / Kapualjban, 1990 szén, tus, papír, 100x70 cm
Villanások / Vita a kocsmaasztalnál, 1990 kréta, pasztell, papír 100x70 cm
Villanások / Három üveg, 1990 pasztell, papír 100x70 cm
Villanások / Vöröshajú kocsmatündér, 1990 olaj, pasztell, tus, papír, 100x70 cm
Vörösbor, 1990-1991 olaj, pasztell, papír, 70x50 cm
Az utca emberei / Néznek, 1991 tus, papír, 60.5x43 cm
Az utca emberei / Fekete fröccs, 1991 tus, papír, 61x43 cm
Az utca emberei / Tolongás, 1991 tempera, tus, papír, 61x43 cm
Az utca emberei / Motorosok, 1991 tus, tempera, papír, 61x43 cm
Jóga No. 01, 1991 pigment, grafit, papír, 100x70 cm
Jóga No. 02, 1991 szén, pigment, kréta, papír, 100x70 cm
Jóga No. 03, 1991 pigment, emulzió, tus, préselt szén, papír, 100x70 cm
Jóga No. 04, 1991 pigment, emulzió, tus, préselt szén, papír, 100x70 cm
Jóga No. 05, 1991 grafit, tus, kréta, tojásemulzió, pigment, papír 100x70 cm
Jóga No. 06, 1991 tus, grafit, pigment, emulzió, szén, papír, 100 × 70 cm
Jóga No. 07, 1991 tus, kréta, grafit, papír, 100x70 cm
Jóga No. 08, 1991 pigment, emulzió, tus, szén, kréta, grafit, fűrészpor, papír, 100x70 cm
Jóga No. 09, 1991 grafit, tus, tojásemulzió, vatta, papír, 100x70 cm
Jóga No. 10, 1991 grafit, tus, tojástempera, kréta, papír, 100 × 70 cm
Jóga No. 11, 1991 grafit, kréta, tus, tojástempera, papír, 100x70 cm
Jóga No. 12, 1991 grafit, tus, tojásemulzió, kréta, papír, 100x70 cm
Jóga No. 13, 1991 kréta, grafit, papír, 100x70 cm
Jóga No. 14, 1991 grafit, préselt szén, tus, kréta, papír, 100x70 cm
Mozgásszínház / Széttárt lábú, 1994 tus, föld, papír, 30x42 cm
Mozgásszínház / Földet eszik, 1994 ceruza, tus, tempera, föld papír , 29.5x42 cmMozgásszínház / Felemelt láb, 1994 ceruza, pác, föld, papír, 30x42 cm
Mozgásszínház / Szék körül, 1994 pasztell, tus, papír, 30x42 cm
Mozgásszínház / Lábbal a széken, 1994 tus, olaj, pasztell, papír, 30x42 cm
Színpadon, 1994 tempera, pasztell, papír, 30x40 cm
Mozgásszínház / Avarban, 1994 tus, akvarell, kréta, tempera, föld, falevél, papír, 30x42 cm
Mozgásszínház / Avarágyék, 1994 tus, olaj, pasztell, tempera, föld, falevél, papír, 30x42 cm
Mozgásszínház / Lángok, 1994 tus, tempera, kréta, föld, papír , 30x42 cm Keménykalapos, 1994 pasztell, kézzel merített papír, 58x42 cm
A Picasso Point Kávéházban, 1994 pasztell, papír, 59x42 cmFurcsa pár, 1994 pasztell, papír, 67x50 cm
Csapos, 1994 tus, akvarell, pasztell, kézzel merített papír, 58.5x42 cm
Saigon Pub, 1994 pasztell és vegyes technika,papír, 50x70 cm
Saigon, 1994 pasztell, papír, 60x40 cm
Férfi kutyát vakargató nővel, 1994 tempera, pasztell, papír, 58.5x42 cm
Végállomás késsel, 1994 pasztell, papír, 30x40 cm
Végállomás, 1994 pasztell, papír, 40x30 cm
Játékgép, 1994 akvarell, pasztell, tus, papír, 60x40 cm
Diszkóban, 1994 pasztell, kézzel merített papír, 58x42 cm
Ellépő alak, 1994 pasztell, kézzel merített papír, 58x42 cm
Korlátnál, 1994 pasztell, papír, 61x43 cm
Asztal körül, 1994 pasztell, papír, 100x70 cm
A sarkon, 1994 olaj, vászon, 30x20 cm
Vázlat a Reggel, Dél, Estéhez, 1994 vöröskréta, papír, ca. 50x35 cm
Triptichon - Reggel, Dél, Este, 1994 olaj, vászon, egyenként, 140x60 cm
Utcasarok, 1994 olaj, vászon, 30x25 cm
Borozóban, 1994 olaj, vászon, 30x30 cm
Büfébódé, 1994 olaj, vászon, 30x30 cm
Fuvar, 1994 olaj, vászon, 30x25 cm
Peep show, 1995 kréta, tus, papír, 63x48.5 cm
A Lépcsős a Klauzál téren, 1995 pasztell, papír, 70x70 cm
Fel a lépcsőn, uram, 1995 pasztell, kézzel merített papír, 70x100 cm
A Hangulat borozó a Mária utcában, 1995 olaj, vászon, 50x85 cm
Ablakon át, 1995 olaj, vászon, 25x20 cm
Éjfél körül, 1995 olaj, vászon, 140x100 cm
Önarckép fejkendővel, 1995 olaj, vászon, 22x18 cm
Éjfél, 1995-1996 olaj, vászon, 140x100 cm
Vázlat a Sikolyhoz, 1997 akvarell, kréta, papír, 40x30 cm
Vázlat a Sikolyhoz, 1997 vörös és fekete kréta, papír, ca. 25x20 cm
Szoborvázlat a Sikolyhoz, 1997 agyag, 16x15x12 cm
Szoborvázlat a Sikolyhoz, 1997 agyag, 16x15x12 cm
Sikoltó nő vázlat, 1997 olaj, szén, kréta, papír, 40x30 cm
Kiáltó nő, 1997 olaj, papír, 40x30 cm
Forduló akt, 1997 pasztell, papír, 30x40 cm
Sikoly, 1997 olaj, vászon, 210x130 cm
Kék fürdőszoba, 1997 olaj, vászon, 140x200 cm (diptichon)
Rossz álom, 1997 olaj, vászon, 190x140 cm
Sárga fürdőszoba, 1997 olaj, vászon, 140x200 cm (diptichon)
Akt a fürdőszobában, 1997 pasztell, kézzel merített papír, 70x50 cm
Akt csipesszel, 1997 pasztell, papír , 100x70 cm
Az infralámpa fényében, 1997 pasztell, kézzel merített papír, 70x100 cm
Pihenő akt, 1997 pasztell, kézzel merített papír, 100x70 cm
Mesterséges nap, 1997 pasztell, papír, 70x100 cm
Zuhany után, 1997 pasztell, kézzel merített papír, 70x50 cm
Hátakt, 1997 szén, pasztell, papír, 100x70 cm
Akt a zuhanytálcán, 1997 szén, pasztell, papír, 70x50 cm
Karosszékben ülő akt, 1997 szén, pasztell, papír, 70x50 cm
Térdelő akt, 1997 szén, pasztell, papír, 70x100 cm
Lábmosás, 1997 olaj, vászon, 150x120 cm
Lajta Viktor 12 évesen, 1998 olaj, vászon, 140x100 cm
Mosdóra támaszkodó nő, 1998 szén, pasztell, papír, 70x50 cm
Lehajló nő, 1998 olaj, vászon, 140x190 cm
Tükörbenéző (vázlat), 1998 olaj, vászon, 25x20 cm
Forduló figura, tanulmány (A), 1998 olaj, papír, 22x16 cm
Forduló figura, tanulmány (B), 1998 olaj, papír, 22x16 cm
Lajos, 1998 olaj, vászon, 22x18 cm
Akt mosdóállvánnyal, 1998-1999 olaj, vászon, 140x100 cm
Hátakt takaróval, 1999 olaj, vászon, 100x80 cm
Tükör (Nő és tükörbe néző férfi), 1999 olaj, vászon , 100x80 cm
Eltakart fejek, 1999 olaj, vászon, 100x100 cm
Betekert karú nő, 1999 olaj, vászon, 190x140 cm
