Magyar Művészeti Akadémia
  • Akadémikusok
    Tagozatok
  • Könyvtár
  • mma.hu
  • mma-tv.hu
  • Súgó
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Szerzői jogok
  • Hírlevél
  • Kapcsolat
  • magyar English [Beta]
Magyar Művészeti Akadémia
  • Akadémikusok
  • Könyvtár
  • mma.hu
  • mma-tv.hu
  • Súgó
  • magyar English [Beta]

format.option.empty_header
29973
MMA11140

 
Galéria >
 

Életrajz

Életrajz

Lugossy Mária
Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész
Budapest, 1950. május 9.
Budapest, 2012. augusztus 15.
Az MMA néhai tagja


Tovább...

Életrajz

  • Életrajz
  • Díjak

Lugossy Mária 1950. május 9-én született Budapesten. Édesapja Lugossy Gyula, édesanyja Stubenvoll Anna. 1970-ben házasságot kötött Bohus Zoltán szobrász- és üvegművésszel. Három gyermekük született: Áron (1971), Eszter (1979) és Réka (1992). 2012. augusztus 15-én hunyt el Budapesten.

A budapesti Magyar Iparművészeti Főiskolán 1968 és 1973, majd a Mesterképző Intézetében 1973 és 1975 között végzett tanulmányokat követően az 1970-es évek közepe óta szerepelt műveivel a nyilvánosság előtt: önálló kollekciókkal rendszeresen bemutatkozott Budapesten, magyarországi vidéki településeken, valamint nyugat-európai és tengerentúli városok múzeumaiban és galériáiban – számos közös kiállítást rendezett férjével, Bohus Zoltánnal –, és rendszeres résztvevő volt a magyarországi és külföldi szobrászati, iparművészeti és üvegművészeti seregszemléken is. Munkásságát pályakezdése óta megannyi kiállítási díj, szakmai és állami elismerés kísérte.

Budapesten, a Százados úti művésztelepen berendezett műhelyében dolgozott, de az 1970-es évektől aktívan részt vett a magyarországi művésztelepi mozgalomban is, majd egyre többször tevékenykedett önálló alkotóként és vendégtanárként a külföldi üvegművészeti szimpozionokon is.

A főiskolán ötvösművészeti tanulmányokat végzett, de pályakezdése óta elsősorban szobrászként lépett fel: kezdetben krómacélból alakított érmeket és plaketteket, kisplasztikákat készített, majd alkotásainak legfontosabb anyagává az üveg emelkedett, amelyet különböző anyagokkal ötvözve, így bronzzal, különböző fémekkel összekapcsolva alakított plasztikává. A kezdeti geometrikus-konstruktív nyelvezetet fokozatosan váltotta fel az organikus világot megidéző motívumokra alapozott kompozíciók sora, amelyek sorában később megjelentek és az 1990-es évektől egyre hangsúlyosabbá váltak a zárványszerűen előtűnő emberalakok, illetve testmaradványok. Kisplasztikák mellett a pályakezdő periódustól kezdve előszeretettel fordult a kisszobrok és az adott kiállítási teret berendező installációk felé, majd pályázatnyertes munkáinak megvalósítása révén több köztéri, monumentális, emlékmű-funkciót szolgáló alkotása is megvalósulhatott, így Székesfehérváron, Veszprémben, Tatán és Budapesten.

Munkásságát folyamatos kritikai visszhang kísérte: az 1970-es évektől számos recenzió, ismertetés, szakmai tanulmány, katalógus és önálló kiadvány jelent meg idehaza és külföldön művészetéről, amelyek sorában a legjelentősebb az 1992-ben a Birdyland Edition által gondozott Enclaves című album, a 2004-es műcsarnoki Jégkorszak című kiállítás alkalmából megjelent kötet és a 2011-es, a budapesti Iparművészeti Múzeumban megrendezett életmű-kiállítás alkalmából közreadott katalógus.

Az életrajzot összeállította: Wehner Tibor  [2015]

_____________________________

Életrajzi adatok
Budapest, 1950. május 9.
Budapest, 2012. augusztus 15.

Tanulmányok
1968–1973: Magyar Iparművészeti Főiskola, ötvös szak, (mestere: Engelsz József)
1973–1975: Magyar Iparművészeti Főiskola Továbbképző Intézete

Művészeti szervezeti tagság
2005– 2008: Nemzeti Kulturális Alap Képzőművészeti Szakmai Kollégiumának tagja
1984–2012: Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége, tag; 1990-2012: érem szakosztály, majd szobrász szakosztály vezetője
1973–: Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja (majd Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete), tag
1994–2012: Magyar Szobrász Társaság, tag
1997–2012: Glass Art Society (Amerikai Egyesült Államok), tag
1993–2004: Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, levelező tag
2004–2012: Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, rendes tag
2007–2011: MMA társadalmi szervezet tagja
2011–2012: Magyar Művészeti Akadémia, rendes tag

 

Munkásság

Munkásság

Művei nemcsak a magyar művészet legújabb kori történetében váltak hangsúlyos alkotásokká, hanem nemzetközi színtéren – Európában és a tengerentúlon is – rangos szakmai elismeréseket arattak.;
Tovább...

