Magyar Művészeti Akadémia
  • Akadémikusok
    Tagozatok
  • Könyvtár
  • mma.hu
  • mma-tv.hu
  • Súgó
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Szerzői jogok
  • Hírlevél
  • Kapcsolat
  • magyar English [Beta]
Magyar Művészeti Akadémia
  • Akadémikusok
  • Könyvtár
  • mma.hu
  • mma-tv.hu
  • Súgó
  • magyar English [Beta]

format.option.empty_header
29347
MMA30078

 
Galéria >
 

Életrajz

Életrajz

Szurcsik József
Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész
Budapest, 1959. március 3.
Az MMA rendes tagja (2013–)
Képzőművészeti Tagozat


Tovább...

Életrajz

  • Életrajz
  • Díjak

Szurcsik József festő- és grafikusművész 1959. március 3-án született Budapesten, művészcsaládban. Édesapja Szurcsik János (1931) Munkácsy-díjas, érdemes művész, festőművész, édesanyja Sárkány Anna gobelinművész. Felesége Molnár Erika művészettörténész, három gyermekük: Erika, Benedek és Kristóf.  Budapesten él.

1981 és 1985, majd 1985 és 1988 között végezte el a budapesti Magyar Képzőművészeti Főiskola sokszorosított grafika-szakát, illetve vett részt a főiskola posztgraduális képzésében. 1985 óta kiállító művész. Az autonóm művészi tevékenység mellett szerteágazó művészetszervezői, művészképviseleti tevékenységet is kifejt: számos hazai és nemzetközi művészeti szerveződés, társaság tagja, illetve tisztségviselője. A másik fontos tevékenységi területe a művészetpedagógia: 2006 és 2009 között az egri Eszterházy Károly Főiskola tanára és a Vizuális Művészeti Tanszék vezetője volt, 2009 óta a budapesti Magyar Képzőművészeti Egyetemen tanít. 2014 és 2016 között az egyetem oktatási rektorhelyettese, jelenleg a Grafika Tanszék vezetője, egyetemi docens.

Kezdetben alkalmazott grafikusként, illusztrátorként tevékenykedett aktívan, majd az egyedi és sokszorosító grafikai technikák alkalmazásával készült munkákat a festészeti kompozíciók váltották fel, de más területeken, így a szobrászatban is dolgozó alkotó, és performanszok, illetve zenekari formációk (Art-Reaktor, Tapasztalt Ecsetek) szereplőjeként is fellép.

Az 1980-as 1990-es évtizedforduló óta rendszeresen jelentkezik önálló stilisztikai jegyekkel felruházott műveivel egyéni kiállításokon, valamint hazai és külföldi tematikus tárlatokon, a magyar képzőművészet csoportos bemutatóin. Számos díj és ösztöndíj fémjelzi munkásságát, számos műve került rangos közgyűjteménybe. Művészetét, fellépéseit élénk kritikai visszhang kísérte, megannyi cikk, tanulmány elemzi munkásságát. 2014-ben a HUNGART-könyvsorozatban jelent meg a Szeifert Judit által írt, művészetét elemző kismonográfia.

Az életrajzot összeállította: Wehner Tibor [2016]

___________________________________

Életrajzi adatok
Budapest, 1959. március 3.

Tanulmányok
1981–1988: Magyar Képzőművészeti Főiskola, sokszorosított grafika szak; 1985–1988: művésztovábbképző mesterkurzus

Oktatói tevékenység
2006–2009: Eszterházy Károly Főiskola (Eger), tanár, Vizuális Művészeti Tanszék, tanszékvezető
2009–: Magyar Képzőművészeti Egyetem, 2014–2016: oktatási rektorhelyettes, 2017–: Grafika Tanszék vezetője, egyetemi docens

Művészeti szervezeti tagság
Folyamat Társaság
Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége
Magyar Grafikusművészek Szövetsége
MAMŰ Társaság
2002–: Képzőművészek Batthyányi Köre
2013–: Magyar Művészeti Akadémia, rendes tag

 

Munkásság

Munkásság

Szurcsik József rendkívül pontos látleletet ad a 20–21. századi ember egyre súlyosabb válsághelyzetéről, de megoldási lehetőségekkel nem kecsegtet: a művészi hitelesség, a művészi lelemény, műveinek szuggesztivitása, riasztó szépsége adhat csak némi reményt művei befogadóinak és értelmezőinek.;
Tovább...

Munkásság

  • Pályakép
  • Művek
  • Kiállítások

Wehner Tibor: Szurcsik József művészete

Mint a művész életrajzából tudható, Szurcsik József első művészeti indíttatásait a családi körben kapta: a legerősebb impulzusokat édesapjától, Szurcsik János festőművésztől, aki a magyar képzőművészet 1956 után indult, napjainkban is dolgozó, munkásságával a realista szemléletű, leginkább az ún. alföldi festészethez kapcsolódó alkotója. 2011-ben, amikor a budapesti Neon Galériában Szurcsik József édesapja kiállítását megnyitotta, emberi-művészi kapcsolataikról a következőket fogalmazta meg:

„Ha jól számolom, immár 52-53 éve ismerem Szurcsik János festőművészt. Művészetének és egyéniségének óriási hatása volt személyiségfejlődésemre, különösen az 1960-as, 70-es évek során. Nem is csoda, hiszen az akkor 30-as, 40-es éveit taposó művész alkotói energiáinak teljes tárházával rendelkezik, szüntelen alkotói vággyal és töretlen lendülettel dolgozik. Műtermében áthatja a levegőt és egész környezetét a terpentin, a festőszer és a lenvászon illata. Akik a közelében éltek, beléjük ivódott mindez."

A festő édesapa munkálkodása és munkálkodásának hatása ellenére Szurcsik József grafikusként végzi művészeti tanulmányait: a budapesti Magyar Képzőművészeti Főiskola sokszorosító grafikai szakán 1980 és 1985 között tanult, majd hároméves művésztovábbképző mesterkurzuson vett részt. Munkássága a főiskolai tanulmányok befejezése óta rendkívül összetett, számos művészeti területet, ágazatot, műfajt és technikát felölelő. Szurcsik József festőművész sokirányú művészeti tevékenységét rendkívül pontosan jellemezte Szeifert Judit művészettörténész a Hungart-könyvsorozatban 2014-ben megjelent kismonográfia bevezetőjében:

„Szurcsik József alkotói folyamatát műfajilag nem lehet egyetlen kategória keretei közé szorítani. Leginkább a képzőművész meghatározás alkalmazható munkásságára, ő is annak vallja magát. Festészete mellett ugyanolyan hangsúlyos grafikai, sőt az utóbbi években szobrászati tevékenysége is, de számos jelentős összművészeti akción és eseményen vett részt performanszaival… Az egyes műfajok közötti szabad átjárása egyrészt a különböző művészeti területek kölcsönhatását eredményezte művészetében, másrészt megfigyelhető, hogy időben hol az egyik, hol a másik műfaj vagy technika kapott nagyobb szerepet. De legtöbbször párhuzamosan, egyszerre többféle eszközzel és művészeti ágban fogalmazza meg mondanivalóját. Mindez sokoldalú művészeti érdeklődéséből ered. Hiszen a sokszorosító grafika valamennyi ágával foglalkozik: litográfiákat, szitanyomatokat, rézkarcokat illetve komputer rajzokat egyaránt készít. Jelentősek díszlet és könyvtervezései, valamint illusztrációi is. "

És mindemellett meg kell emlékeznünk a pályáját végigkísérő művészetpedagógiai tevékenységéről is: az egri tanárképző főiskolán, majd a budapesti Magyar Képzőművészeti Egyetemen végzett tevékenységéről, valamint a különféle hazai és külföldi művészeti szervezetekben vállalt munkájáról és tisztségeiről.

A hagyományos táblaképekkel és grafikákkal, valamint rendhagyó kompozíciókkal – formázott vásznakkal, térbe állított, változatos anyag- és eszközhasználatot tanúsító plasztikai kompozíciókkal (mint például plazmavágóval és flex-szel megmunkált acélszobrokkal) – az 1980-as évek vége óta fellépő, kezdetben hanglemezborítókat és illusztrációkat készítő, és akciókkal, performanszokkal, zenei produkciókkal jelentkező (többek között az Art-Reaktor, később a Tapasztalt Ecsetek formációval fellépő) Szurcsik József a megannyi médiumot alkalmazó, számos anyagot és technikát felhasználó tevékenysége ellenére gyorsan kialakította önálló nyelvezetét, autonóm formarendjét, csak rá jellemző stílusát. Mint ahogy egy beszélgetésben megfogalmazta: „Az oldalról megformált, humanoid elemek, arcok és alakok épületszerű egybeépítésének volt egy előképe: egy bizonyos sorban elhelyezkedő, suttogó férfiprofilokat ábrázoló grafikám 1986-ból. A Hangár című, magnókazettán terjesztett, magyar irodalmi hangos folyóirat borítójához készítettem, Császár László Hollandiában élő íróbarátom kérésére még főiskolás koromban."