Akt kerek tükörrel, 1999 olaj, vászon, 100x100 cm
Lehajló nő paraván mögött, 1999 olaj, vászon, 140x190 cm
Táncterem, 1999 olaj, vászon, 190x140 cm
Lámpazsinór, 1999 olaj, vászon, 190x140 cm
Akt fekete kabáttal, 1999 olaj, vászon, 160x220 cm
Guggoló akt, 1999 olaj, vászon, 100x140 cm
Kuporgók, 1999 olaj, vászon, 140x100 cm
Akt ablak mögött, 1999 olaj, vászon, 120x120 cm
Önarckép szürke háttérrel, 1999 olaj,vászon, 55x80 cm
Tükörbenéző (Két akt), 1999 fehér és fekete tus, zöld papír, 30x20 cm
Pihenő modell, 1999 akvarell papír 62x46 cm
Emberpár, 1999 akvarell papír, 70x50 cm
Vetkőző modell, 1999 pasztell, papír, 65x50 cm
Pohár és kéz, 1999-2003 olaj, vászon, 30x35 cm
Próbaterem, 2000 olaj, vászon, 30x60 cm, diptichon
Földön ülő férfi és nő, 2000 olaj, vászon, 35x20 cm
Guggoló akt, 2000 olaj, vászon, 35x20 cm
Két akt szürke hátérrel, 2000 olaj, vászon, 20x25 cm
Három figura barna háttérrel, 2000 olaj, vászon, 20 × 25 cm
Hátakt, 2000 olaj, vászon, 25 × 20 cm
Forduló akt, 2000 olaj, vászon, 20x30 cm
G.K. portréja, 2000 olaj, vászon, 85x60 cm
Enteriőr, 2000 akvarell, papír, 60x60 cm
Akt székkel, 2000 tus, sötétszürke papír, 30x20 cm
Akt székkel, 2000 akvarell, papír, 62x46 cm
Támaszkodó akt, 2000 pasztell, papír, 60x45 cm
Perszephoné, 2000 akvarell, papír, 60x50 cm
Perszephoné No.5, 2000 akvarell, papír, 62x46 cm
Perszephoné No. 9, 2000 akvarell, papír, 60x40 cm
Perszephoné No. 10, 2000 akvarell, papír, 60x40 cm
Perszephoné No. 14, 2000 akvarell, papír, 40x30 cm
Perszephoné No. 15, 2000 akvarell, papír, 40x30 cm
Perszephoné No. 16, 2000 akvarell, papír, 40x30 cm
Perszephoné No. 17, 2000 akvarell, papír, 40x30 cm
Perszephoné No. 18, 2000 akvarell, papír, 40x30 cm
Perszephoné No. 19, 2000 akvarell, papír, 60x40 cm
Perszephoné No. 20, 2000 akvarell, papír, 60x40 cm
Perszephoné No. 21, 2000 akvarell, tempera, papír, 40x30.5 cm
Kuporgó Perszephoné, 2000 akvarell, papír, 62x46 cm
Hádész és Perszephoné, 2000 akvarell, papír, 62x46 cm
Hádész leereszkedik Perszephonéval, 2000 akvarell, papír
Bertók László portréja, 2001olaj, vászon, 60x70 cm
Kenyér, alma, bor, 2001 olaj, vászon, 40.5 × 50.4 cm
Kenyér, alma, bor (2), 2001 olaj, vászon, 40x50 cm
Éjjeli figurák, 2001 olaj, vászon, 30x30 cm
Giroszkóp, 2001 olaj, vászon, 30x35 cm
Gólyalábasok, 2001 olaj, vászon, 30x35 cm
Forgó giroszkóp, 2001 olaj, vászon, 30x20 cm
Metál, 2001 olaj, vászon, 50x66 cm
Tűz körül I., 2001 olaj, vászon, 30x45 cm
Sárga föld, 2001 olaj, vászon, 30x45 cm
Erdő szélén, 2001 olaj, vászon, 100x70 cm
Táj fával, 2001 olaj, vászon, 100x70 cm
Táj felhőkkel, 2001 olaj, vászon, 100x70 cm
A város fölött, 2001 - 2002 olaj, vászon, 30x40 cm
Éjjeli parti, 2001 - 2002 olaj, vászon, 40x65 cm
Agora, 2001 - 2002 olaj, vászon, 130x195 cm
Rajongók, 2001 - 2002 olaj, vászon, 200x275 cm
Tűznyelő, 2001 - 2002 olaj, vászon, 30x35 cm
Kék föld, 2002 olaj, vászon, 20x30 cm
Pult és asztalok, 2002 olaj, vászon, 30x35 cm
Éjszínhely, 2002 olaj, vászon, 30x35 cm
Fórum, 2002 olaj, vászon, 45x60 cm
Elcsendesülés, 2002 olaj, vászon, 30x35 cm
D-dúr noktürn, 2002 olaj, papír, 40x30 cm
Éjjeli lovas, 2002 olaj, vászon, 80x110 cm
Figyelők, 2002 olaj, vászon, 85x50 cm
Éjszakai színpad, 2002 olaj, vászon, 130x195 cm
Még egy perc, 2002 olaj, vászon, 150x200 cm
Este születünk, hajnalban halunk meg, 2002 olaj, vászon, 150x200 cm
Remiz, 2002 olaj, vászon, 200x200 cm
Triptichon 1. Holdhalogén, 2002 olaj, papír, 40x30 cm
Triptichon 2. Alkonyi felhők, 2002 olaj, papír, 40x30 cm
Triptichon 3. Fénykiáradás, 2002 olaj, papír, 40x30 cm
A tánc vége, 2002 olaj, papír, fára kasírozva, 30x35 cm
Bármilyen zenét, 2002 olaj, vászon, 50x60 cm
Éjjeli pihenő, 2002 olaj, vászon, 50x60 cm
A zöld sátor, 2002 olaj, vászon, 30x35 cm
Napnyugati bölcsek, 2002 olaj, vászon, 30x35 cm
Hypnox, 2002 olaj, vászon, 50x60 cm
Két zenész, 2002 olaj, vászon, 16x22 cm
Külvárosi parkoló, 2002 olaj, vászon, 50x60 cm
Szép új világ, 2002 olaj, vászon, 50x60 cm
Parádé, 2002 olaj, vászon, 30x35 cm
Távoli színpad, 2002 olaj, vászon, 40x60 cm
Éjszínhely 2., 2002 olaj, vászon, 60x70 cm
Képkockák 1. akvarell, 2002 papír, 3 lap, egyenként 12x12 cm
Képkockák 2. akvarell, 2002 papír, 3 lap, egyenként 12x12 cm
Képkockák 3. akvarell, 2002 papír, 3 lap, egyenként 12x12 cm
Képkockák 4. akvarell, 2002 papír, 3 lap, egyenként 12x12 cm
Képkockák 5. akvarell, 2002 papír, 3 lap, egyenként 12x12 cm
Képkockák 6. akvarell, 2002 papír, 3 lap, egyenként 12x12 cm
Képkockák 7. akvarell, 2002 papír, 3 lap, egyenként 12x12 cm
Koncertsátor, 2002 akvarell, papír, 16x42.5 cm
Bár, 2002 akvarell, papír, 16x42.5 cm
Lépcső, 2002 akvarell, papír, 38x28 cm
Várakozás, 2002 akvarell, papír, 28x38 cm
Zenészek, 2002 akvarell, papír, 28x38 cm
Fák között, 2002 akvarell, papír, 20x30 cm
Tűz, 2002 akvarell, papír, 40x30 cm
Éjszakai olvasás, 2002 pasztell, papír, 65x50 cm
Acid House, 2002 akvarell, papír, 40x30 cm
Átjáró, 2002 akvarell, papír, 40x30 cm
Tűz, 2002-2003 olaj, vászon, fára ragasztva, 30x30 cm
Koncert után, 2002-2003 olaj, papír, fára ragasztva, 30x35 cm
Szabadban, 2002-2003 olaj, papír, fára ragasztva, 30x35 cm
A híd, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
A bejárat előtt, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
A metál sátor, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
A tetők fölött, 2003 akvarell, papír, 43x16 cm
Cinetrip pirosban, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
Dombélen akvarell, papír, 16x43 cm
Folyosó, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