Munkásság

  • Pályakép
  • Művek
  • Kiállítások

Wehner Tibor: A tér és az idő elvont dimenzióinak megragadása

A kisplasztika, a kiállítási plasztika, a térberendezés, az éremművészet és a monumentális szobrászat terén is meghatározó jelentőségű tevékenységet fejtett ki karakteresen egyéni arculatú – de a korszak hangsúlyos művészeti áramlatainak tanulságait is szintetizáló – munkásságával Lugossy Mária szobrászművész. A hagyományos szobrászati ágazatokon túl e művész pályája kezdetén az ötvösművészet, majd évtizedeken keresztül az üvegművészet, az üvegszobrászat újító szellemiségű alkotójaként dolgozott, s művei nemcsak a magyar művészet legújabb kori történetében váltak hangsúlyos alkotásokká, hanem nemzetközi színtéren – Európában és a tengerentúlon is – rangos szakmai elismeréseket arattak.

1970-es évek

Lugossy Mária munkássága az 1970-es évek derekán ötvösmunkákkal indult: a Magyar Iparművészeti Főiskola ötvös-szakának elvégzése után pályája kezdetén órákat – illetve közösségi rendeltetésű épületek belső tereibe óraplasztikákat –, és ékszereket tervezett és kivitelezett, amelyek Kovács Péter művészettörténész kifejezésével „súlyos, őskori eleganciájú" olyan munkákként valósultak meg, amelyek egyszerre hordoznak érzékiséget és szakralitást. Az ötvösművészettől eltávolodva az acél, a réz, az üveg és a plexi vált Lugossy Mária fontos matériájává, amelyekkel már olyan autonóm szobrászati kompozíciókat formált meg, amelyek csillogó felületeikkel, precíz kivitelükkel, egyszerűségre törő, geometrikus alapelemekre, térgeometrikus testekre redukált formavilágukkal teremtették meg plasztikai aurájukat. Ez az anyaghasználat és technikaalkalmazás, ez a formarend jellemezte a magyar éremművészet anyagi-technikai-szemléleti megújításában is jelentős szerepet játszó érem-plasztikáinak világát, de az 1981-es, a Dorottya Galériában felépített Gyorsuló tér című installációja is azt jelezte, hogy szobrászatával a klasszikus anyagok és technikák által bejárható dimenziókon túli világ kutatása felé fordult. E műve kapcsán állapította meg Németh Lajos művészettörténész, hogy „Lugossy nagy élménye a tér-idő-mozgás. Egymásba áthatása és eggyéválásuk, egymásba hatolásuk pillanatát akarja plasztikai műben szimbolizálni és állandósítani." Mindezen törekvések akkor öltöttek plasztikai testet a Lugossy-munkásságban, amikor a magyar szobrászat jobbára még a tradicionális plasztikai műfajok rabságában vergődött, hagyományos anyagokba foglalt narratívákkal, jobb esetben jól bevált jelek és szimbólumok ismételgetésével foglalatoskodott.

1980-as évek

Az 1980-as években új anyag, illetve új anyag-kapcsolódás jelent meg munkái körében: a higany, illetve az üveg-bronz együttes, és a geometrikus rendet, a struktúrák és szerkezetek hangsúlyait – s megtartva, vagy fokozva az üveg áttetszőségéből, sejtelmes fény-átszűrődéseiből eredeztetett hatásvilágot – az organikus formák, a természeti jelenségekre, geológiai képződményekre utaló szabálytalan alakzatok vették át. Az anyagba foglalt, az anyag-tömbök, a lencse-formációk vagy az organikus zárványok felületei alól, rétegeiből előbukkanó testek és arcok e plasztikai univerzum a kozmikus távlatokig, a létezés alapkérdéseinek kereséséig, az anyagba foglalt tér-idő viszonylatok kutatásáig nyitotta meg Lugossy Mária műveinek tartalmi köreit. A modern magyar művészet, a jelenkori magyar szobrászat oly sok alkotójának munkásságában megfigyelhető, jellemző tendenciával ellentétben – a művészi kifejezés alakulása, a stíluskorszakok általában a természetelvű látásmódtól, a figuratív kifejezéstől a nonfiguratív felé mozdul el – Lugossy Mária törekvéseiben az elvonatkoztatottól fordult vissza az emberábrázolás metódusához. Súlyos gondolati tartam élteti, a létezés alapproblémáiról, megfejthetetlen titkairól való gondolkodás kérdésfelvetései sűrűsödnek, a tér és az idő végtelenségének érzetei koncentrálódnak a nyolcvanas és kilencvenes évtizedekben alkotott üveg-bronz-kompozíciókban. Kovalovszky Márta művészettörténész a művész 2011-es életmű-kiállításának katalógusába írt, átfogó tanulmányában állapította meg,  hogy „A zárvány-gondolatot folytatta Lugossy azokban a művekben is, amelyekben az üveget bronzzal párosította. A burkot továbbra is az üveg alkotta, amely most bronzformákat foglalt magába. A kompozíció sötét közepe – magja – felsejlik az üvegtömbön át, örökre bezárva az üvegtér dimenzióiba, mozdulatlanul úszva, alámerülve az áttetsző-átlátszó közegben. Ezt az eredendően szobrászi formai gondolkodásmódot a nyolcvanas évek végétől átjárta a törekvés az emberi sors, a történelem problémáinak plasztikai megfogalmazására. A szobrász, aki a matéria tulajdonságaiban, formagazdagságában korábban a természet, a kozmosz, az ember előtti világ keletkezését és elmúlását fedezte fel, most különféle anyagok, az üveg és a bronz együttesében az emberi sors és a történelem drámai küzdelmét kutatta."