Már korai, főiskolai tanulmányai időszakában készített művein megjelennek a falak és a falakkal körülvett terek, és a furcsa, profilban ábrázolt karakteres alakok portréi: ezen motívumainak előadásmódját az egyiptomi és az antik művészeti hagyományok, illetve ábrázolási konvenciók jellemzik, és ezek a központi jelentőségű képelemek a monumentalitás hatásrendszere révén válnak erőteljes kifejezésűvé. A figura, illetve az arc profilban való megjelenítése koncepciózus alkotói döntés következménye: az oldalról ábrázolt alak sokkal távolságtartóbb, személytelenebb, idegenebb és megközelíthetetlenebb a szembenézőnél. Mindezen közben a figurák, illetve az arcok különböző konkrét és elvont alakzatokká alakulnak át: épületekké, tárgyakká, labirintusokká, spirálisokká, csigavonalakká. Ezek a formai átalakulások egyúttal képi metaforákká avatják koncentrált motívumait, amelyek megidézésében az idő-tényezőnek van igen fontos szerepe: elsősorban a pillanatnyinak az időtlenné, az ideiglenesnek az állandóvá válásában-avatásában – és ez természetesen szorosan összefügg a korai civilizációk, az antik témák, legendák, mítoszok és szereplőinek vissza-visszatérő képi megidézésével is. Művészetében a portré, az emberi arc megjelenítésének legfontosabb médiuma a fal, amely meghatározó jelentőségű jelkép, s amely a történelem korábbi korszakaiban, majd a 20. század során oly sok történelmi esemény, illetve szellemi áramlat, jelenség meghatározó szimbóluma.

„A fal sokjelentésű motívum, asszociációk sokaságát hívja elő. Falak között töltjük életünk nagyobb részét, magányosan vagy társaságban. Ki ne ismerné az emberiség híres vagy hírhedt falait: a kínai nagyfalat, a jeruzsálemi siratófalat, az egykori berlini falat, az izraeli-palesztin falat. Az emberarcú falmotívum az évek során önjáróvá, pontosabban szólva önépítővé vált, folyamatos permutációkon keresztül. A faltitánok egyazon lény kombinációi, többnyire magányosan vagy párban, egyéniség és személyiségmentesen, közömbös ábrázattal néznek ki, jobbra vagy balra, a képek teréből. … Az elmaradhatatlan perspektivikus látásmód valóságossá, monumentálissá és tapinthatóvá teszi a falból rakott, falból kinövő, lélektelen tekintetű humanoidokat. E falba dermedt különös lények a múlt, a jelen s a jövő idősíkjait egyesítik szánalmas létállapotukban." – állapította meg a művész másik monográfusa, Nagy T. Katalin Szurcsik József képeinek fal-szereplőiről, amelyek újabb jelentésrétegekkel dúsulnak, amikor tájba helyezett, épített emlékművekként jelennek meg.

Az egyiptomi és az antik művészetet idéző, a realitások és a szürrealitások határvonalán egyensúlyozó, különös, monumentális effektusokat kibontakoztató világ szereplői és tárgyai a hatalom, a társadalom és az egyén, a szabadság és a rabság jelenségeit és viszonyait kutatják kompozícióin. Szurcsik József művei egy olyan rideg, megmerevedett világról festett-rajzolt-mintázott látomások, amelyek létjogosultságát a múlt kudarcokba és tragédiákba torkolló korszakai, a jelen riasztó jelenségei, és a félelmetes reményekkel kecsegtető jövő szomorú kilátásai hitelesítenek. Az egyszer élénk kolorittal, máskor monokróm kompozícióval, esetenként a fekete-fehér ellentéteivel és árnyalatainak átmeneteivel – hol festészeti, hol tiszta grafikai eszközökkel rögzített munkákon – megjelenített, esetenként tárgyiasított, a térbe kilépő, az egy-egy monumentális motívumra koncentráló alkotások egy rideg, uniformizált, riasztó, de ugyanakkor melegség- és szeretetéhséggel áthatott világba, e világ különös szereplői és díszletei közé kalauzolják műveinek befogadóit. Miként stilisztikai vonatkozásokban, formai téren is rendhagyó megoldásokat alkalmaz Szurcsik József: nem ragaszkodván a hagyományos képformákhoz és -formátumokhoz, gyakran alkalmazza a tondó-műformát, majd a 20. századi modern festészet vívmányát: a formázott vásznat. Ezeknek a domború és homorú felületekkel váltakozó, szabálytalan körvonallal közrefogott kompozícióknak nemcsak formai érdekessége a domborműként kiképzett felület, hanem egyszersmind fontos tartalmi kiemelések terepe, valamint gyakran illuzionisztikus vizuális hatások élesztője is.

A Ráday Galéria által kiadott könyvsorozatban 2010-ben megjelent, Szurcsik József munkásságát feldolgozó, fentebb már idézett kismonográfia zárszavában Nagy T. Katalin művészettörténész összegzi az életmű legfontosabb tanulságait. Leszögezi, hogy Szurcsik József a múlt század nyolcvanas évtizedében indult művésznemzedék egyik legjelentősebb, meghatározó egyénisége, akinek művészetét nem lehet iskolákhoz, áramlatokhoz, a korszak művészetére jellemző trendekhez kötni.

„A művészetében érvényesülő mitologizáció, az összetéveszthetetlen egyéni motívumrendszer következetes alkalmazása okán, művészi attitűdje szoros szálakkal kötődik a posztmodern életérzéshez. Korai korszakában az egyén és közösség ambivalens viszonyát vizsgálja, kinövésekkel, protézisekkel terhelt elpusztíthatatlan fallényeivel figyelmeztet az emberi természet a világ torzulásaira. A személyiség hordozója az arc, az arcát veszett ember, a személyiségétől megfosztott tömegember. Az arcélembernek nincs személyisége, ezért irányítható, manipulálható, s veszélyes is lehet. A szurcsiki művészet ezen veszélyekre figyelmeztet. Az ezredforduló tájékán a művész egyre inkább belső emigrációba vonul, egyre csak falakat emel, bunkereket épít, lélekjáratokat indít, melyek a dantei pokol köreit járják, mintha mindenki helyett akarna vezekelni. A kínzó önemésztésnek aztán az ezredforduló első évtizedének derekán vége szakad, a fallények emlékműromszerű képződményekként a természetben lelnek menedékre. Ostorozás, vezeklés és szánalom – a szurcsiki művészet eddigi stációi."

Vagyis az a konklúzió vonható meg, hogy Szurcsik József rendkívül pontos látleletet ad a 20–21. századi ember egyre súlyosabb válsághelyzetéről, de megoldási lehetőségekkel nem kecsegtet: a művészi hitelesség, a művészi lelemény, műveinek szuggesztivitása, riasztó szépsége adhat csak némi reményt művei befogadóinak és értelmezőinek.

[2016]