Föld alatt, 2003 akvarell, papír, 43x16 cm
Rózsaszínű föld, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
Büféasztalok 2., 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
Sátor fekete éggel, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
Lány a fal mellett, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
Terem kék függönnyel, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
Sátor és lampionok, 2003 akvarell, papír, 16x43 cm
Büféasztalok, 2003 olaj, fa, 20x54 cm
Hullámverés, 2003 olaj, vászon, fa, 18x27.5 cm
Kapunyitás előtt, 2003 olaj, vászon, 30x35 cm
Kilövésre várva, 2003 olaj, vászon, 30x35 cm
Alkony a Szigeten, 2003 olaj, vászon, 70x100 cm
Éjszakai ücsörgés, 2003 olaj, fa, 20x55 cm
Piros fény, 2003 tempera, vászon, 50x135 cm
Szürkület, 2003 tempera, vászon, 50x135 cm
Várakozás, 2003 tempera, vászon, 50x135 cm
A város fölött, 2003 tempera, olaj, fa, 60x60 cm
Kék mélység, 2003 olaj, fa, 60x60 cm
Kutya, 2003 olaj, vászon, fára ragasztva, 35x30 cm
Baleset, 2003 olaj, vászon, 30x45 cm
Színes fényben, 2003 olaj, vászon, 30x40 cm
Ági, 2003 szén, pasztell, kézzel merített papír, 70x50 cm
Önarckép kutyával, 2003-2004 olaj, vászon, 60x50 cm
Szent Antal megkísértése, 2003-2004-2007 olaj, vászon, 60x50 cm
Így vonulunk be, 2003-2005 olaj, vászon, 140x100 cm
Parádé, 2003-2005 olaj, vászon, 160x100 cm
Dealer, 2003-2005-2007 olaj, vászon, 70x100 cm
Álló akt, 2004 pasztell, papír, fára ragasztva, 60x30 cm
Próbaszünet, 2004 olaj, vászon, 20x30 cm
Élektra, 2004 olaj, vászon, 20x35 cm
Piros öltöző, 2004 olaj, vászon, 30x40 cm
Függönyrések, 2004 olaj, papír, fa, 30x35 cm
Eleső figura, 2004 olaj, papír, 30x40 cm
Öltözőtükör, 2004 olaj, papír, fa, 30x40 cm
Élektra próba, 2004 olaj, vászon, 30x35 cm
Görög próba, 2004 olaj, vászon, 50x60 cm
Öltöző, 2004 olaj, vászon, 45x60 cm
Instrukció, 2004 olaj, vászon, 50x60 cm
Színház, 2004 tempera, olaj, fa, 20x80cm
Próba, 2004 akvarell, papír, 35x40 cm
Forgószék, 2004 akvarell, papír, 31x44 cm
Virágok, 2004 akvarell, papír, ca. 24x18 cm
Rózsák, 2004 olaj, vászon, 30x35 cm
Visszanéző, 2004 olaj, fa, 18x22 cm
Backstage, 2004-2005 olaj, vászon, 50x60 cm
A hívás, 2004-2005 olaj, vászon, 65x80 cm
Bekötött fejű önarckép, 2004-2007 olaj, vászon, fa, 22x18 cm
Alkésztisz, 2005 olaj, vászon, 35x30 cm
Arra gondolsz, 2005 olaj, vászon, 60x50 cm
Bepillantás 1., 2005 olaj, vászon, 50x60 cm
Rés, 2005 olaj, vászon, 20×35 cm
Rendezők és színészek, 2005 olaj, vászon, 60×50 cm
Salome, 2005 olaj, vászon, 50×60 cm
Modell ruhákkal, 2005 olaj, vászon, 30×20 cm
Kinek a végzete?, 2005 olaj, vászon, 100×80 cm
Perszephoné elrablása, 2005 olaj, vászon, 100x90 cm
Dunakorzó 1., 2005 olaj, vászon, fa, 30×35 cm
Dunakorzó vázlat 2., 2005 olaj, vászon, fa, 30×20 cm
Dunakorzó vázlat (Könyöklő fiú), 2005 akvarell, papír, 40×30 cm
Dunakorzó vázlat (Kalapos), 2005 akvarell, papír, 40×30 cm
Dunakorzó vázlat (Földön ülő nő), 2005 akvarell, papír, 40×30 cm
Dunakorzó vázlat (Prostituált és szendvicsember), 2005 akvarell, papír, 40×30 cm
Dunakorzó vázlat Járdalámpa (Vázlat a Dunakorzóhoz), 2005 akvarell, papír, 40×30 cm
Dunakorzó (Találkozás), 2005 olaj, vászon, 50 × 65 cm
Dunakorzó (Tumultus), 2005 olaj, vászon, 150 × 200 cm
Pollock - Ed Harris (Triptichon), 2005 olaj, vászon, 30 × 60 cm (egyenként 30 × 20 cm)
Pollock - Ed Harris, 2005 olaj, karton, fa 35 × 30 cm
Akttanulmány (Felemelt lábbal), 2005 akvarell, papír, 70 × 50 cm
Akttanulmány (Visszaforduló), 2005 akvarell, papír, 70 × 50 cm
Akttanulmány (Önmagát átölelő), 2005 akvarell, papír, 70 × 50 cm
Akttanulmány (Álló szőke hátakt), 2005 akvarell, papír, 70 × 50 cm
Akttanulmány (Fürdő után), 2005 akvarell, papír, 70 × 50 cm
Akttanulmány (Ülő akt lámpával), 2005 akvarell, papír, 70 × 50 cm
Akt esőkabátban, 2005 akvarell, papír, 54,5 × 34,5 cm
Akt lila harisnyával, 2005 olaj, papír, 40 × 30 cm
Képkockák 8., 2005 akvarell, pasztell, papír, 20,8 × 20,8 cm
Képkockák 9., 2005 akvarell, pasztell, papír, 20 × 19,7 cm
Képkockák 10., 2005 akvarell, pasztell, papír, 20 × 20 cm
Képkockák 11., 2005 akvarell, pasztell, papír, 20,5 × 20,5 cm
Képkockák 12., 2005 akvarell, pasztell, papír, 20,5 × 20,5 cm
Képkockák 13., 2005 akvarell, pasztell, papír, 20,5 × 20,5 cm
Színhely bordóban, 2005 akril, olaj, vászon, 60 × 60 cm
Színhely zöldben, 2005 akril, olaj, vászon, 60 × 60 cm
Táj, 2005 akril, olaj, vászon, 40 × 30 cm
Játékterem, 2005 akril, olaj, vászon, 30 × 40 cm
Táj, 2005 akril, olaj, vászon, 40 × 30 cm
Megálló, 2005 olaj, vászon, 30 × 40 cm
Zebegényi erdőrészlet 3., 2006, akvarell, papír, 29,5x21 cm
Őszi csillogás, 2006 olaj, vászon, 65 × 65 cm
Beállítás, 2006 olaj, rétegelt lemez, 40 × 31 cm
Duett, 2006 olaj, fa, 60 × 50 cm
Kezek, 2006 olaj, vászon, 140 × 100 cm
Bordóra hangolva, 2006 olaj, vászon, 200 × 150 cm
Sárga kanapén, 2006 olaj, vászon, 80 × 100 cm
Vörös kanapén, 2006 olaj, vászon, 100 × 100 cm
Asztalra támaszkodó akt, 2006 olaj, fa, 60 × 60 cm
A nyitott doboz, 2006 olaj, vászon, 50 × 60 cm
Lábak között, 2006 olaj, vászon, 50 × 60 cm
Álló akt, 2006 akvarell, papír, 29,7 × 21 cm
Akt tálcával és szoborfejjel, 2006 tus, toll, lavírozás, papír, 58 × 41 cm
Lábát átfogó akt, 2006 tus, toll, lavírozás, papír, 58 × 41 cm
Homorító akt, 2006 tus, toll, lavírozás, papír, 58 × 41 cm
Modell csészével, 2006 szén, papír, 58 × 41 cm
Kata, 2006 szén, merített papír, 58 × 41 cm
Joi portréja, 2006 olaj, vászon, 120 × 85 cm
Mester András portréja, 2006 olaj, vászon, 120 × 85 cm
Hármas arckép, 2006 olaj, vászon, 70 × 100 cm