1990-es évek

A tömbökbe, a lencseszerű, organikus alakzatokba foglalt testek megjelenítésének, a fekete üveg és a bronz együttes alkalmazásának egyik fontos alkotásaként készítette el Lugossy Mária 1989-ben a rákoskeresztúri köztemető 301-es parcellájának helyszínére kiírt 1956-os emlékmű-pályázatra készített tervét, amely monumentális méretben nem valósulhatott meg, de amelynek nyomán az 1990-es évektől több nagyméretű, köztéri kompozíciója, elsősorban emlékmű-funkciójú alkotása születhetett meg. Így mind az anyaghasználatban, mind a kompozíciók pozicionálásában, mind szimbólumalkalmazásában (illetve szimbólumteremtésében) a magyar emlékműszobrászatban szokatlan, újító szellemiséget reprezentáló kompozíciókként valósult meg a székesfehérvári II. világháborús és ugyanezen város 1956-os áldozatok és hősök mementója, a veszprémi II. világháborús áldozatokra emlékező, és a holokauszt tatai áldozataira emlékező monumentuma és a fővárosi Kossuth Lajos tér a közelmúltban helyéről eltávolított 56-os emléke. A monumentális munkák mellett a művész továbbra is dolgozott kiállítási plasztikáin, amelyekről 2010-ben fogalmazta meg:

2004-ben Jégkorszak címmel rendeztem retrospektív kiállításomat három teremben, a Műcsarnok bal oldali teremsorában. Az első teremben a Genezis, az ember által még érintetlen édeni állapotok jelentek meg türkiz színben. A második teremben feketére válva emberi testrészek, hatalmas, fekete vízfelületeken, végül a harmadik teremben az ember utáni csend néma, magára hagyott sziklái meredeztek az ég felé. Ez a három korszak jellemzi eddigi tevékenységemet.

És ez a három korszakból felépülő munkásság a váratlanul a művészre támadó végzetes betegség következtében sajnos korán, 2012-ben lezáródott, de a magyar köztereken álló monumentális kompozíciói, a rangos hazai és külföldi köz- és magángyűjteményekben őrzött, a szobrászat és az üvegművészet – és együttjátszásának – a 20. század utolsó harmadának, és az új évezred első évtizedének progresszív törekvéseit tükröztető alkotásai egy leleményes, anyagaival és eszközeivel bravúrosan élő, a kor és emberének feszültségeit és drámáit összegző, mély emóciókat közvetítő művész munkálkodását dokumentálják, s így hiteles üzenetekként hagyományozódnak az utókorra.  

[2015]