Fivérek, 1985, rézkarc, 176 x 262 mm
Janus, 1986, szitanyomat, 70 x 100 cm
Szónok, 1987, rézkarc, 109 x 70 mm
Fogat, 1989, rézkarc, 320 x 440 mm
Talpnyalók, 1990, színes tinta, papír, 297 x 420 mm
Besugóverseny, 1991, litográfia, 605 x 810 mm
Bűnök fala, 1991, litográfia, 605 x 810 mm
Emlékmű karddal, 1991, litográfia, 605 x 810 mm
Szóelszívó, 1991, litográfia, 605 x 810 mm
Az ostobaság evolúciója, 1991, litográfia, 605 x 810 mm
Várakozó vulkánok, 1991, litográfia, 605 x 810 mm
Kémény, 1991, litográfia, 605 x 810 mm
Hedon, 1991, szitanyomat, 50 x 70 cm
Kapacitás, 1990, akril, tus, vászon,120 x 200 cm
Gerinctelenek, 1990, akril, tus, vászon, 118 x 200 cm
Diadalív, 1991, akril, olaj, vászon, 202 x 242 cm
Szövetségesek, 1992, akril, olaj, vászon, 222 x 282 cm
Ellenségesek, 1992, akril, olaj, vászon, 212 x 274 cm
Kötelék, 1992, akril, olaj, vászon, 125 x 200 cm
Kannibál dal, 1992, akril, olaj, vászon, 50 x 70 cm
Zordak, 1992, akril, olaj, vászon, 70 x 50 cm
Találkozás idegennel 1., 1992, akril, olaj, vászon, 63 x 202 cm
Találkozás idegennel 2., 1992 /akril, olaj, vászon, 63 x 202 cm
Tévelygő, 1993, akril, olaj, vászon, 80 x 100 cm
Megértőek, 1993, akril, olaj, vászon, 80 x 100 cm
Erőd, 1993, akril, olaj, vászon, 125 x 200 cm
Vác,Tragor Ignác Múzeum tulajdona
Visszhang, 1993, akril, olaj, vászon, 125 x 200 cm
Szombathelyi Képtár tulajdona
A varázsló kertje, 1995, akril, olaj, vászon, 36 x 43 cm
Szellőzők, 1994, akril, olaj, vászon, 94 x 70 cm
Szobarészlet, 1994, akril, olaj, vászon, 94 x 70 cm
Pár, 1995, akril, vászon, 120 x 160 cm
Halbölcső, 1995, akril, vászon, 120 x 160 cm
Sprotni, 1995, akril, vászon, 120 x 160 cm
Őrhalak, 1995, akril, vászon, 125 x 160 cm
Hélios, 1999, akril, olaj, vászon, 125 x 105 x 20 cm
Okeanos, 1999, akril, olaj, vászon, 105 x 125 x 20 cm
Styx, 1999, akril, olaj, vászon, 53 x 170 x 25 cm
Lemnos, 2002, akril, olaj, vászon, 110 x 122 x 20 cm
Fivérek, 2001, akril, olaj, vászon, 107 x 30,5 x 17 cm
Heraclitus, 2001, akril, olaj, vászon, 134 x 81 x 16 cm
Nyakkendősök, 2003, akril, olaj, vászon, 100 x 70 cm
Tiszta lelkek városa, 2002, akril, olaj, vászon, 94 x 70 cm
Bölcsek a városban, 2002, akril, olaj, vászon, 100 x 70 cm
Red Hook - Brooklyn, 2003, akril, olaj, vászon, 120 x 100 cm
Busók New Yorkban, 2003, akril, olaj, vászon, 120 x 100 cm
A távolodó, 2005, akril, olaj, vászon 125 x 108 cm
Emléktornyok, 2005, akril, olaj, vászon 102 x 58 cm
A szótlanok, 2005, akril, olaj, vászon 100 x 70 cm
Rom, 2005-2006, akril, olaj, vászon, 140 x 190 cm
Lebegő erőd (Lebegő torony), 2006, akril, olaj, vászon, 120 x 75 cm
Múlt és jövő, 2006, akril, olaj, vászon, 186 x 230 cm
Kaposvári Múzeum tulajdona
Rejtőzködő II. 2007-08, akril, olaj vászon, 136 x 74 cm
Arcadia, 2007-08, akril, olaj vászon, 70 x 100 cm
Lőhető táj, 2008, akril, olaj, karton, fa, átmérő: 100 cm
Hajnal, 2009, szén, textil, 83 x 176 cm (156 x 260 cm)
Délután, 2009, szén, textil, 83 x 176 cm (156 x 260 cm)
Éjszaka, 2009, szén, textil, 83 x 176 cm (156 x 260 cm)
A hős, 2009, akril, olaj, vászon, 50 x 60 cm
Szerep 1., 2010, akril, olaj, vászon, 70 x 100 cm
Szerep 2, 2010, akril, olaj, vászon, 70 x 100 cm
Csend, 2008 - 2010, akril, olaj, vászon, 165 x 200 cm
Tartós kapcsolat, 2010, akril, olaj, vászon, 120 x 200 cm
Ember embernek... 2010, akril, olaj, vászon, 125 x 198 cm
Emlékanalízis, 2010, akril, olaj, vászon, 80 x 100 cm
Hiány 1, 2010, akril, olaj, vászon, 40 x 50 cm
Hiány 2, 2010, akril, olaj, vászon, 40 x 50 cm
Jelenet 1-4., 2011-12, akril, olaj, vászon, 110 x 200 cm/db
Szegénynek gazdag, gazdagnak szegény,
2011, akril, olaj, vászon, 70 x 100 cm
Fehérnek fekete, feketének fehér,
2011, akril, olaj, vászon, 70 x 100 cm
Átjáró a múltba, 2012, akril, olaj, vászon, 165 x 200 cm
Ököl, 2012, akril, olaj, vászon, 165 x 200 cm
X-generáció, 2012, akril, olaj, vászon, 165 x 200 cm
A két bajnok, 2013, akril, olaj, vászon, 100 x 120 cm
A tulajdonos, 2013, akril, olaj, vászon, 100 x 120 cm
60. Vásárhelyi Őszi Tárlat díjazottja, 2013, Tornyai János Múzeum tulajdona
Alattvalók, 1990-2015, akril, olaj, vászon, 165 x 200 cm 

 

Egyéni kiállítások:
1989 Vaasa (Finnország), Galeria Stundars
1990 Rauma (Finnország), Rauman Taidemuseo
1990 Békéscsaba, Megyei Könyvtár
1991 Miskolc, Miskolci Grafikai Műhely (Gaál Józseffel és Kopasz Tamással)
1992 Békeharcbékeharc, Budapest, Stúdió Galéria
1992 No Limits, Rauma (Finnország), Rauman Taidemuseo
1993 Ungari Graafikanaitus, Tallinn (Észtország)
1993 Maalauksia Grafiikkaa, Helsinki (Finnország)
1993 Gaál-Kopasz-Szurcsik, Miskolc, Miskolci Galéria (Gaál Józseffel és Kopasz Tamással)
1994 Visegrád, Mátyás Király Múzeum, Salamon torony
1994 Föld-Föld, Budapest, Játékszín Galéria
1994 Gaál-Kopasz-Szurcsik, Pécs, Pécsi Galéria (Gaál Józseffel és Kopasz Tamással)
1994 Turku (Finnország), Cultur Centrum
1994 A szög, a kalapács és a fogó, Budapest, Bercsényi 28-32 Galéria
1994 Drei Maler aus Budapest, (Németország) (Baksai Józseffel és Kopasz Tamással)
1995 Budapest, Várfok 14 Műhelygaléria
1995 Halak, Szentendre, Művésztelepi Galéria
1996 Spakli, Budapest, Vigadó Galéria
1997 Kés, Budapest, Várfok 14 Műhelygaléria
1997 Beersheva (Izrael), The Municipal Library
1998 Antik, Budapest, Újlipótvárosi Klub-Galéria (Gaál Józseffel, Kopasz Tamással és
         Majoros Gyulával)
1998 Apollodórosz mitológiája, Budapest, Mester Galéria
1998 Szolnok, MOL Galéria                                       
1999 Lélektár, Győr, Városi Képtár
1999 Lélektár, Budapest, MissionArt Galéria
1999 A Varázsló Kertje, Budapest, Studio Godot Galéria
1999 Titánfolyam, Pécs, Pécsi Galéria (Kopasz Tamással)
2000 Válogatott képek, Budapest, Torony Galéria
2000 Rajzok, Szófia, Magyar Intézet
2001 Mi van az űrben?, Budapest, Studio Godot Galéria
2001 Válogatott képek a 90-es évekből, Budapest, Meander Galéria
2002 Korábbi és új képek, Budapest, Edge Communications
2002 N-visages, New York, Belenky Brothers Gallery
2002 Monument with sword, New York, Clara Aich Photo Studio
2002 Soul in a box, New York, Kavehaz Gallery
2003 N.Y.N.Y., Budapest, Godot Galéria
2003 Valahol valaki (írók utaznak), Budapest, Dorottya Galéria
2004 New York, Europa Club
2005 Magánbörtön, Budapest, MU Színház
2005 Transzszubjektív, Budapest, Godot Galéria
2005 Pokoljárók, Budapest, Ericsson Galéria
2005 Dunaszerdahely, Kortárs Magyar Galéria (Budahelyi Tiborral)
2006 Budapest, Raiffeisen Galéria
2006 Az ostobaság evolúciója, Budapest, Galéria IX
2006 Válogatás 2001-2006, Budapest, Nemzeti Színház
2006 Új képek, Budapest, Bartók 32 Galéria
2007 Pokoljárók, Eger, Művészetek Háza
2008 Arcadia, Budapest, Virág Judit Kortárs Galéria
2008 Opusculum, Budapest, Godot Galéria
2008 Ráckeve, Keve Galéria
2008 Belső utazás, Székesfehérvár, Pelikán Galéria
2008 Happy Art Fesztivál, Nyíregyháza, Megyei Könyvtár
2009 Változatlan változó, Budapest, Virág Judit Kortárs Galéria
2009 Kőbe dermedt arcok, Budapest, Új Színház Galéria
2010 Kisvárda, Rétközi Múzeum
2010 Balatongyörök, Bertha Bulcsú Művelődési Ház
2010 Tömbök-formák-alakok, Budapest, KOGART Ház (Boldival)
2010 Ember embernek …, Budapest, Virág Judit Galéria
2011 Új képek, Budapest, Ráday Képesház Galéria
2011 Bukta Imre és ~ képei, Mezőkövesd, Rózsa Étterem
2012 Nem mondom, de tudod…, Solymár, Apáczai Csere János Művelődési Ház
2012 Gyál, Arany János Művelődési Ház
2012 Lepedők, Budapest, Art9 Galéria
2012 A gondolat útjai, Budapest, RAM
2012 Triton, Zalaegerszeg, Gönczi Galéria (Gaál Józseffel és Kopasz Tamással)
2012 Terra incognita, Békéscsaba, Jankay Galéria
2012 Kék szoba, Nagycenk, Horváth és Lukács Galéria
2013 Emlékanalízis, Budapest, Erlin Galéria
2014 Lélekőrök, Budapest, Gogol 9 Galéria
2014 Emlékanalízis II., Budapest, Óbudai Kulturális Központ, San Marco Galéria
2014 Emlékanalízis III., Szolnok, Szolnoki Művésztelep Kert Galéria
2015 Emlékanalízis IV. , Belgrád, (Szerbia), Balassi Intézet
2015 Penthamorph, Róma, (Olaszország), Magyar Akadémia (Gaál-Kopasz-Szurcsik-Assenza- Galliano)
2015 Gaál-Kopasz-Szurcsik, Miskolc, Miskolci Galéria (Gaál Józseffel és Kopasz Tamással)
2015 Rejtőzködők, Debrecen, Sesztina Galéria
2016 Lélekmértan, Szolnok, Szolnoki Galéria
2016 Átjáró a múltba, Vác, Tragor Ignác Múzeum, Görög Templom Kiállítóterem