Levelet olvasó nő (Lívia), 2006 olaj, fa, 30 × 35 cm
A hívás, 2006 olaj, vászon, 30 × 40 cm
Kék szeparé, 2006 olaj, fa (mdf), 50 × 60 cm
Tüzet ad (kékeslila fényben), 2006 olaj, fa (mdf), 30 × 30 cm
Tüzet ad (sárgászöld fényben), 2006 olaj, fa (mdf), 60 × 60 cm
Füst, 2007 olaj, vászon, 30 × 20 cm
Szeparé vörösben, 2007 olaj, vászon, 40 × 30 cm
Szárny és tea, 2007 olaj, vászon, 20 × 30 cm
Tea és ecsetek, 2007 olaj, vászon, 30 × 20 cm
Reggeli a műteremben, 2007 olaj, vászon, 20 × 30 cm
Festőeszközök, 2007 olaj, vászon, 20 × 30 cm
Szárny és tea fehér tányéron, 2007 olaj, vászon, 20 × 30 cm
Festőtábor, 2007 olaj, papír, 40 × 30 cm
Napfény az erdőben, 2007 pasztell, akvarell, papír, 40 × 30 cm
Erdő alján, 2007 akvarell, papír, 40 × 30 cm
Piknik az erdőben, 2007 akril, papír, 40 × 30 cm
A Dob utcai udvarunk éjjel, 2007 olaj, vászon, 40 × 30 cm
Kékben, 2007 pasztell, papír, 30 × 20 cm
Zsinóros, 2007 pasztell, papír, 30 × 27 cm
Vendégek, 2007 olaj, vászon, 65 × 80 cm
Transz / Piros-sárga, 2007 akril, papír, 30 × 40 cm
Transz / Piros arc, 2007 akril, papír, 27 × 37 cm
Transz / Hangerő, 2007 akril, papír, 30 × 40 cm
Transz / Kék körök, 2007 akril, papír, 27 × 37 cm
Goa, 2007 akril, papír, 38 × 28 cm
Transz / Hangyalány a fiújával, 2007 akril, papír, 37 × 27 cm
Transz / Mint Magdolna, 2007 akril, papír, 40 × 30 cm
Északabbra megmaradt a hó, 2007 akvarell, papír, 30 × 40 cm
Transz / Kékeslila-zöld, 2008 olaj, akril, vászon, 30 × 30 cm
Transz / Kékeslila-sárga, 2008 akril, olaj, vászon, 30 × 35 cm
Kettészelt táj (diptichon), 2008 akril, fa, 20 × 120 és 30 × 120 cm
Kettészelt táj (diptichon), 2008 akril, fa, részlet 3.
Lövészárok (M.J. portréja), 2008 akril, olaj, vászon, 40 × 30 cm
Tanulmányfej Saloméhoz, 2008 fekete kréta, fehér tus, barnásvörös papír, 21 × 30 cm
Extázis, tanulmány, 2008 fekete és fehér kréta, fapác, papír, 37 × 27 cm
Halott, 2008 ceruza, papír, 21 × 29,5 cm
Halott, 2008 fekete kréta, fehér tus, zöldes papír, 31 × 30 cm
Halott, 2008 fekete és fehér kréta, szürke papír, 21 × 30 cm
Halott, 2008 fekete kréta, fehér tus, sárgás papír, 20 × 29 cm
Halott, 2008 fekete kréta, fehér tus, szürke papír, 21 × 30 cm
Halott, 2008 fekete kréta, fehér tus, szürke papír, 21 × 30 cm
Halott teste, 2008 fekete kréta, fehér tus, szürke papír, 21 × 30 cm
Halott lepellel, 2008 fekete kréta, fehér tus, zöldes papír, 21 × 30 cm
Salome Keresztelő János fejével I., 2008 olaj, vászon, 22 × 30 cm
János-fej vörös háttérrel, 2008 olaj, vászon, 30 × 22 cm
Extázis, 2008 olaj, vászon, 60 × 30 cm
Tánc tükör előtt (Vörös Salome), 2008 olaj, vászon, 60 × 40 cm
Tépett ruhában (Sárga Salome), 2008 olaj, vászon, 60 × 40 cm
A tánc után (Kék Salome), 2008 olaj, vászon, 60 × 40 cm
Végül (Fehér Salome), 2008 olaj, vászon, 60 × 40 cm
Transz / Kék korongok, 2008 akril, papír, 37,5 × 27,5 cm
Salome üres tállal, 2008 olaj, vászon, 40 × 30 cm
János vitája Heródiással, 2008 olaj, vászon, 30 × 45 cm
Transz / Kockás, 2008 akril, papír, 27,5 × 37,5 cm
Heródiás és Keresztelő János, 2008 olaj, vászon, 20 × 50 cm
Azonosítás, 2008 olaj, vászon, 30 × 40 cm
Salome Keresztelő János fejével II., 2008 olaj, vászon, 30 × 30 cm
Lány drapériával (Salome), 2008 pasztell, akril, papír, 70 × 50 cm
Lány drapériával 2. (Salome), 2008 pasztell, akril, papír, 70 × 50 cm
Mi a következő?, 2008 pasztell, akril, papír, 70 × 50 cm
A tánc után, 2008 pasztell, papír, 50 × 70 cm
Akt ablak előtt, 2008 pasztell, papír, 70 × 50 cm
Veszélyes közeledés, 2008 olaj, pasztell, karton, 100 × 70 cm
Salome megkötözi a foglyot, 2008 olaj, pasztell, karton, 70 × 100 cm
Végül (Salome foglya), 2008 olaj, karton, 100 × 70 cm
Salome a tetemmel, 2008 szén, papír, 73,5 × 102,5 cm
Megkötözés, 2008 vöröskréta, papír, 65 × 50 cm
Húsba tépő, 2008 szén, merített papír, 44 × 31 cm
Rátérdel, 2008 pasztell, merített papír, 68.5 × 50 cm
Fejet a tálra, 2008 pasztell, karton, 33,5 × 23 cm
Salome jutalma, 2008 kréta, olaj, papír, 40 × 30 cm
Ketten is lefogják, 2008 kréta, akril, papír, 40 × 30 cm
Zsákos, 2008 olaj, pasztell, akril, papír, 40 × 30 cm
Vázlat börtönjelenethez, 2008 ceruza, olaj, pasztell, akril, karton, 45 × 30 cm
Salome a fogollyal, 2008 pasztell, karton, 42 × 30.5 cm
Salome, János és egy katona, 2008 pasztell, karton, 38.5 × 26.5 cm
Salome a tetemmel a börtönben, 2008 pasztell, karton, 34.5 × 40.5 cm
Tortúra, 2008 pasztell, papír, 100 × 70 cm
A lány és a fogoly 1., 2008 pasztell, papír, 100 × 70 cm
A lány és a fogoly 2., 2008 szén, pasztell, kézzel merített papír, 70 × 70 cm
Salome a testtel, 2008 olaj, vászon, 65 × 80 cm
Salome kötéllel, 2008 akril, olaj, vászon, 50 × 50 cm
Salome jutalma, 2008 akril, olaj, vászon, 80 × 60 cm
Machaerus, 2008 olaj, vászon, 150 × 120 cm
Várakozás, 2008 akril, vászon, 130 x 97 cm
Tánctér, 2008 olaj, vászon, 120 × 85 cm
Salome a testtel, 2009 fekete kréta, papír, 50x70 cm
Fölé hajol, 2009 fekete kréta, papír, 70x50 cm
Két figura, az egyik bekötött szemű, 2009 akril, pasztell, papír, 70x50 cm
Salome besegít, 2009 pasztell, papír, 65x50 cm
Salome történetéhez, 2009 olaj, vászon, 97x130 cm
Szent Antal megkísértése 1., 2009 pasztell, papír, 65x50 cm
Szent Antal megkísértése 2., 2009 pasztell, olaj, papír, 100x70 cm
Lány a parkolóban, 2009 olaj, vászon, 73x100 cm
Aluljáró, 2009 olaj, akril, vászon, 20x20 cm
Este 11, 2009 olaj, akril, vászon, 20x20 cm
Ellenfény, 2009 olaj, akril, vászon, 20x20 cm
Járókelők, 2009 olaj, akril, vászon, 20x20 cm
Disco, 2009 olaj, akril, vászon, 20x20 cm
Sorfal, 2009 olaj, akril, vászon, 20x20 cm