Műtárgyjegyzék

1973 Elektronikus óra sárgaréz, 340x270x40 cm
1974 Elmetszett henger (Terv a KÖZTI irodaházába) krómacél, elmetszett üveg, 25x5 cm
1975 Saturnus krómozott réz krómacél alapon
1976 Acélkompozíció acél, rozsdamentes acéllemez burkolat, 100x100x30 cm
1977 Evolúció foszfátozott acél, krómozott acél, plexi, 50x100x100 cm
1978 Hasadó kristály acél, optikai üveg, 15x15x15 cm
          Hullám krómacél, 98x13x97 cm
          A domb (Makett a pusztaszeri emlékműpályázathoz) gipsz, 15x90x78 cm
1979 Tér, struktúra, tömeg fotó-grafika, 50x60 cm
           Fázisok Mfotó-grafika, 50x60 cm
           Tektonikus projekció fotó-grafika, 50x60 cm
           Ambivalens tér fotó-grafika, 60x50 cm
1980 Vénusz gyermeke higany, üveg, acélgolyó, 15x3,5 cm
           Vénusz születése optikai üveg, Ø 18 cm
           Erőhatások krómacél, 7x15x15 cm
           Reflexiók üveg, krómacél,7x12x12 cm
           Csend I. kvarcit, krómacél, plexi, 4,5x11x11 cm
           Csend II. krómacél, plexi, 5x11x11 cm
           Térkristály plenit, krómacél, 5x15x15 cm
1981 Gyorsuló tér (Dorottya Galéria) fa, vas, alumínium, üveg, 600x400x250 cm
1982 Hasadó kristály I. optika, üveg, krómacél, 9x9x9 cm
          Hasadó kristály II. optika, üveg, ásvány, 9x9x9 cm
1983 Törés üveg, 20x20 cm
           Idő piramis üveg, 30x30 cm
1984 Autogenezis ragasztott, homokfújt üveg, 60x12 cm
          Földanya II. üveg, Ø 53 cm
1985 Kristály-tér II. üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 20x40x40 cm
1986 Tektit ragasztott, homokfújt üveg, 50x65x16 cm
           Keletkező lét ragasztott üveg, 68x17 cm
           Kozmogenezis zöld üveg, higany, 14x68x60 cm
           Meteorit I. üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, savazott
           Meteorit II. (2 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, savazott
           Meteorit III. üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, savazott
1987 Metamorfózis ragasztott üveg, 34x68x23 cm
          Ősállapot zöld üveg, 13x58 cm
          Kozmo-genézis (Úszó sziget) üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, higany, 15x60x40 cm
          Tektit I. üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 25x50x10 cm
          Tektit II. üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 25x50x10 cm
1988 Torzó ragasztott üveg, bronz, 30x30x14 cm
          Kozmikus táj ragasztott üveg, 60x28 cm
          Rabszolgák papír, vegyes technika
          Őssejt ragasztott üveg, Ø 60 cm  
1989 1956-os emlékműterv a 301-es parcellába üveg, bronz, 100x33x8 cm
           Őskőzet I. ragasztott üveg, 68x35x20 cm
           Voyage in Ancient Times üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott
           Ballada bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott
1990 Zárványok – A Kristályéjszaka első variációja üveg, bronz, 120x120x30 cm
           Konfrontáció 96x96x22 cm
           Minden idők áldozatai xerox grafika
           Szimbiózis (2 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, homokfújt, 40x40x15 cm
           Korpus (vertikális) bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, kb. 40 cm
1991 Kristályéjszaka. Anna Frank emlékére üveg, bronz, 120x120x30 cm
          Zárványlét ragasztott üveg, bronz, 100x33x20 cm
          A természet erői üveg, ragasztott, csiszolt, homokfújt, polírozott
          Kozmikus álom üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfújt
          Kék öböl üveg, ragasztott, csiszolt, homokfújt, polírozott
1992 Kozmikus utazás ragasztott üveg, Ø 70 cm
          Minden idők áldozatai üveg, bronz, 200x40x10 cm
          Öntudat és ébredés bronz, üveg, 130x70 cm
          Korpusz bronz, üveg, 200x80x40 cm
          Zárványlét üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 98x31x22 cm
          Emberi töredék 60x35x23 cm
          Stádiumok 25x55x26 cm
          Kristályéjszaka fekete üveg, bronz, csiszolt, homokfújt, 96x96x35 cm
          Ébredés hat részes, fekete üveg, bronz, 42x145x140 cm
1994 Az első emberpár bronz, üveg, 38x86x70 cm
          Földanya öntöttvas, üveg, 30x75x90 cm
          Büntetés két részes, fekete üveg, bronz, 36x50x44 cm
1995 Zuhanás (Installáció, Kiscelli Múzeum) festett fa, kő, üveg, alumínium, 600x280x400 cm
          Félelem fekete üveg, bronz, 46x76x42 cm
          Perspektíva papír, vegyes technika, 80x240 cm
          Az első emberpár két részes, fekete üveg, bronz, 50x37x65 cm
          Földanya két részes, öntött vas, zöld és fekete üveg, 30x92x76 cm
          Rabszolgák papír, vegyes technika, 240x80 cm
          Corpus papír, vegyes technika, 80x120 cm
          Építmény papír, vegyes technika, 80x120 cm
1996 Genezis ragasztott üveg, 50x50x23 cm
          Őskőzet II. ragasztott üveg, 20x30x40 cm
          Mózes táblája mészkő, bronz, 70x56x20 cm
1997 Álom üveg, bronz, 20x30x40 cm
1998 Történelemkönyv I. üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 15x36x28 cm
1999 Születés ragasztott üveg, 38x67x17 cm
           Kettős forma ragasztott üveg, 43x50x19 cm
          Történelemkönyv II. bronz, üveg, 60x40x10 cm
          Történelemkönyv III. bronz, üveg, 11x55x26 cm
          Történelemkönyv IV. Bronz, üveg, 35x20x38 cm
          Kőbe süllyesztett tekercs kő, bronz, 32x78 cm