Fontosabb csoportos kiállítások:
1986 13 Unkarilaista Taiteilijaa, Tampere (Finnország), Taidekeskus Maltinranta
1986 Unkarin Tasavallan Suurlahetystön, Helsinki (Finnország), Kultuuri ja Taidekeskus
1987 Kansainvalinen Nuorten Taidegrafiikan Triennalli, Vaasa (Finnország), Phjamaan
         Museossa; Taidehalissa; Tikanojan Taidekodessa
1988 Wegierska Sztuka Mlodych, Varsó (Lengyelország), Centrum Sztuki
1989 Britain salutes Hungary, London (Nagy-Britannia), Barbican Centre
1989 XV. Országos Grafikai Biennále, Miskolc
1990 Grafiektentoonstelling van Hongaarse Kunstenaars, Eindhoven (Hollandia), Academisch
         Genotschap
1990 Lieblingsbilder – Fördervereins junger Kunst, Köln (Németország), Galerie 68elf
1990 Legjobb melóm, Budapest, Margitsziget, Víztorony
1990 A változás jelei – Plakátok 1988-1990, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria
1991 Emblematikus Törekvések I., Budapest, Budapest Galéria
1991 Barlang-kultúra, A Folyamat Társaság kiállítása, Budapest, Budapest Galéria
1991 A Nyúl, I. Miskolci Műanyagnyúl kiállítás, Miskolc, MissionArt Galéria
1991 XVI. Országos Grafikai Biennále, Miskolc
1991 19. Mednanarodni Graficni Bienale, Ljubljana (Szlovénia), Moderna Galerija
1991 La Création en Europe – autour de la premiere réunion d'artistes Hongrois, Párizs
         (Franciaország)
1991 Bányai, Gaál, Kótai, Rácmolnár, ~, Budapest, Csepel, Iskola Galéria
1991 Derkovits-ösztöndíjasok kiállítása, Budapest, Ernst Múzeum
1992 Art Expo 1992, Budapest, Közgazdaságtudományi Egyetem, Aula
1992 Flirt mit dem Comic – Herz, TV und UFOs, Fördervereins junger Kunst, Köln
         (Németország), Galerie 68elf
1992 Budapest, Ready Made Galéria
1992 Hungarian Art Today, Contemporary printmakers, Paddington (Ausztrália), Ivan
         Dougherty Gallery
1992 A kémény a kortárs magyar művészetben, Budapest, Bartók 32 Galéria
1992 Az idegen szép, Budapest, Magyar Képzőművészeti Főiskola
1992 11 artists who make litographs in Vác, Budapest, British Embassy
1992 VI. Országos Rajzbiennále, Salgótarján, Nógrádi Történeti Múzeum
1992 A játék, Miskolc, MissionArt Galéria
1992 A művészet természete, Budapest, Fészek Galéria
1992 Kolombusz tojása, Budapest, Műcsarnok-Olof Palme Ház
1992 Alarm, International Art Camp, Jászberény, Alkotárs Galéria
1992 Űr, Szentendre, Vajda Lajos Stúdió Pinceműhely
1992 Kortárs magyar litográfia, Bukarest (Románia), Magyar Köztársaság Kulturális
         Központja
1992 Reservoir I., Tulln (Ausztria), Kunstwerkstatt
1992 Reservoir II., Bécs (Ausztria), Donauraum
1992 4th International Cairo Biennial, Kairó (Egyiptom), Museum of Modern Egyptian Art
1993 Art Expo '93, Budapest, Budapesti Nemzetközi Vásár
1993 Atlantis II., Szentendre, Atlantis Galéria
1993 A magyar művészet századai … 1985–1992, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria
1993 Második Mai Japán-Magyar Grafikai Kiállítás, Nagano (Japán)
1993 Young Hungarian Artists in Finland, Imatra, Nurmes, Kuopio (Finnország)
1993 Tavaszi Tárlat, Salgótarján, Nógrádi Történeti Múzeum
1993 Inter-Kontact-Grafik-Praha '93, Prága (Cseh Köztársaság), Galerie Manes
1993 The First International Print Biennial, Maastricht (Hollandia)
1993 Crystal Cabinet, Budapest, Margitsziget, Víztorony, Kilátó Galéria
1993 Mini print, Maribor (Szlovénia), Galerija Rotovz
1993 XVII. Országos Grafikai Biennále, Miskolc
1993 Arc-ok, Budapest, Home Galéria
1994 Contemporary Print Art, Nagoya With Hungary, Nagoya (Japán)
1994 Contemporary Print Art, Toyota (Japán), Citizen Gallery
1994 Dekovits-ösztöndíjasok 1955–1993, Szombathely, Szombathelyi Képtár
1994 Art Expo '94, Budapest, Budapesti Nemzetközi Vásár
1995 Taidesymposium, Ulappa (Finnország), Galleria Just
1995 Jel-kép, Budapest, Erdős Renée Ház
1996 Hon-lét-fríz, Budapest, Mezőgazdasági Múzeum
1997 Olaj/vászon, Budapest, Műcsarnok
1997 Jahrhunderttausendwende, Dillingen (Németország), Alter Schloss
1998 Magyar festők, Genf (Svájc), CERN Kutató Központ
1998 A Magyar Aszfalt Kft festészeti díjával kitüntetett művészek, Budapest, Kortárs
         Művészeti Múzeum/Ludwig Múzeum
1998 M. C. Escher emlékére, Miskolc, Rákóczi Ház
1998 Belső rajz, Budapest, Nádor Galéria
1998 Tégla, Budapest, Újpest Galéria
1998 Ma-tematikus, Budapest, Pest Center Galéria
1998 Folyamat-kiállítás, Budapest, Vigadó Galéria
1998 Szakrális terek, Budapest, Vác, Szolnok
1998 Lélektakaró, A 3VLAB kiállítása, Vác, Görög templom Kiállítóterem
1998 Belső szárnyak, A 3VLAB Kiállítása, Vác, MTESZ, Pince Galéria
1999 Zene szemeinknek, Budapest, Vigadó Galéria
1999 Búcsú a XX. századtól, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria
1999 Kontravíziók, Pozsony,  (Szlovákia), Esterházy Palota
1999 Hat művész, egy család, Baja, József Attila Művelődési Központ
1999 Válogatás Dömény Csaba gyűjteményéből, Vác, Kassai Vidor Galéria
1999 Megismerhetetlen tárgy,  A 3VLAB kiállítása, Vác, Görög templom Kiállítóterem
1999 Színes rajz, Budapest, Nádor Galéria
2000 Lépés a jövőbe, Szentendre, Vajda Lajos Stúdió Pinceműhelye
2000 International Print Triennial, Krakkó (Lengyelország)
2000 Intergrafia – 2000 World Awards Winners Gallery, Katowice (Lengyelország), Galeria