Utca, 2009 olaj, akril, vászon, 20x20 cm
Tévé, 2009 olaj, akril, vászon, 20x20 cm
Puskás Ferenc portréja, 2010 olaj, vászon, 50x40 cm
Angyali üdvözlet, 2010 akril, vászon, 60x80 cm
Bepillantás (1. változat), 2010 akril, karton, 30x30 cm
Ablakból (1. változat), 2010 akril, karton, 30x30 cm
Domboldal (1. változat), 2010 akril, karton, 30x30 cm
Városligeti tópart (1. változat), 2010 akril, karton, 30x30 cm
Távolodó férfi (1. változat), 2010 akril, karton, 30x30 cm
Távolodó nőalak, 2010 akril, karton, 30x30 cm
Építkezés, 2010 akril, karton, 30x30 cm
Aluljáró (1. változat), 2010 akril, karton, 30x30 cm
Hídpillér, 2010 akril, karton, 30x30 cm
Beszélgetők, 2010 akril, karton, 30x30 cm
Takarásban, 2010 akril, karton, 30x30 cm
Éjszakai bár, 2010 akril, karton, 30x30 cm
Bokszoló 1., 2010 akril, vászon, 50x40 cm
Bokszoló 2., 2010 akril, vászon, 24x30 cm
A fák közül ereszkedett le a házak felé, 2010 akril, fa, 20x80 cm
Zebegényi erdő (Hommage á Szőnyi István), 2010 akril, vászon, 150x150 cm
Incidens, 2010 akril, vászon, 120x120 cm
Bepillantás, 2010 akril, vászon, 120x120 cm
Kék aluljáró, 2010 akril, vászon, 150x150 cm
Távolodó férfi, 2010 akril, vászon, 120x120 cm
Domboldal, 2010 akril, vászon, 150x150 cm
Ablakból, 2010 akril, vászon, 150x150 cm
Városligeti tópart, 2010 akril, vászon, 150x150 cm
Vörös aluljáró, 2010 akril, vászon, 150x150 cm
Itt szoktam üldögélni a színes mozaikfal mellett, 2010 akril, vászon, 150x150 cm
Vasúti töltés, 2010 akril, vászon, 60x60 cm
A ?Színes söröző? a Dob utcában, 2010 akril, vászon, 70x50 cm
Éjszakai portás, 2010 akril, vászon, 50x40 cm
Lépcső, 2010 akril, vászon, 60x60 cm
Ellenfény, 2010 akril, vászon, 100x100 cm
Művei közgyűjteményekben
Petőfi Irodalmi Múzeum
Tragor Ignác Múzeum, Vác
Dunaszerdahely, Kortárs Művészeti Gyűjtemény
PIVA Gyűjtemény, Budapest
Makláry Fine Arts, Budapest
KOGART Kortárs Művészeti Gyűjtemény
Egyéni kiállítások
1974 E-Galéria, Budapesti Műszaki Egyetem – festmények
1975 Központi Szabó Ervin Könyvtár Klubja, Budapest – festmények, rajzok
1976 E-Galéria, Budapesti Műszaki Egyetem – rajzok
1986 május 22. – június 4., Kaposvári Galéria, Kaposvár - festmények (Novák Évával)
1987 május 8–15., Fiatal Művészek Klubja, Budapest – festmények
1993 április 29 . – május 26., Balassi Galéria, Budapest - akvarellek és rajzok
1995 január 13–26., "Az éjszaka", Forgách Galéria, Budapest - rajzok
1995 augusztus 1–15., Hilton Szálló, Dominikánus Udvar, Budapest - festmények és pasztellek
1995 szeptember 1 . – október 26., Horváth Endre Galéria, Balassagyarmat - festmények és pasztellek
1997 május 7–30., "Le Bain", Magyar Intézet, Párizs, - festmények és pasztellek
1999 "Akt és tér", Szinyei Szalon, Budapest, - festmények
1999 Magyar Intézet, Párizs – festmények
2000 április 26. – május 16., Persephone, Erlin Galéria, Budapest, - akvarellek
2002 április 10. – május 8., - Nox I. -, Francia Intézet, Budapest - festmények
2002 május 9–28., Nox II, Szinyei Szalon, Budapest - festmények
2002 május 22. – június 4., Nox III, Erlin Galéria, Budapest - akvarellek
2002 november 18. – december 19., Start Galéria, Budapest - festmények és akvarellek
2003 május 9–11., "Plein Art Fesztivál", Íbisz Hotel, Budapest – festmények
2005 december 29., Egy hét - egy mű, MG Galéria, Budapest - festmény: Duna- korzó
2006 január 20. – február 24. Madách Imre Művelődési Központ, Vác - festmények és akvarellek
2006 Mai figurák, St'art Galéria, Budapest – festmények
2007 október 16. –november 11. Kogart-etűdök, Művészetek Palotája, Budapest - festmény: Duna-korzó
2008 május 7–30. Salome, Huba Galéria - festmények és rajzok
2009 május 12. – 2009. június 7. Testtől testig, munkák 1989-2009, Ráday Galéria, Budapest
2010 október 16. – november 5. Új festmények, Templom Galéria (Kortárs Művészeti Galéria), Eger
2010 november 11. – november 27. Forrás Galéria, Budapest
2013 április 18. – május 12. Festőtől az erdőt. Vörösmarty Színház Forrás Galéria, Székesfehérvár
2015 június 18. – július 19. Az oroszlán nyelve. Budapest Galéria, Budapest
Fontosabb csoportos kiállítások
1986 "13 magyar képzőművész" Mältinranta Művészeti Központ, Tampere, Finnország
1986 "Stúdió '86" Budapesti Történeti Múzeum, Budapest
1987 Festészeti kiállítás, Dunaújváros
1987 Grafikai kiállítás, Nagykőrös
1987 "Stúdió '87" Ernst Múzeum, Budapest
1987 "Fiatal magyar képzőművészek" Centrum Sztuki, Varsó
1988 "Stúdió '88" Ernst Múzeum, Budapest
1993 "Agora" nemzetközi művésztelep kiállítása, Óbuda - Fő tér, Budapest
1996 szeptember 20. – "Hon-Lét-Fríz". Vajdahunyad Vár, Mezőgazdasági Múzeum, Budapest
1998 "Diaszpóra / És / Art". Dohány utcai Zsinagóga, Budapest
1998 A Zugligeti/Galéria Kör jubileumi kiállítása, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
1998 október 28. – november 15., "Fischer Ernő festőművész és tanítványai". Duna Galéria, Budapest
2000 február 2–14., "Félszáz mondat Neked. Valentin nap". Nádor Galéria, Budapest
2000 február 9. – december 31., "A Vernissage of Works by Contemporary Hungarian Artists, (Magyar Festők Társaságának kiállítása), Embassy of Hungary, Washington, USA
2000 március 17. – május 1., "Máskor, Máshol". Móra Ferenc Múzeum, Szeged (Magyar Festők Társaságának kiállítása)
2000 december 13. – 2001 január 15., "Fiat Lux". Erlin Galéria, Budapest
2000 december 15. – 2001 január 14., "Dialógus. Festészet az ezredfordulón". Műcsarnok, Budapest
2001 "Hungarian Contemporary Art". Juväskyla Art Museum, Finnország
2001 "Le Salon 2001". (MagyArt) Párizs - Taylor Alapítvány Díja