          A gravitáció könyve kő, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 70x43x30 cm
          Az idő könyve bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 35x29x38 cm
          Mikrokozmosz üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, 16x56 cm
2000 Apám könyve bronz, üveg, 60x40x10 cm
          Tóra-tekercs bronz, üveg, 60x85x20 cm
          Mózes táblája mészkő, bronz, üveg, 64x42x13 cm
          Millenniumi emlékmű terve üveg, 40x30x30 c
          Megkövült Nautilus (3 részes kompozíció) üveg, 52x200 cm; 20x14 cm; 12x3 cm
2001 A létezés innen és túl bronz, üveg, 96x30x200 cm
          Ősi idők tekercse II. bronz, üveg, 40x36x16 cm
          Kristályformák (2 részes kompozíció) bronz, üveg, 49x60x19 cm
          Fekete angyal üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 53x31x20 cm
2002 A szerelem aurája bronz, üveg, 63x21 cm
          Ősállapot mészkő, üveg, 120x100x50 cm
          Antifasiszta emlékmű terve a salzburgi pályaudvar elé bronz, üveg, 80x75x23 cm
          Átkelés a Vörös-tengeren üveg, bronz, 62x23 cm
          Áldozatok könyve I. bronz, üveg, 40x36x10 cm
          Áldozatok könyve II. bronz, üveg, 40x58x7 cm
          Történelemkönyv IV. bronz, üveg, 40x36x9 cm
          A II. világháború XVII. kerületi áldozatainak emlékműterve üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 84x34x20 cm
2003 Ősi idők üzenete mészkő, bronz, üveg, 230x110x43 cm
          Klónok I. kvarckristály, bronz, 37x62x30 cm
          Klónok II. kvarckristály, bronz, 40x86x48 cm
         Történelemkönyv V. bronz, üveg, 57x43x28 cm
         Torzó üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 85x33x23 cm
2004 Bardo üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 20x145x55 cm
          Cseppkő mészkő, üveg, ragasztott, homokfúvott, 58x23x30 cm
          Nagy cseppkő mészkő, üveg, ragasztott, homokfúvott, 86x43x34 cm
          Történelemkönyv VI üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 40x35x27 cm
          Történelemkönyv VII. üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, bronz, 17x36x30 cm
          A létezés előtt (Before Existence) Müveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 30x39x35 cm
2005 A lelkiismeret (Kék szék) bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, 136x42,5x38,5cm
          Kelet-Nyugat fa, üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, 34x33x30 cm
          Privát univerzum fa, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, LED-világítás, 122x102x53 cm
          Dialógus egyensúlyban (2 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 48,5x71x27 cm
          Szerelem első látásra (2 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, 49x50x16 cm
          Új cseppkő (2 részes kompozíció) kő, üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, 51x27,5x51 
2006 Oltár bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, 71x46x46 cm
           Domokos Mátyás síremlékének terve üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, 12x60x30 cm
           Bábel  (2 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, bronz, 29x35 cm
           Meditáció I. bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 35,5x63x20 cm
           Meditáció II. bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 35,5x60x25 cm
           Magánzó (Single) üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, 65x60x25 cm
2007 Anyag és lélek bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 60x46x14 cm
2008 Álom üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 42x63x42 cm
          Az utolsó rabszolga üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 32x27x17 cm
2009 Aura (3 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 68x82x56 cm
          Lélekhíd (2 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, 43x100x17 cm
          Alvó angyal bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, 13x52 cm
          Álom  (6 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, kézicsiszolt, homokfúvott, 42x63x50 cmŰ
          Történet kékben (2 részes kompozíció) üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, 24x23x14 cm
          Lilith üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, 42,5x36x14 cm
2010 Cunami II. üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, 17x Ø 60 cm
          Magány (Dob) fa, bronz, 87x86x40 cm
          Cunami III üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, 17x58 cm
          Tengerszem üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, 32x56x44 cm
          Üstökös üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 53x25 cm
          Kék tó üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 24x52x44 cm
2011 Emlékműterv üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 20x43x14 cm
           Kék ék üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 25x47x11 cm
           Az utolsó ítélet bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 21,5x26x11 cm
           Kék öböl üveg, ragasztott, csiszolt, polírozott, homokfúvott, 18x81 cm
           Cunami IV üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 22x66x43 cm
2012 Hírnök (Courrier) bronz, üveg, ragasztott, csiszolt, homokfúvott, polírozott, 32x85x85 cm