         Sztuki Wspólczesnej
2000 Korszakváltó – Óriásponyva kiállítás, Győr
2000 3VLAB kiállítás, Budapest, Vízivárosi Galéria
2000 Kortárs magyar képzőművészet (állandó kiállítás), Balatonfüred, Fordító Ház
2000 Folyamat-kiállítás, Stuttgart (Németország), Repülőtér
2000 Baggages, A MAMÜ Társaság kiállítása, New York (Amerikai Egyesült Államok),
         Magyar Konzulátus
2000 Dialógus, Festészet az ezredfordulón, Budapest, Műcsarnok
2000 10 éves a MissionArt Galéria, Budapest, MissionArt Galéria
2000 32 szalvéta 32 művész, Budapest, Godot Galéria
2000 Altamira falaitól a graffitiig, A KIPE 13 kiállítása, Budapest, Vigadó Galéria
2001 Feketén fehéren, Grafikai kiállítás, Budapest, Műcsarnok
2001 Erotikus grafika 2000, Budapest, Godot Galéria
2001 Misztikum 2001, Budapest, Vigadó Galéria
2001 A mi légitársaságunk, Budapest, Karinthy Szalon
2001 Kutyaházak, Budapest, Pepsi Sziget-Óbudai-sziget
2001 Mai japán és magyar grafika, Pécs, Pécsi Galéria
2001 BEIJ 01, Biennial of European Illustration Japan, Aka (Japán)
2001 Rosszban, jóban… A MAMÜ Társaság kiállítása, Kecskemét, Kecskeméti Képtár
2001 Három sziget, Sárospatak, Rákóczi Múzeum
2001 Az Angyal üdvözlete…, Budapest, Erdős Renée Ház
2001 Tól - ig, Budapest, Dorottya Galéria
2002 Atlantisz, Szombathely, Művészetek Háza
2002 1945 utáni magyar művészet (állandó kiállítás), Budapest, Magyar Nemzeti Galéria
2002 Korszakváltó - Óriásponyva kiállítás, Győr
2002 Adventi kalendárium, Budapest, Gerbaud-ház homlokzat
2002 Csend és szó, Budapest, Erdős Renée Ház
2002 Decemberi este, Budapest, Godot Galéria
2002 Art Fair 2002, Budapest, MEO
2002 2da Bienal Internacional de Arte, Buenos Aires (Argentína), Museo Nacional de Bellas
         Artes
2003 Új lapok, A Magyar Grafikáért Alapítvány gyűjteménye, Budapest, Vízivárosi Galéria
2003 Expo Rencontre 2002, Alger (Algéria), Hotel el Aurassi
2003 Kötetlenül, Nyakkendőkiállítás, Budapest, Godot-Rózsakert Galéria
2003 A festészet vége?, Budapest, Olof Palme Ház
2003 Magyar illusztrált könyvek és illusztrációk, Bologna (Olaszország), Bolognai
         Nemzetközi Gyermekkönyvvásár, Magyar Nemzeti Stand
2003 Képzőművészek Batthyány Köre kiállítása, Budapest, Batthyány Alapítvány
2003 A lélek útja, Budapest, Vigadó Galéria
2003 Kerék, Budapest, Nádor Galéria
2003 Választások 2003, Budapest, Godot Galéria
2003 Folyamat, Pécs, Pécsi Galéria
2003 A Magyar Festészet Napja, Budapest, ELTE TTK
2003 MASZK, A MissionArt Galéria kiállítása, Budapest, Budapest Galéria
2003 A Szinyei Társaság kiállítása, Dunaszerdahely, Kortárs Magyar Galéria
2004 Európa-fríz, MissionArt line, Európai vándorkiállítás
2004 XXII. Miskolci Grafikai Biennále, Miskolc
2004 Folyamat Társaság kiállítása, Delhi (India), Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központ
2004 Vízszintes kiállítás (Óriás képek), Budapest, Ráday utca
2004 Akciófestés – Agóra, Budapest, Szigetfesztivál
2004 5 éves az EDGE Galéria, Budapest, EDGE Galéria
2004 Pejsaz Biennale, Újvidék (Szerbia), Galerija Zlatko Oko
2004 Hungarian Contemporary Art Exhibition, Tokió (Japán), Gallery Saoh&Tomos
2005 15 éves a MissionArt, Budapest, MissionArt Galéria
2005 Simsay-emlékkiállítás, Budapest, Nádor Galéria
2005 Folyamat kiállítás, Szombathely, Szombathelyi Képtár
2005 Azok a 80-as évek, Budapest, KOGART Szalon
2005 A könyv utóélete (Gyukics Gábor verseihez), Budapest, Mucius Galéria
2005 XII. Nemzetközi Könyvfesztivál, Budapest, Kongresszusi Központ
2005 Művészek, művek, műgyűjtők, Miskolc, Miskolci Galéria
2005 XI. Szegedi Művésztelep kiállítása, Szeged, B Galéria
2005 13 művész a XIII. kerületből, Budapest, AL Galéria
2005 Akciófestés – Agóra, Budapest, Szigetfesztivál
2005 Illusztrációk az Isteni színjátékhoz, Budapest-Szeged, Olasz Intézet; Róma, Pescara
         (Olaszország)
2005 Kozák Gábor gyűjteménye, Budapest, Godot Galéria
2005 Folyam-víz, Miskolc, Miskolci Galéria
2005 Arc poetica, Budapest, Várfok Galéria
2005 Sakkmatt, Budapest, Nádor Galéria
2005 Alternatív, Budapest, Újlipótvárosi Klub-Galéria
2005 8. Nemzetközi Rajz és Grafikai Biennále, Győr, Városi Művészeti Múzeum
2005 Segment II., Ulánbátor (Mongólia), Zanabazar Muzeum
2005 HUNGART-ösztöndíjasok kiállítása, Budapest, Olof Palme Ház
2005 Karácsonyi Tárlat, Budapest, KOGART Szalon
2006 ÉS Tárlat, Szombathely, Médium Galéria
2006 30 magyar illusztrátor, 30 magyar illusztráció, Bologna (Olaszország), Bolognai
          Nemzetközi Gyermekkönyvvásár, Magyar Nemzeti Stand
2006 Szabadvásznas festészet, méretes képek, Szentendre, MűvészetMalom
2006 Szívügyek, Szentendre, MűvészetMalom
2006 Kiwanis vándorkiállítás, Győr, Borsos Miklós Múzeum; Bécs (Ausztria), Collegium
         Hungaricum
2006 Leopold Bloom / Virág Lipót az Újlipótvárosban, Budapest, Újlipótvárosi Klub-Galéria
2006 XXIII. Miskolci Grafikai Biennále, Miskolc
2006 Individuális petroglifák konceptuális absztrahálása, Budapest, Godot Galéria
2006 Akciófestés, Szombathely, Bloomsday 2006
2006 Akciófestés – Agóra, Budapest, Szigetfesztivál
2006 Arc-állások, El Kazovszkij, ef Zámbó, fe Lugossy, Jovánovics, Móder, ~, Wahorn,
         Budapest, Zikkurat Galéria
2006 10 éves a Strabag Festészeti Díj, Budapest, Kortárs Művészeti Múzeum/Ludwig