2001 december 13.– 2002 január 8., "Fiat Lux". Erlin Galéria, Budapest
2002 "Mai életképek". St-art Galéria, Budapest (Konkoly Gyulával és Kőnig Frigyessel)
2002 november 8–15., "Le Salon 2002", Párizs - bronzérem
2002 "Gulácsy Lajos emlékezete". (III. Festészeti Triennálé) Művészetek Háza, Szekszárd
2002 december 12. – 2003 február 2., "Örökölt realizmus. Figurális festészet az elmúlt negyven évben - , Szombathelyi Képtár, Szombathely
2002 december 13. – 2003 január 4, "Fiat Lux IV", Erlin Galéria, Budapest
2003 Salon des Independentes, Párizs
2003 május 22. – június 8., "A festészet vége"". Olof Palme Ház, Budapest
2003 Société internationale des Beaux-Arts de Paris, Párizs, Franciaország
2003 Chapelle des Jésuites, Chaumont, Franciaország
2003 Centenaire du Siba, Mairie du Veme, Párizs, Franciaország
2003 szeptember 2–20., "Más hangok, más szobák. Az enteriőr ma", Bartók 32 Galéria, Budapest
2003 "Fiat lux". Erlin Galéria, Budapest
2004 "Új szerzemények". Válogatás a Váci Tragor Ignác Múzeum kortárs gyűjteményéből, Szentendrei Képtár, Szentendre
2004 Szinyei Szalon, Budapest
2005 "AKTuális. A női test a kortárs művészetben", Szinyei Szalon, Budapest
2005 november 26. – 2006 január 27., "Arcok és sorsok". (XVI. Országos Portré Biennálé), Moldvay Győző Galéria, Hatvan (diploma)
2005 december 2–31., "Kogart Szalon". Kogart Ház, Budapest
2006 március 16. – április 29., "Időn túl. A festészet vállalt hagyománya I.", Szombathelyi Képtár, Szombathely
2006 "Zene a kortárs képzőművészetben", Hermann Ottó Múzeum, Miskolc
2006 "A mimézis jegyében", Pécsi Galéria, Pécs
2006 "Mit festene ma Munkácsy", Hermann Ottó Múzeum, Miskolc
2006 "A festészet vállalt hagyománya II.", Tornyai János Múzeum, Hódmezővásárhely
2006 "A festészet vállalt hagyománya II.", Pécsi Galéria, Pécs
2006 "Kép és Hang", (Magyar Festők Társasága), Városi Galéria, Mezőtúr
2006 december 12–17., "Táj - kettős előjellel" (Ökotárs Alapítvány), Dorottya Galéria, Budapest
2007 "Natura Morta", St-art Galéria, Budapest
2007 március 16 - június 24., 'A festmény ideje, Újraértelmezett hagyomány". Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
2007 szeptember 7. – október 31., "Egy nyári mosoly". HUBA bemutatóterem és Galéria, Budapest
2007 október 4–26., "Az álom arcai", (Magyar Festők Társasága), Csepel Galéria, Művészetek Háza, Budapest
2007 november 30 - 2008. január 20., "Világ-Kép", Kortárs Magyar Galéria, Dunaszerdahely, Szlovákia
2007 december 1–24., "Adventi Kalendárium" Gerbeaud ház, Vörösmarty tér, Budapest
2007 december 4–24., Forrás Galéria, Budapest
2007 december 10–14., "Művészet/Természet/Védelem" (Ökotárs Alapítvány), Szinyei Szalon, Budapest
2008 szeptember 14. – november 9. "...elszáll a lélek.." El Kazovszkij és barátai - Vasarely Múzeum, Pécs
2008 november 20–23., "Budapest Art Fair", Műcsarnok, Ráday Galéria, Budapest
2008 december 2–31., "Kogart Kortárs Művészeti Gyűjtemény", Kogart Ház, Budapest
2009 október 20 - november 20., "A Sixtus Asztalatársaság", Csepel Galéria, Budapest,
2009 november 18–22., Budapest Art Fair, Budapest / Faur Zsófi - Ráday Galéria
2010 szeptember 17. – október 29. "A mozgás öröme". Huba Galéria, Budapest
2010 szeptember 10–30. "A kép képe", Virág Judit Galéria, Budapest
2010 március 4. – április 7. "Boldogasszony", Forrás Galéria, Budapest
2010 augusztus 15. – szeptember 12., Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely
2010 április 1–28. "Hommage Puskás", Home Galéria/Boscolo New York Palace Art Gallery
2010 szeptember 24. – október 31., Városi Művészeti Múzeum, Győr
2011 augusztus 18–22. 14th Beijing International Art Exposition (BIAE), China World Trade Center in Beijing
2011 június 14. – július 4. "Magyar művészet". National Art Museum of China (NAMOC), Peking
2011 március 18. – április 10. "Hommage á Liszt Ferenc", Home Galéria/Eötvös 10 Centrum
2011 március 18. – április 10. "Hommage á Liszt Ferenc", Home Galéria/Eötvös 10 Centrum
2011 június 14. – július 4. "Magyar művészet". National Art Museum of China (NAMOC), Peking
2011 augusztus 18–22. 14th Beijing International Art Exposition (BIAE), China World Trade Center in Beijing
2012 október 2. – november 2. B.I.FOK(V)ALITÁS. Kortárs magyar festészet. Kecskemét.
2012 október 10. – október 26. Férfiképmás. Pepper Art Projekts, Budapest
2012 október 18. – november 4. Élő magyar festészet. Doyenek, fiatalok és középgeneráció. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
2012 december 11. – 2013 február 3. Csoportos kiállítás cirkuszról és varietéről. Fővárosi Nagycirkusz, Budapest
2013 május 5. – 25. Önarczképek. A Magyar Festők Társaságának kiállítása, Galeria Arcis, Sárvár, Nádasdy-vár
2013 Október 6. – december 8. 60. Vásárhelyi Őszi Tárlat, Tornyai János Múzeum, Vásárhely
2013 Október 18. – november 4. Magyar Festészet Napja, „Középgeneráció", Graphisoft Park, Budapest
2014 június 13. – augusztus 23. Solstitium. Faur Zsófi Galéria, Budapest
2014 október 19. – 26. Élő magyar festészet. A Magyar Festészet Napja, Bálna, Budapest
2016 október 20. – 2017. január 8. Októberi emlékezés. A Magyar Művészeti Akadémia csoportos kiállítása, Pesti Vigadó
2016 In memoriam 1956 – szabadtéri kiállítások a sortüzek áldozatainak emlékére. október 26 – november 7. Mosonmagyaróvár; december 8. – december 20. Salgótarján
2016 szeptember 23 – október 7. Futur II. Künstlerhaus, München
2017 március 8. – április 2. Hommage à Ferenczy Károly. Szentendrei Régi Művésztelep Galériája, Szentendre