Művek közgyűjteményekben 

Amszterdam (Hollandia), Rijksmuseum
Budapest, Fővárosi Képtár Kiscelli Múzeum
Budapest, KOGART Kortárs Művészeti Gyűjtemény
Budapest, Magyar Nemzeti Galéria
Budapest, Petőfi Irodalmi Múzeum
Coburg (Németország), Kunstsammlungen der Veste Coburg
Corning (Amerikai Egyesült Államok), The Corning Museum of Glass
Detroit (Amerikai Egyesült Államok), Detroit Institute of Arts
Dunaszerdahely, Kortárs Magyar Galéria
Düsseldorf (Németország), Kunstmuseum
Ebeltoft (Dánia), Glasmuseet
Fellbach (Németország), Stadt Fellbach
Frauenau (Németország), Glasmuseum
Kaposvár, Rippl-Rónai Múzeum
Lausanne (Svájc), Musée des Arts Décoratifs
London (Nagy-Britannia), British Museum
New York (Amerikai Egyesült Államok), Corning Museum of Art
Párizs (Franciaország), Musée des Arts Décoratifs
Párizs (Franciaország), Musée du Louvre
Pécs, Janus Pannonius Múzeum
Philadelphia (Amerikai Egyesült Államok), Liberty Museum
Rheinbach (Németország), Museum
Rouen (Franciaország), Musée des Beaux-Arts
Sars-Poteries (Franciaország), Musée du Verre
Sopron, Soproni Múzeum
Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum
Székesfehérvár, Városi Képtár–Deák Gyűjtemény
Szombathely, Savaria Múzeum
Tatebayashi (Japán), Gunma Museum of Art
Tokió (Japán), Suntory Museum of Art
Toyamura (Japán), Toya Village
Veszprém, Laczkó Dezső Múzeum
Yamaguchi (Japán), Shimonoseki City Art MuseumŰ
Yokohama (Japán), Yokohama Museum of Art

Közösségi megbízásra és magán megrendelésre készített művek

 