          Múzeum
2006 Magyar Festészet Napja, Budapest, MEO
2006 Emlékezzünk Bada Dadára, Budapest, Galéria IX
2006 Keserü Katalin köszöntése, Budapest, MissionArt Galéria
2006 Az út 1956–2006, Budapest, Műcsarnok
2006 Segment III., Hungarian Contemporary Art, Tajpej (Kína), National Taiwan Arts
         University
2007 X210Cr12 acél-tavasz-acél, Kecskemét, Nemzetközi Kerámia Stúdió Galériája
2007 Hungarian Art, Expressionistic Tendencies, Dunacsúny (Szlovákia) Danubiana Meulensteen Art
         Museum
2007 Kortárs magyar művészet 1980–2005, Expresszionisztikus jelenségek a kortárs magyar
          művészetben, Győr, Városi Művészeti Múzeum, Napóleon-ház
2007 Testbeszéd, Debrecen, MODEM
2007 A független festmény, Budapest, Virág Judit Galéria
2007 Raiffeisen-gyűjtemény, Bécs (Ausztria), Collegium Hungaricum
2007 Play art, Budapest, Vízivárosi Galéria
2007 Akciófestés – Agóra, Budapest, Szigetfesztivál
2007 Nagy művek, Szombathely, Szombathelyi Képtár
2007 Áthatások, Budapest, Ericsson Galéria
2007 XIII. Szegedi Művésztelep kiállítása, Szeged, B Galéria
2007 MNG – ÉS 50 év, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria
2007 Válogatás dr. Nagy Miklós gyűjteményéből, Budapest, Godot Galéria
2007 Segment IV., Hungarian Contemporary Art, Daejeon (Korea), Yian Gallery
2007 Friss festmények, Budapest, Virág Judit Galéria
2007 100 grafika, 100 kortárs művész, Budapest, Magyar Képzőművészeti Egyetem
2007 A magyar grafika élő klasszikusai, ÉS kiállítás, Stuttgart (Németország), Magyar
         Kulturális Intézet
2007 Abszolút Fal, Szentendre, MűvészetMalom
2008 Fazonigazítás, Budapest, VAM Design Center
2008 Grafikai érintések a Visegrádi Négyek között, Salgótarján, Cieszyn (Lengyelország),
         Losonc (Szlovákia), Karviná (Cseh Köztársaság)
2008 Ikon, Kozák Gábor gyűjteménye, Budapest, Vízivárosi Galéria
2008 Tetszőleges lényeg, avagy a táj 2000 után, Szombathely, Szombathelyi Képtár
2008 Észak így – az egri ötök (Borgó – Bukta – Csontó – Kopasz – ~), Pécs, Parti Galéria
2008 Szemét – Világ, Budapest, Fészek Kert
2008 Akciófestés – Agóra, Budapest, Szigetfesztivál
2008 Űrkollázs, Szentendre, MűvészetMalom
2008 Kortársak lőegylete, Pécs, Janus Pannonius Múzeum
2008 Gyűjteni művészet, Budapest, Pintér Sonja Galéria
2008 Tájreneszánsz, Budapest, Volksbank
2008 444 év (Eleőd Ákos, Gaál József, Gellér B. István, ~) Budapest, Fővárosi Képtár-
         Kiscelli Múzeum
2008 Goldene Schüsse / Aranyköpés, Szép Péter gyűjteménye, Bécs (Ausztria), Collegium
          Hungaricum
2008 Osztrák-magyar válogatott, Székesfehérvár, Csók István Képtár
2008 KOGART Kortárs Művészeti Gyűjtemény, Budapest, KOGART Ház
2009 Segment V., Jaipur (India), Vyom Kortárs Művészeti Központ
2009 Szisztéma két rétegben, Budapest, Vízivárosi Galéria
2009 Kerékbilincs, Budapest, Godot Galéria
2009 Kortársak lőegylete, Budapest, Budapest Galéria
2009 Godot arca, Budapest, Godot Galéria
2009 Sixtus asztaltársaság kiállítása, Budapest, Csepel Galéria
2009 Elme és lélek – Csontó, Erőss, Kótai, ~, Eger, Líceum Kápolna
2010 Hungarikonok, Bécs (Ausztria), UngArt Galéria
2010 I. Országos Rajztriennále, Salgótarján, Nógrádi Történeti Múzeum
2010 Szentendre a Gödörben, Budapest, Erzsébet téri Gödör Klub
2011 Segment VI., Yogyakarta (Indonézia)
2011 Zacc?, Budapest, Godot Galéria
2011 Papírpanoráma, Budapest, Virág Judit Galéria
2011 A Kárpát-medence festészete, Szentendre, MűvészetMalom
2011 Szentendre a Gödörben II., Budapest, Erzsébet téri Gödör Klub
2011 Folyamat Társaság kiállítás, Brüsszel (Belgium), Balassi Intézet
2011 Gébárt művésztelep kiállítása, Zalaegerszeg
2012 Mi a magyar most?, Budapest, Műcsarnok
2012 Nyolcadik kunszt – dzsungel, MŰÚT-kiállítások, Miskolc, Miskolci Galéria
2013 A tér sík ábrázolása, Budapest, FUGA Galéria
2013 Visegrafiken, Bécs (Ausztria), Collegium Hungaricum
2013 LX. Vásárhelyi Őszi Tárlat, Hódmezővásárhely, Alföldi Galéria
2013 Monokrómia, Budapest, Mazart Galéria
2013 Hang-szín-hely, Gyál, Művelődési Ház
2013 Contemporary Budapest, Catania (Olaszország), Art Factory
2014 Utazás, A Folyamat Társaság 43. kiállítása, Prága (Cseh Köztársaság), Balassi Intézet
2014 Charles Bukovski a Süsüben, Budapest, József Attila Művelődési Központ
2014 Kívül-belül – dobozkiállítás, Budapest, Vízivárosi Galéria
2014 Solstitium, Budapest, Faur Zsófi Galéria
2014 Gyűjtemény, Balatonboglár, Kápolna Galéria
2014 Labirintus, Szentendre, MűvészetMalom
2014 Fétis – tabu, Szentendre, Vajda Lajos pince
2014 Törpék kora, Budapest, Werk Akadémia, Art Market
2014 Magyar Festészet Napja, Budapest, Bálna
2014 Installációk a Fővárosi Képtárban 1992-2014, Budapest, Kiscelli Múzeum
2014 Orbis Pictus, Kassa, Kelet-Szlovákiai Múzeum
2015 A Nagy Háború 1914-2014, Budapest, Vigadó Galéria
2015 Itt és most, Műcsarnok, Budapest
2015 Kortárs Képzőművészeti Biennále, Genova (Olaszország), Palazzo Ducale
2015 Újratervezés, Debrecen, MODEM
2015 Mimézis, Kolozsvár, New York Szálló
2015 Harmónia, Szentendre, MűvészetMalom
2015 Patron, Budapest, FKSE
2016 Önkép, Budapest, Latarka Galéria
2016 GEM kapocs, Debrecen, Modem
2016 100 éves a DADA, Szentendre, Vajda Lajos pince
 