Bibliográfia
Bibliográfia
Válogatott bibliográfia
Közlések
1977 Már zenélnek valahol fönt a háztetőkön. "Vétlen" találkozás Bernáth Auréllal. Egyetemi Lapok, 1977. október 3.
1977 A művészetért mindent. Beszélgetés Barcsay Jenővel. Egyetemi Lapok, 1978. április 17.
1978 Vajda Lajos művészete. Egyetemi Lapok, 1978. október 2.
1978 A művészet szolgálat és öröm. Beszélgetés Borsos Miklóssal. Egyetemi Lapok, 1978. november 27.
1980 Korniss Dezső képeiről. Egyetemi Lapok, 1980. május 12
1982 Animáció. Jurij Norsteinről. A mese és eszközei, Filmvilág, 1982/05, pp. 29-30.
1984 A szenvedély útja. Sindo Kaneto filmjeiről, Filmvilág, 1984/03, pp. 35-38.
1987 Francis Bacon, avagy a tértől sebzett test. Filmvilág, 1987/9, pp. 40-42.
1990 Hús és geometria. Peter Greenaway szerződése, Filmvilág, 1990/10, pp. 03-07.
1991 Gyengeség és erő. Oskar Kokoschka retrospektív kiállítása Bécsben. Új Művészet, 1991/7
1991 Lélegző műtermek. Négy osztrák festő portréja. Új Művészet, 1991/11
1992 Francis Bacon halálára. Élet és Irodalom, 1992. május 8
1992 Rembrandt - kisugárzás és fénytörés. Noteszlapok és meditációk. Új Művészet, 1992/9, pp. 37-43.
1993 Világszertár. Greenaway. Filmvilág 1993/1, pp. 6-9.
1993 A festő és a fa. Filmvilág, 1993/03, pp. 10-11.
1993 Cézanne, 2000 felé. Retrospektív kiállítás Tübingenben. Új Művészet, 1993/8
1994 Az akarat formája. Pablo Picasso portréjához. Új Művészet, 1994/5
1994 A látás kegyelme. Csontváry-kiállítás a Nemzeti Galériában. Új Művészet, 1994/12
1995 A tárgy visszaszerzése. R.B. Kitaj és a figuratív festészet. Új Művészet, 1995/9, pp. 30-36. és 1995/10, pp. 50-55.
1998 Kinek ígértem meg? Beszélgetés Csernus Tiborral. Új Művészet 1998/3, pp. 4-9.
1998 A létezés egysége. Molnár Sándor két kiállítása. Új Művészet, 1998/4
1998 Beszélgetés Molnár Sándor festőművésszel. 1998/5
1999 A semmi moralistája. Kuroszava-töredékek. Filmvilág, 1999/1, pp. 25-27.
1999 Hogarth a Place Pigalle-on. Csernus Tibor kiállítása elé. Új Művészet 1999/5, pp. 4-5.
1999 Fölfelé zuhanva. Bacon nyomában. Filmvilág, 1999/8, pp. 10-11.
2002 Trattato del cinema. Peter Greenaway, a festő, Filmvilág, 2002/12, pp. 14-16.
2003 A tekintetek emlékművei. Sylvester Katalin kiállítása a Műcsarnokban, Új Művészet, 2003 március, pp. 12-15
2003 Csernus Tibor, a kortárs klasszikus. (Condensed Motion: The Art of Tibor Csernus), The Hungarian Quarterly, Vol. 44, No. 172, Winter 2003
2004 Az égi város mértana. Molnár Sándor: Kristályképek: 1994-2002, Új Művészet 2004/2, pp. 14-19.
2004 A tekintet drámája. Szépművészeti Múzeum, Budapest, Műértő, 2004/4, p. 10.
2004 A tükör túloldalán. Formaképző energiák Keserü Ilona festészetében. Új Művészet, 2004/6, pp. 22-25.
2004 Meglesni Johannes Vermeert. Leány gyöngyfülbevalóval. Filmvilág, 2004/6, pp. 4-7.
2005 Urbild und Illusion. Ausstellungskatalog Tibor Csernus. Panorama Museum, Bad Frankenhausen, 2005
2005 Őskép és illúzió. Csernus Tibor retrospektív kiállítása Németországban. Új Művészet,
2005/3., bővített formában: Őskép és illúzió. In.: Csenus Tibor, kiállítási katalógus, Kogart Ház, Budapest, 2006
2007 Csernus Tibor, a kortárs klasszikus. In.: Csernus, kiállítási katalógus, Erdész & Makláry Fine Arts, Budapest, 2007
2007 A meztelen kép. Goya kísértetei, Filmvilág, 2007/7, pp. 52-54.
2007 Széljegyzetek a figuratív realista festészet témájához. In.: A festmény ideje, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2007, pp. 27-30.
2007 Amikor nem szenved a fény, Muravidék, 2007/12-13, pp. 24-25.
2008 Molnár Sándor A festészet tanítása című könyvéről, Balkon, 2008/4, pp. 39-41.
Recepció
1974 Vépé: Csak így tovább! In.: A Jövő Mérnöke, 1974 november 9.
1986 Vieraita Unkarista. Aamulehti, 1986 06. 06.
1986 Maila-Katriina Touminen: Unkarin grafiikka on täynnä koukkuja ja yllätyksiä. Aamulehti, 1986 06. 14.
1989 Kézjegy - Lajta Gábor. Művészet, 1989/ 3, pp. 30-31
1993 Sinkó István: Szeret Ön utazni? Lajta Gábor kiállításáról, Magyar Napló, 1993 május 28., p. 43.
1993 Bohár András: Agora-93. Agora. Nemzetközi képzőművész találkozó, kiállítási katalógus, Budapest, 1993 június
1995 Sinkó István: Falakon lógó jegyzetek. Élet és Irodalom, 1995 október 6.
1995 Reményi József Tamás: Az öntudatlanság izzása. Lajta Gábor kiállítása elé, Új Művészet, 1995 november-december, VI. évf., 11-12. sz.
1996 Kováts Albert: Milyen a jó kiállítás? (Természetesen képekről van szó). Élet és Irodalom, 1996 november 8., p. 15
1999 Sinkó István: Akttárgyak műtermi fényben. Műértő, 1999 június
1999 Szabadi Judit: Az akt mint a létezés jele. Lajta Gábor, kiállítási katalógus, Szinyei Szalon, Budapest, 1999; és Élet és Irodalom, 1999 július 9., p. 18
1999 P. Szabó Ernő: Tér és tükör. Magyar Nemzet, 1999 július 9.
1999 Sinkovits Péter: A festő a forma napszámosa. Beszélgetés Lajta Gábor festőművésszel. Új Művészet, 1999 október, pp. 14-18, 44-45 (németül is); Sinkovits Péter: Szabadság a rendben. Válogatott interjúk, Új Művészet Kiadó, Budapest, 2008, pp. 267-279.
1999 Szerényi Gábor: Víziók partjain. Lajta Gábor képei. Népszava, 1999 október 30.
2000 Szerényi Gábor: Festői partraszállás. A Magyar festők Társaságának washingtoni tárlata, Galéria, 2000 február, p. 9
2000 Sinkó István: Hadész útján Perszephonéval. Lajta Gábor új akvarelljei. Galéria, 2000 április, II. évf., 3. sz., p. 30
2000 Szemadám György: Miért pont Perszephoné? Új Művészet, 2000 július, p. 44; és Szemadám György: Ezredfordulós írások. Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2003, pp. 18-21.
2000 Bertók László: Éjfél. Lajta Gábor képére, Élet és Irodalom, 2000 október 6., p. 23
Lajta Gábor. In.: Kortárs Magyar Művészeti Lexikon II. (Szerk.: Fitz Péter) Budapest, Enciklopédia Kiadó, 2000
2001 P. Szűcs Julianna: Nicsak, ki beszél? Dialógus a Műcsarnokban, Népszabadság, 2001 január 6., p. 9
2001 Lóska Lajos: A félig sikerült dialógus. Élet és Irodalom, 2001 január 19., p. 26
2001 Keserü Katalin: The Artists in the Magyart Exhibition. Magyart. Contemporary Hungarian Art, Juväskyla Art Museum, 2001, p. 9
2001 Marjatta Hietanemi: Gábor Lajta (Lista ja jakkara / A lath and a stool). Magyart. Contemporary Hungarian Art, Juväskyla Art Museum, 2001, p. 30.
2001 Leena Pikkumäki: Punuttelevaa nykytaidetta Unkarista. Jyväskylän taidemuseon kesän päänäyttely esillä kolmessa kohteessa, KSML, 2001 június 28.
2001 Pessi Rautio: Nostalgia vallitsee. Unkarilaisten sympaattista nykytaidetta Jyväskylässä, HS, 2001 július 11.
2001 Elina Puranen: Päivästä päivään ajattelen tulevaisuutta. Unkarin nykytaide sisältää viittauksia kansalliseen, mutta yksilötasolla, KSML, 2001 július 22.
2001 Carmen Runonen: Unkari-tutkijat uuteen aikaan. Länsi-Savo, 2001 július 26., p. 14.
2001 Carmen Runonen: Virkistäviä tapauksia Unkarin nykytaiteesta. Jyväskylä esittelee Unkaria kolmessa museossa, Länsi-Savo, 2001 július 26., pp. 14-15.