1973 Győr, Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola, Előcsarnoki óra (diplomamunka) –sárgaréz, Ø 300 cm; 450 cm
1973 Balatonfüred, MÁV-pályaudvar, Óra – krómacél, Ø 120 cm
1979 Budapest V., Zrínyi utca,  Gyógyszertári Központ, 3 dombormű – krómacél,3 x 100x450 cm
1980 Kecskemét, Megyei Kórház, előcsarnok, Digitális óra – krómacél, 70x70x50 cm
1995 Székesfehérvár, Városház tér, Emlékmű a II. világháború székesfehérvári áldozatainak (Hámori Bélával) – gránit, Ø 700 cm; 200 cm
1996 Budapest V., Kossuth Lajos tér, A Forradalom Lángja örökmécses (Hámori Bélával) – gránit, 400 cm (2013-ban lebontva)
1996 Budapest I., Táncsics Mihály utca, MTA Zenetörténeti Múzeuma kertje, Mikrokozmosz-  térplasztika – mészkő, rétegelt, ragasztott zöld üveg, 178x94 cm
1998 Budapest XII., Farkasréti temető, Benedek István-síremlék – gránit, üveg, Ø 40 cm;   80x120 cm
2001 Veszprém, Óváros tér, Millenniumi Emlékmű (Hámori Zsolttal) – mészkő, üveg,  440 cm; 60 cm
2002 Budapest XII., Farkasréti temető, Kiss Nagy András-síremlék – gránit, 200x100 cm
2004 Tata, Hősök tere, volt Zsinagóga, Minden idők mártírjainak emlékére – gránit, bronz, 220x1000x80 cm
2006 Székesfehérvár, Budai út-56-osok tere,
          Az 1956-os forradalom és szabadságharc székesfehérvári áldozatainak emlékműve – gránit, 300x300x300 cm; 1100x1100 cm

Egyéni kiállítások

1974 Budapest, Magyar Építőművészek Szövetsége (Ardai Ildikóval és Bohus Zoltánnal)
1975 Győr, Petőfi Sándor Ifjúsági Ház (Bohus Zoltánnal és Csiky Tiborral)
1977 Hajdúszoboszló, Szoboszlói Kisgaléria (Bohus Zoltánnal)
1977 Budapest, Helikon Galéria
1977 Eger, Egri Kisgaléria (Bohus Zoltánnal)
1978 Salgótarján, József Attila Megyei Művelődési Központ (Bohus Zoltánnal)
1978 Dunaújváros, Uitz Terem (Bohus Zoltánnal)
1978 Celldömölk, Kemenesaljai Művelődési Központ (Bohus Zoltánnal)
1979 Diósgyőr, Vasas Galéria (Bohus Zoltánnal)
1980 Boglárlelle, Kék Kápolna (Deim Pállal)
1980 Varsó, Magyar Intézet (Bohus Zoltánnal)
1981 Gyorsuló tér, Budapest, Dorottya utcai Kiállítóterem
1982 Székesfehérvár, Fekete Sas Patika
1983 A III. Országos Érembiennálé nagydíjasának önálló kiállítása, Sopron, Lábasház
1983 Essen (Német Szövetségi Köztársaság), Essener Galerie (Bohus Zoltánnal és Buczkó  Györggyel)
1984 Bécs (Ausztria), Lobmeyr Studio (Bohus Zoltánnal és Buczkó Györggyel)
1984 Modern Hungarian Medals, Medals and Anti-Medals, Gateshead (Nagy-Britannia), Shipley Art Ga1lery
1984 London (Nagy-Britannia), Goldsmiths Hall
1984 Oxford (Nagy-Britannia), Christ Church
1985 New York (Amerikai Egyesült Államok), Heller Gallery (Bohus Zoltánnal)
1985 Pécs, Pécsi Galéria (Bohus Zoltánnal)
1985 Kaposvár, Somogyi Képtár (Bohus Zoltánnal)
1986 Düsseldorf (Német Szövetségi Köztársaság), Galerie Ingrid Mensendiek
1986 London (Nagy-Britannia), Coleridge Gallery
1986 Párizs (Franciaország), Galerie d'Amon (Bohus Zoltánnal)
1987 Fellbach (Német Szövetségi Köztársaság), Kunst im Rathaus (Bohus Zoltánnal)
1987 Bécs (Ausztria), Museum des 20. Jahrhunderts
1987 Genf (Svájc), Galerie Trois (Bohus Zoltánnal)
1988 Üvegszobrok, Tihany, Tihanyi Múzeum (Bohus Zoltánnal és Buczkó Györggyel)
1989 ~-est – kiállítással, Budapest, Műcsarnok Kamaraterem
1989 Detroit (Amerikai Egyesült Á1lamok), Habatat Galleries (Bohus Zoltánnal)
1989 Párizs (Franciaország), Galerie d'Amon
1990 Hamburg (Német Szövetségi Köztársaság), Galerie L (Bohus Zoltánnal és Schrammel Imrével)
1991 Tokió (Japán), Gallery Ueda Ginza (Bohus Zoltánnal)
1992 Zárványok, Budapest, Dorottya utcai Kiállítóterem
1993 Párizs (Franciaország), Galerie Carpe Diem
1993 Davos (Svájc), World Economic Forum
1993 Tokió (Japán), NIKI Gallery
1993 Rouen (Franciaország), Hotel de Region
1994 Detroit (Amerikai Egyesült Á1lamok), Habatat Galleries (Bohus Zoltánnal)
1994 Budapest, Erlin Galéria
1995 Akadémiai székfoglaló kiállítás, Budapest, Fővárosi Képtár Kiscelli Múzeum
1996 Budapest, Iparművészeti Múzeum (Bohus Zoltánnal és Buczkó Györggyel)
1996 Hamburg (Németország), Galerie L (Bohus Zoltánnal)
1997 Budapest, Vigadó Galéria
1997 Global Glass, Tucson (Amerikai Egyesült Á1lamok) (Bohus Zoltánnal és Lukácsi Lászlóval)
1997 Velence (Olaszország), San Nicolo Galéria
1997 Hága (Hollandia), Galerie Rob van den Doel (Bohus Zoltánnal)
1998 Győr, Városi Művészeti Múzeum (Bohus Zoltánnal)
1998 L'Expression Indépendante des Plasticiens Verriers Hoingrois no 2., Luxemburg,  Galerie Jean Claude Chapelotte (Bohus Zoltánnal és Lukácsi Lászlóval)
1999 London (Nagy-Britannia), Simmon's Gallery
1999 New sculpture, New York (Amerikai Egyesült Államok), Heller Gallery
1999 Könyvek, Budapest, St.Art Galéria
1999 Luxemburg, Galerie Jean Claude Chapelotte (Bohus Zoltánnal és Lukácsi Lászlóval)
1999 New York (Amerikai Egyesült Államok), Heller Gallery (Bohus Zoltánnal)
2000 Budapest, Dorottya utcai Galéria
2000 Chicago (Amerikai Egyesült Államok), Portia Gallery (Bohus Zoltánnal és Lukácsi Lászlóval)
2001 Tata, Kuny Domokos Múzeum
2001 Veszprém, Mestermű Galéria
2001 Frankfurt (Németország), Könyvvásár
2001 Budapest, Vízivárosi Galéria
2002 Terek és áramlások, Budapest, Üvegpiramis Galéria (Bohus Zoltánnal)Ű
2002 Budapest, FiestArt Galéria (Bohus Áronnal, Bohus Zoltánnal és Szablyár Zsuzsával)
2003 Történelemkönyv, Budapest, Gödör Klub
2004 Jégkorszak, Budapest, Műcsarnok
2004 Alcorcón (Spanyolország), MAVA (Bohus Zoltánnal)
2005 Cork (Írország), Szent Péter-templom
2005 Budapest, Ibis Galéria
2006 Bardo, Budapest, Bartók 32 Galéria
2006 Debrecen, Mű-Terem Galéria
2006 The Voice of Freedom, London (Nagy-Britannia), Hungarian Cultural Center
2006 In memoriam '56, Zalaegerszeg, Városi Hangverseny- és Kiállítóterem
2007 Budapest, Erlin Klub Galéria
2008 Budapest, 4 M RadaR Underground Station (Bohus Zoltánnal)
2009 Napló, Budapest, Vízivárosi Galéria
2009 Körmend, Városi Kiállítóterem
2011 Budapest, Bródy House (Bohus Zoltánnal)
2011 A létezés formái, Budapest, Iparművészeti Múzeum