Bibliográfia

Bibliográfia

Tovább...

Válogatott bibliográfia

  • MMA könyvtári állomány
  • Közlések
  • Recepció

Publikációk

1999
Szenti Ernő grafikái. Élet és Irodalom 1999. március 26. 
2009 Személyes kövek. Élet és Irodalom 2009. április 3. 
2013 Műveimről. Műút 2013(39)
2014 A váci Grafikai Műhely a Nádor Galériában. 2013. augusztus 8 – 20. ARTforum, 2013/2014. 89-91. 
2016 Vasalások – avagy egy fából faragott királyság könnyed acéljátékokkal. Majoros Gyula kiállítása. Adeline Galéria, VIII. 24 – IX. 17. Új Művészet 2016(9)54. 

Recepció

1987 Kováts! Jelenlét-rövű. Antológia. (Szerk. Jankovics József.) Budapest, JAK-füzetek. 
1987 P. Szűcs Julianna: Búcsú a tegnaptól. Fiatal Képzőművészek Stúdiója az Ernst  Múzeumban. Népszabadság 1987. december 29. 
1988 Gyárfás Péter: A csönd nem alkalmas. Stúdió '87 kiállítás. Művészet 1988(5)57-59.
1989 Szegő György: Exodus! Stúdió '88 kiállítás az Ernst Múzeumban. Művészet  1989(4)38-40.
1989 Vuoljärvi, Paivi:  Tyylikäs huto ihmisen puolesta. Pohjalainen 1989. augusztus 16. 
1989 Jalonan, Risto: Unkarilaistaidetta Vaasassa, Szurcsik Stundarsissa. Vaasan Ikkuna 1989.  szeptember 3. 
1990 Osmonen, Tom: Univormut ja betoni ihmisen ympärillä. Länsi-Suomi 1990. május 6. 
1990 Cs. Tóth János: Kiállítások a megyei könyvtárban. A mindenség titkai  ~ grafikáin.  Békéscsaba 1990. május 10. 
1990 Császár László: Kóristák vagyunk, nem titánok. (Illusztráció ~ grafikáihoz.)  Magyar Narancs 1990. december 6. 
1990 E. M.: A jelen emlékei. Plakátok, röplapok a Galériában. Magyar Nemzet 1990.  december 7. 
1991 Nagy Zoltán: Tárgyiasított magyarázat. A Folyamat Társaság kiállítása.  Új Magyarország 1991. január 7. 
1991 Szegő György: Derkovits-ösztöndíjasok. Magyar Nemzet 1991. március 15. 
1991 Vadas József: Megfigyelések a járdáról. Derkovits- és Moholy-Nagy-ösztöndíjasok  kiállítása. Élet és Irodalom 1991. március 22. 
1991 Schelken Pálma: Harmonizált életterek a Kék Iskolában – Csepelen. Magyar Nemzet  1991. november 11. 
1991 Fekete Judit: Földszülte lények a Miskolci Grafikai Biennálén. Magyar Nemzet, 1991. december 13. 
1992 A játék. Budapest, MissionArt Galéria-Orpheus. (Katalógus, bev. Beke László.)
1992 Flirt mit dem Comic, Herz TV und UFO-s. Köln, Fördervereins junger Kunst.  (Katalógus, bev. Gabriele Uelsberger.) 
1992 Kolumbusz tojása. Magyar-ibér-amerikai kortárs művészeti kiállítás. Budapest, Műcsarnok-Olof Palme Ház. (Katalógus, bev. Gelencsér Rothman Éva.)
1992 Reservoir. Kunstwerkstatt Tulln, Donauraum Wien. (Katalógus)
1992 Chikán Bálint: Ki a disznó, mi a disznó? Emblematikus törekvések kiállítás.  Magyar Hírlap 1992. január 7. 
1992 Chikán Bálint: Ahol szabadság van… Magyar Hírlap 1992. február 1.
1992 Körkérdésünk: és az újságrajz? Élet és Irodalom 1992. március 13.   
1992 Császár László: Vándorzászló ~-nek. Élet és Irodalom 1992. április 24. 
1992 L. Menyhért László: Emblematikus I. Kiállítás a Lajos utcai Galériában. Új Művészet  1992(5)16-19.
1992 Földényi F. László: A harag korszaka. Magyar Napló 1992. június 12. 
1992 Frank János: A hatvanas évek forrósága. Élet és Irodalom 1992. június 26. 
1992 Chikán Bálint: ~. Magyar Hírlap 1992. július 4. 
1992 (bán): A Titanic tatján. Népszava 1992. július 5. 
1992 Rauman taidemuseossa sekalainen lokakuu. Satakunnan Künsa 1992. október 1. 
1993 Dusza Éva: Bevezető. Gaál József, Kopasz Tamás, ~ festőművész kiállítása. Miskolc,  Miskolci Galéria. (Katalógus)
1993 Losonci Miklós: Halcsont hagymával. A Stúdió '92 című kiállítás. Vasárnapi Hírek 1993. január 3. 
1993 Meos, Aivar: Keep op rockin'! Öktechlit 1993. március 16. 
1993 Volf, Petr: Slibny nulty zacátek. Mezinádorni Triennálé Volné Grafiky Poprvé v Praze, Dnes 1993. június 4. 
1993 Gyöngyösi Gábor: Anyagok és idomok kiállítása. Gaál József, Kopasz Tamás és ~ alkotásai. Észak-Magyarország 1993(221)
1993 Novotny Tihamér: Három világ. Holnap 1993(7)37-40.
1993 Peák Ildikó: Tavaszi Tárlat – Salgótarján. Új Művészet 1993(9)65-66. 
1993 Losonci Miklós: Miskolci Galéria 1993. Vasárnapi Hírek 1993. október 3. 
1993 Novotny Tihamér: ~ szoc-reál szatír-ikonjai. Avagy hogyan lesz a kritikai magatartásból  „de re fabula narratur". Holnap 1993(10)
1994 Markója Csilla: A kortárs képzőművészet emblematikus tendenciáiról. In. A modern  poszt-jai. Esszék, tanulmányok, dokumentumok a 80-as évek magyar művészetéről.  Budapest, ELTE Bölcsészettudományi Kar. 
1994 Vadas József: Fiatal képzőművészek szalonképes stúdiója. Magyar Hírlap  1994. január 19. 
1994 B. R.: Szüsziphosz palettája. Hárman a Pécsi Galériában. Új Dunántúli Napló  1994. február 5. 
1994 Drei Künstler aus Ungarn geben Einblick in ihr Schaffen, Farbflecke, Blenche und  ratselhafte Zeichen. Badische Zeitung 1994. augusztus 13. 
1995 Novotny Tihamér: Bevezető. ~ festőművész kiállítása. Halak. Szentendre, Művésztelepi  Galéria. (Katalógus)
1995 (NA): Lélektabletták. Esti Hírlap 1995. március 7. 
1995 Sinkó István: A halak ura. Új Művészet 1995(11-12)50-51, 99-100.
1995 Keserü Katalin: A halak jegyében. ~ kiállítása a Szentendrei Művésztelepi Galériában.  Élet és Irodalom 1995. július 21. 
1996 Vadas József. Kacérkodás a szakrálissal. Magyar Hírlap 1996. február 12. 
1996 Frank János: Spakli. Élet és Irodalom 1996. február 23. 
1996 Spakliemberek. Esti Hírlap 1996. február 25. 
1996 Hudra Klára: Spakli úr színeváltozásai, avagy a spatulya is ember. Új Művészet  1996(5)55.
1997 Olaj/vászon. (Bev. Beke László, Konkoly Gyula, Peternák Miklós, Hegyi Lóránd, Fitz  Péter.) Budapest, Műcsarnok.
1997 KIPE 13. XIII. Kerületi Képző- és Iparművészek Egyesülete. Budapest. (Katalógus, bev. Pogány Gábor.)
1997 Lóska Lajos: Tény kép. Magyar festészet 1960 – 1990. Alföld 1997(3)
1997 Lóska Lajos: Pentaton. Új Művészet 1997(10-11)69.
1998 N. Mészáros, Júlia: Master of graphic art. Grapheion 1998(1)
1998 Rózsa Gyula: Az egymillió forintos ordó. Népszabadság 1998. március 21. 
1998 Lóska Lajos: Rajzok és karcok. IV. Nemzetközi Rajz és Grafikai Biennále. Új Művészet1998(4)26-28. 
1998 Sinkó István: A józan antik és a mámoros modern. Gaál József, ~, Majoros Gyula és Kopasz Tamás kiállítása. Új Művészet 1998(5)33. 
1998 Rózsa Gyula: A katalógusszöveg illusztrációja. Népszabadság 1998. június 13. 
1998 A lehetetlen világ tervezőjének kortárs követői. Észak-Magyarország, 1998. szeptember 30. 
1998 Szemethy Imre: „Megalitográfia." Mozgó Világ 1998(9)88.
1998 Lóska Lajos: Reményteljes eredmények. XIX. Országos Grafikai Biennále. Új Művészet, 1998(9)22-23.
1998 Készman József: A látvány mérnöke. Hommage à Mauritius Cornelius Eschere. Balkon, 1998(11)25-27.
1998 Kerékgyártó B. István: A kimetszett formák líraisága. ~ kiállítása a MOL Galériában, Jászkun Krónika 1998. december 4. 
1999 Bohár András: Betakart lelkek. A V3LAB csoport kiállítása. Új Művészet 1999(3)40.
1999 A varázsló kertje. Népszabadság 1999. október 8. 
1999 Fekete Judit: Varázslók és emberarcú tárgyak. Beszélgetés ~-fel új kiállításáról, Magyar Nemzet 1999. december 30. 
2000 Máthé Andrea: Mikromítoszok. Kopasz Tamás és ~ Titánfoyam című kiállítása. Echo, 2000(1)
2000 Hemrik László: Költői képek. ~ A varázsló kertje című tárlata. Új Művészet, 2000(3)41-42. 
2000 Sinkó István: Képek az Aszfalton. Élet és Irodalom 2000. március 10. 
2000 Hemrik László: Díszhalak. Élet és Irodalom 2000. augusztus 18. 