2001 Ferch: St.art: Start, avagy a Szent Művészet. Egy kalandor - galéria a belvárosban, Magyar Nemzet, 2001.
2001 P. Szabó Ernő: Festői látásmódok a Startnál. Magyar Nemzet, 2001.
2001 Magyarok a párizsi művészek szalonjában. In.: nkom.hu, 2001 november 5.
2002 Andrási Gábor: Koncertvilág. Lajta Gábor három kiállítása Budapesten, Műértő, 2002 május, p. 3
2002 Sinkó István: Nappallá tett éjszakák. Élet és Irodalom, 2002 május 17.
2002 Sárosdy Judit: Szín(tér)kép. Bonton, 2002 június, p. 22.
2002 Zalán Vince: Benépesített homály. Lajta Gábor, az éjszaka festője. Magyar Napló, 2002 június, p. 26.
2002 Sinkovits Péter: Ismerősök az éjszakában. Beszélgetés Lajta Gáborral, Új Művészet, 2002 augusztus, pp. 4-6; Sinkovits Péter: Szabadság a rendben. Válogatott interjúk, Új Művészet Kiadó, Budapest, 2008, pp. 295-299.; rövidebb változata: Sinkovits Péter: Éjszíntér. Beszélgetés Lajta Gábor festőművésszel, Nox, kiállítási katalógus, Budapest, 2002 (angolul és franciául is)
2002 Művészeink a gall Szalonon. Magyar Nemzet, 2002 november 12., p. 14.
2002 Magyar festők sikere a Párizsi Szalonon. In.: hirek.mti.hu, 2002 november 17.
2002 Magyar festők sikere. Népszava, 2002 november 18., p. 13.
2002 Magyar festők a Párizsi Szalonon. Tolnai Népújság, 2002 november 19., p. 14.
2003 "Valakire nézve mindig veszélyesek vagyunk". El Kazovszkij képzőművésszel Földényi F. László készített interjút, Élet és Irodalom, 2003 január
2003 PMI: Párizsi független magyarok. Magyar művészek a párizsi Független Művészek Szalonján, In.: papirusz.hu, 2003 március 14.
2003 Magyar képzőművészek egy francia jezsuita kápolnában. In.: art-press.hu, 2003. június
2003 Zoltáni Katalin: Magyar művészek Chaumont-ban. Magyar Nemzet, 2003 július 23., p.15
2003 Kárpáti Zoltán: Más hangok, más szobák. Az enteriőr ma. Kiállítási katalógus. Bartók 32 Galéria, Budapest, 2003 szeptember
2003 Szeifert Judit: A pincéből a titkok kertjébe. Élet és Irodalom, 2003 szeptember 5., p. 26.
2003 Csűrös Miklós: Bertók László: Valahol, valami. Tiszatáj, 2003 november
2004 Aknai Katalin: Zárszó a technorealizmus-eszmecseréhez - A képtermészet kétféle logikája. Műértő, 2004 április
2004 Bordács Andrea: Arcképmutatás (A portré alternatívái a kortárs művészetben I-II.). Új Művészet, 2004 október, pp. 24-26; november, pp. 16-21.
2004 Major András: Este születünk, hajnalban meghalunk. In.: origo.hu, 2004 november 12.
2004 30 kortárs magyar alkotó. Hamu és Gyémánt - RepertoArt, 2004 tél, különszám
2005 Plentner Katalin: Operáció titokban, éjjel (Beszélgetés Lajta Gábor festőművésszel), In.: kaleidoskop.hu, 2005 november 10.
2005 Muladi Brigitta: Örök téma - Élet és Irodalom, 2005 november 18.
2006 Orvos András: Vezérfonala: az életből kiindulni a formába. Lajta Gábor kiállítása az Emeleti galériában, Váci Napló, 2006 február, p. 8
2006 Sinkó István: Színpadon. Műértő, 2006 február
2006 Muladi Brigitta: Időn túl - átjáróban vagyunk. In.: Időn túl, A festészet vállalt hagyománya, Szombathelyi Képtár, 2006.
2006 Sturcz János: A Sensaria társaság és a vállalt festészeti hagyomány. In.: Időn túl, A festészet vállalt hagyománya, Szombathelyi Képtár, 2006
2006 Forián Szabó Noémi: Sensaria, avagy, amit vesztesz a réven, visszanyered a vásznon. In.: Időn túl, A festészet vállalt hagyománya, Szombathelyi Képtár, 2006.
2006 Rieder Gábor: Időn túl - A festészet vállalt hagyománya. In.: artportal.hu 2006 április 6.
2006 Sinkovits Péter: Időn belül - a Sensaria művészcsoport kiállítása, Új Művészet, 2006 július
2006 Szabó Noémi: Műtermi titkok - Lajta Gábor kiállítása, Új Művészet, 2006 augusztus
2006 30 kortárs magyar alkotó. Hamu és Gyémánt - RepertoArt, 2006 vol. 3.
2006 j.n.: A tradíció átértékeli a jelent. Magyar Nemzet, 2006 december 7., p. 15 Lajta Gábor. In.: Who is Who, 2006.
2007 Sumonyi Papp Zoltán: Egy kiállítás képei. Forrás 2007/3.
2007 Sinkó István: Csendéletek - Életnyomok. Műértő, 2007 március
2007 Muladi Brigitta: A realizmus ideje. In.: A festmény ideje, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2007
2007 Hornyik Sándor: Látvány és reflexivitás. Naturalizmus és technorealizmus a kortárs magyar festészetben, In.: A festmény ideje, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2007
2007 Rieder Gábor: Milleniumi realizmus. A kortárs magyar realista festészet természetrajza, In.: A festmény ideje, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2007
2007 Mikes Éva: A festmény ideje - Hangulatjelentés, kritikai éllel, In.: kultura.hu, 2007 március
2007 Muladi Brigitta: A festmény ideje. Újraértelmezett hagyomány, www.prherald.hu/, 2007 március
2007 Jerovetz Gyögy: Tekintsünk el! In.: artportal.hu, 2007 március 20.
2007 P. Szabó Ernő: Hagyományok és értelmezések. A festmény ideje - a Sensaria csoport és választott mesterei a Magyar Nemzeti Galériában, Magyar Nemzet, 2007. április 14.
2007 Tegyi Enikő: Szétfoszló ideálok. Nemzeti Galéria - A festmény ideje, Medical Tribune, 2007 május 24., p. 15
2007 Muladi Brigitta: A festészet lovagja. Csernus Tibor (1927–2007), Élet és Irodalom, 2007 szeptember 21., p. 16
2007 Sinkó István: Mosoly-másként. Műértő, 2007 október, p. 2.
2008 j.n.: Lajta Gábor: Salome. Új Művészet, 2008 április, p. 3.
2008 Somrai Szabó Szilvia: Kinek a végzete? Huba Galéria, 2008 május 5., megnyitószöveg; In.: hubagroup.hu
2008 Sinkovits Péter:A művész hattyúdala. El Kazovszkij és barátai, Új Művészet, 2008 szeptember, pp. 30-33.
2008 31 kortárs magyar alkotó. Hamu és Gyémánt - Reperto Art, 2008, különszám
2008 Sturcz János: Az akt után. Lajta Gábor újfiguratív festészetének korai időszaka, Új Művészet, 2008 november, pp. 8-11.
2008 Sinkovits Péter: Keresztelő Szent János a Vérmezőn. Lajta Gábor Salome éve, Új Művészet, 2008 november, pp. 12-14.
2009 Sturcz János: A teremtő fénytől a szenvedő testig. Lajta Gábor festői útja 1986-tól napjainkig, Ráday Galéria, Budapest, 2009.
2013 Sinkó István: Folyamatos szentivánéj - Beszélgetés Lajta Gábor festőművésszel Kortárs, 2013. (57. évf.) 11. sz. 58-60. old.
2015 Sinkó István O. története, avagy az élet mint szinopszis : Lajta Gábor kiállítása, Új Művészet 2015. (24. évf.) 7. sz. 18-21. old.
© Magyar Művészeti Akadémia, 2017