2000 Lóska Lajos: Jubileumi grafikák – a grafikák jubileuma. Negyvenéves az Országos Grafikai Biennále. Új Művészet 2000(8)16-19, 45. 
2001 Kortárs Magyar Művészeti Lexikon, III. kötet. P-Z. Budapest, Enciklopédia Kiadó. 636-637.
2001 Lóska Lajos: Ezredfordulós rajzok. X. országos Rajzbiennále. Új Művészet, 2001(2)23-25.
2001 Rényi Krisztina: Az 1. Japán Illusztrációs Világbiennále (BEIJ '01) Magyar díjazottjainak kiállítása. Magyar Iparművészet 2001(3)
2001 (T. Z.): Az illusztráció a szöveg álma. A Japánban rendezett világbiennálén is díjazták művészeinket. Népszabadság 2001. július 7. 
2001 Fekete Valéria: Régi technikák – újra felfedezett világok. Mai japán-magyar grafika. Új Művészet 2001(10)46-47. 
2001 Sinkó István: Repülni jó(?)! A mi kis légitársaságunk – képzőművészeti kiállítás. Új Művészet 2001(11)39-40.
2002 A '90-es évek. Progresszív képzőművészet a Városi Művészeti Múzeumban. Győr, 1999-2002. (Katalógus, bev. Beke Zsófia, N. Mészáros Júlia, Pápai Emese.)
2002 Lóska Lajos: Művek mérlegen. MAMÜ retrospektív. Új Művészet 2002(2)22-25, 44.
2002 Dudás Éva: MEO Art Fleur és Antik Enteriőr. Magyar Hírlap 2002. november 28. 
2003 P. Szűcs Julianna: A pécsi kísérlet. Népszabadság 2003. május 15. 
2003 (BN): Nem Yorkról Budapesten. Budapesti Nap 2003. április 30. 
2003 Trencsényi Zoltán: Pókerarcok és a fellelkesített spakli. Népszabadság 2003. május 15. 
2003 Szücs György: A lélek mérnöke – avagy van-e a léleknek térfogata? ~ képeiről. Kortárs, 2003(6)
2003 A város és lakói. Új Művészet 2003(6)
2003 Kukorelly Endre: „Valahol Valaki – Írók utaznak". Premier Magazin 2003(9); Lettre International 2004. nyár.
2003 Szombathy Bálint: Valahol egy író, valahol egy város. Új Művészet 2003(8)40-41. 
2004 Spengler Katalin: Azokat a képeket… Kortárs képzőművészet Ledényi Attila ajánlásával. Antenna 2004(4)
2004 Lóska Lajos: Nyomtatókő és klaviatúra. A XXII. Miskolci Grafikai Biennále. Új Művészet 2004(9)40-41. 
2005 (P. V. – K. Á.): Nagy titkok nyomában. Profiterol 2005(1)
2005 Rózsa Gyula: Évfolyam-találkozó. Népszabadság 2005. február 5. 
2005 Császár László: Vigyázat, az ember fragile! ~ rajzai alá, mellé, közé. Élet és Irodalom, 2005. június 3.
2005 Rózsa Gyula: Folyamatban. Népszabadság 2005. november 16. 
2005 Rózsa Gyula: Szabadalom. Mozgó Világ 2005(11)120-122. 
2005 Nagy T. Katalin: Befalazva. Élet és Irodalom 2005. október 14.  
2005 Lóska Lajos: Kőbe zárt fejek. ~ festményei és grafikái. Új Művészet 2005(12)10-11.
2006 Don Péter-Lovas Dániel-Pogány Gábor: Új magyar művésznévtár L-Zs. Budapest,  decoArt könyvek. 398.
2006 ~ „magánbörtöne". Világgazdaság 2006. január 27.
2006 Kozák Csaba: ÉS tárlat Szombathelyen. Vas Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ  Médium Galériája. Szombathely, 2006. január 11 – február 4. Balkon 2006(2)22-24. 
2006 Wagner István: Festő – fejjel a falnak… Magyar Hírlap 2006. február 2. 
2006 Szeifert Judit: Egyszemélyes metropolisz. Élet és Irodalom 2006. február 17.
2006 Hudra Klára: Spakli úr színeváltozásai, avagy a spatulya is ember. ~ kiállítása. Új Művészet 1996(5)55. 
2006 Kozák Csaba: A ~-válogatott. Élet és Irodalom 2006. augusztus 18. 
2006 P. Szabó Ernő: Az ostobaság evolúciója. Magyar Nemzet 2006. augusztus 25. 
2007 Tanács Gábor: Acélosan a pokolban. Szabad Föld 2007. június 29. 
2007 Óriás szobrok Szombathelyen. Magyar Nemzet 2007. július 7. 
2007 Szuromi Pál: Végvári krónika. Élet és Irodalom 2007. augusztus 10. 
2008 Arcadia. Budapest, Virág Judit Galéria. (Katalógus, bev. Sárvári Zita.)
2008 Völgyi kortárs gyűjtemény. (Bev. Spengler Katalin, Bretus Imre, Ébli Gábor, Oltai Kata, Kozák Gábor, Völgyi Miklós.) Budapest.
2008 Révész Emese: „Hamismás" – Kortárs „hamisítványok" a WAM Design Centerben. Műértő 2008(1)
2008 Hajdu István: Keserédes. ~: Arcadia. Virág Judit Galéria. Magyar Narancs, 2008. február 14. 
2008 F. Orosz Sára: A plasztikus festő. Magyar Demokrata 2008. március 19. 
2008 Somhegyi Zoltán: A védjegy hatalma. Élet és Irodalom 2008. március 21.
2008 Lóska Lajos: Árkádia a Falk Miksa utcában. Új Művészet 2008(3)26-27.  
2008 Ván Hajnalka: Vigyázó szemetek Egerre vessétek! III. Nyílt Tér Élőművészeti Fesztivál. Eger, 2008. IX. 22-24. Új Művészet 2008(10)20-21.
2009 Godot Galéria 1999-2009. Budapest. (Katalógus, bev. Böhler Nóra.)
2009 Paksi Endre Lehel: Személyes kövek. Élet és Irodalom 2009. április 3. 
2009 Rózsa Gyula: Enyhülő ítélet. Népszabadság 2009. április 8.
2009 Mélyi József: Godot helye. Élet és Irodalom 2009. november 11.  
2009 Kukorelly Endre: Berény/~.: Melós sállal. Premier Magazin 2009(12)
2009 Nagy Szilvia: Objektumok a térben. Műút 2009(016)44-48.
2010 Bárdosi József: Kortársak a templomban. Budapest, Orpheusz Kiadó. 213, 216, 223,  317, 322, 325.
2010 Nagy T. Katalin: ~. Budapest, Ráday Galéria. (Mai magyar képzőművészet 12.)
2010 Szabó Noémi: Bevezető. Tömbök-formák-alakok. Boldi szobrászművész és ~ festőművész  kiállítása. Budapest, KOGART Ház. (Katalógus)
2010 dr Máriás: A főpolgármester-jelölt szereti a művészetet. Élet és Irodalom, 2010. október 8. 
2010 Rózsa Gyula: Más-más súlycsoport. Boldi és ~. Kogart Ház. Népszabadság, 2010. október 27. 
2012 Bárdosi József: Miből van a Triton? Kopasz Tamás, Gaál József és ~ kiállítása. Magyar Műhely 2012(2)47-50. 
2012 Mélyi József: Na ki vagy? Élet és Irodalom 2012. augusztus 17. 
2013 Wehner Tibor: Tapló. Kíméletlen Művészeti Napló 1996-2006. Budapest, Enciklopédia  Kiadó. 265, 313, 325. 
2013 Nyílt tér. Kistérségünk a vizuális művészet szemével. Mezőszemere. (Katalógus, bev. Bukta Imre, Szirtes János, Vécsi Nagy Zoltán, Szombathy Bálint.) 
2013 Nagy T. Katalin: Figyelem vagy figyelmeztetés. Bárka 2013(2)
2013 Sinkó István: Klasszikus modern és kortárs. Málnay B. Levente gyűjteményének bemutatója. Új Művészet 2013(7)38-39.
2013 Árvai-Józsa Kitty: A Kecskeméti Acélszobrászati Szimpózium kiállítása 2013. Atelier, 2013(4)20-21. 
2013 Lóska Lajos: Szobrok acélból. A kecskeméti Nemzetközi Acél- és Fémművészeti Alkotótábor kiállításáról. Kecskemét, 2013. VIII. 21 – IX. 1. Új Művészet, 2013(11)54-55. 
2014 Szeifert Judit: ~. Budapest, Hungart
2014 Molnár Erika: Bubopesti. ~ legújabb rajzaihoz. Élet és Irodalom 2014. január 22. 
2014 Szeifert Judit: Emlékképek. ~ Emlékanalízis 2. című tárlata. Óbudai Kulturális Központ – San Marco Galéria, 2014. VII. 31-ig. Új Művészet 2014(8)48-49. 
2014 Kozák Csaba: Új HUNGART-könyvek. Wehner Tibor: Harasztÿ István, P. Szabó Ernő: Polgár Rózsa, Szeifert Judit: ~. Új Művészet 2014(12)52-53. 
2015 Szakolczay Lajos: Nagybányától Picassóig. Válogatott művészeti írások. Budapest, Cédrus Művészeti Alapítvány – Napkút Kiadó.207, 736.
2015 Itt és most. Nemzeti Szalon 2015. Budapest, Műcsarnok. (Katalógus, bev. Szegő György, Forgách András, Tóth Krisztina, N. Mészáros Júlia, Wehner Tibor.)
2016 Tömbök – formák – alakok. (Boldi és ~ kiállítása a KOGART-ban). In. Szakolczay Lajos: Időlámpa.  Összegyűjtött művészeti írások 2011 – 2013. Budapest, Ráció Kiadó. 7-10.
2016 Kishonthy Zsolt: Tomográfia. Gaál, Kopasz, ~. Miskolci Galéria, 2016. I. 16-ig. Új Művészet 2016(1)8-9.  ú

A bibliográfiát összeállította: Wehner Tibor [2016]


Kapcsolódó tartalmak

  • hírek
  • események
  • videók
További események >
További hírek >
További videók >
  • © Magyar Művészeti Akadémia, 2017

  • facebook
  • Hírlevél
  • Szakértők
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Szerzői jogok
  • Kapcsolat