Fontosabb csoportos kiállítások

1973 XV. Nemzetközi Milánói Triennále, Milánó (Olaszország), Palazzo dell'Arte
1974 Mai magyar iparművészet II., Budapest, Iparművészeti Múzeum
1975 Jubileumi Képzőművészeti Kiállítás, Budapest, Műcsarnok
1977 I. Országos Érembiennále, Sopron, Liszt Ferenc Múzeum, Lábasház
1978 Magyar szobrászat, Budapest, Műcsarnok
1979 II. Országos Érembiennále, Sopron, Liszt Ferenc Múzeum, Lábasház
1979 XV. Biennale Internazionale della Piccola Scultura Bronzetto, Padova (Olaszország), Palazzo della Regione
1979 Mai magyar éremművészet, Helsinki (Finnország), Stockholm (Svédország)
1979 XXI. FIDEM, Lisszabon (Portugália)
1979 Settimana Ungherese a Firenze, Mostra dell'Arte Contemporanea Ungherese, Firenze (Olaszország), Salone Brunelleschiano, Milano (Olaszország)
1979 XII. Nemzetközi Kisplasztikai Biennále, London (Nagy-Britannia), British Múzeum
1979 Határesetek, Budapest, Iparművészeti Múzeum
1980 Licht-Form-Gestalt, Düsseldorf (Német Szövetségi Köztársaság), Kunstmuseum
1980 Bildhauer Biennale, Arese, Monza (Olaszország), Villa Reale
1980 Tendenciák 1970-1980. 3. Geometrikus és strukturális törekvések, Budapest, Óbuda Galéria
1981 III Országos Érembiennále, Sopron, Liszt Ferenc Múzeum, Lábasház
1981 Glaskunst '81, Kassel (Német Szövetségi Köztársaság), Orangerie
1981 Művészeti galériák vására, Bari (Olaszország)
1981 Ötvös- és textilművészet, Bécs (Ausztria), Collegium Hungaricum
1981 Ungerske Kunst 1905-1980, Göteborg, Kunstmuseum; Malmö, Konsthall; Stockholm (Svédország), Liljevalch Konsthall
1982 Országos Képzőművészeti Kiállítás, Budapest, Műcsarnok
1982 Zeitgenössische Kunst aus Ungarn, Hamburg (Német Szövetségi Köztársaság), Levy Galéria
1982 Magyar Éremművészet, Leningrád (Szovjetúnió), Ermitázs
1982 Magyar Éremművészet, Moszkva (Szovjetúnió), Puskin Múzeum
1982 12 magyar művész, A Józsefvárosi Galéria kiállítása, Nápoly (Olaszország), Galleria San Carlo
1982 Nemzetközi grafikai vásár, Bilbao (Spanyolország)
1982 Az üveg, Budapest, Vigadó Galéria
1982 Unkarin Kansantavallan Suurlähetsistö, Riihimäki (Finnország), Suomen Lasimuseo
1983 IV. Országos Érembiennále, Sopron, Liszt Ferenc Múzeum, Lábasház
1983 Nemzetközi üvegkiállítás, Velence (Olaszország)
1983 Essen (Német Szövetségi Köztársaság), Essener Glasgalerie
1983 Tendencias de la Escultura Hungara Contemporānea, Madrid (Spanyolország), S
           alas de  la Direccion General de Bellas Artes et Arhivos; Lisszabon (Portugália), Fundaçio Calouste Gulbenkian
1983 Üvegszobrászat Magyarországon, Hága (Hollandia), International Glascentrum, GaleriaRob van del Doel
1983 Szimpozionok eredményei I., Szobrászat, Budapest, Műcsarnok
1983 8. Országos Kisplasztikai Biennále, Pécs, Pécsi Galéria
1983 Országos Képzőművészeti Kiállítás, Budapest, Műcsarnok
1983 Helyzet, Budapest, Óbuda Galéria; Miskolc, Herman Ottó Múzeum
1983 Válogatás az István Király Múzeum gyűjteményéből, Székesfehérvár, Csók István Képtár
1983 Vicointer 83, Nemzetközi üvegkiállítás, Valencia (Spanyolország)
1983 Üvegékszer kiállítás, Luzern (Svájc), Glas GalerieŰ
1984 Üvegszobrok, Budapest, Ernst Múzeum
1984 The Modern Hungarian Medal, Medals and Anti-Medals, Wolverhampton (Nagy-Britannia), Art Gallery;  London (Nagy-Britannia), Goldsmits' Hall; Oxford                                (Nagy- Britannia), Christ Church; Gateshead (Nagy-Britannia), Shipley Art Gallery
1984 Kortárs magyar ékszer, London (Nagy-Britannia), Electrum Gallery
1984 Skulpturen in Glas Situation 84, Luzern (Svájc), Kornschütte Luzern; Glas-Galerie
1984 7 művész – egy anyag, Luzern (Svájc), Glas Galerie
1984 Glaskunst aus Ungarn, Bécs (Ausztria), Lotmayr Studio
1984 39. Mostra Internationale Arredemento, Monza (Olaszország)
1984 New Hungarian Glass, London (Nagy-Britannia), Coleridge Gallery
1985 V. Országos Érembiennále, Sopron, Liszt Ferenc Múzeum, Lábasház
1985 Contemporary Visual Art in Hungary, Glasgow (Nagy-Britannia), Glasgow School of Art
1985 Sculpturische Glas, Hága; Rotterdam (Hollandia)
1985 2. Coburger Glaspreis für Moderne Glasgestaltung in Europa, Coburg (Német   Szövetségi Köztársaság), Kunstsammlungen der Veste Coburg
1985 Magyar üvegkiállítás, Balatonfüred, Balatoni Galéria
1985 Kunstlerinnen in Glas-Galerie aus Europe, Luzern (Svájc), Glas Galerie
1985 L'Art du Verre a Rouen, Rouen (Franciaország), Musée des Beaux-Arts de Rouen
1985 World Glass Now '85, Sapporo (Japán)
1986 International New Art Form, Chicago (Amerikai Egyesült Államok), Art Fair
1986 Párizs (Franciaország), Galerie d'Amon
1986 3. Triennale Fellbach Kleinplastik, Fellbach (Német Szövetségi Köztársaság), Schwabenlandhalle
1986 Kortárs magyar szobrászat, Toronto, Montreal (Kanada), John B. Aird Gallery
1986 Le Verre au Feminin en Europe, Brüsszel (Belgium), Transparence Galerie
1986 Bildende Kunst aus Ungarn, München (Német Szövetségi Köztársaság), Galerie Künstler
1986 Párizs (Franciaország), Galerie d'Amon
1986 Exhibition of Contemporary Hungarian Sculpture, Toronto; Montreal (Kanada), John B. Aird Gallery
1987Glaskunst aus Ungarn, Lehrer und Schuler, Horgen (Svájc), Galerie Heide Schneider
1987 Aktuelle Ungarische Kleinpastik, Dortmund (Német Szövetségi Köztársaság), Museum am Ostwall Dortmund
1987 Kortárs magyar képzőművészet, Budapest, Műcsarnok
1987 VI. Országos Érembiennále, Sopron, Liszt Ferenc Múzeum, Lábasház
1987 7. Nemzetközi Kisplasztikai Kiállítás, Budapest, Műcsarnok
1987 Zeitgenössische Bildende Kunst aus Ungarn, München (Német Szövetségi Köztársaság), Galerie der Künstler
1988 Glaskunst aus Ungarn, Frauenau (Német Szövetségi Köztársaság), Glasmuseum
1988 Kortárs magyar üveg, Hága, Maastricht (Hollandia)
1988 Kortárs magyar képzőművészet, Aachen (Német Szövetségi Köztársaság), Ludwig  Museen Aachen
1988 Les Materiaux, Rouen (Franciaország)
1989 Az avantgárd vége 1975-1980. A huszadik század magyar művészete, Székesfehérvár,  Csók István Képtár
1989 XVI. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Detroit (Amerikai Egyesült Államok),  Habatat Galleries
1989 XXI. FIDEM, Colorado Springs (Amerikai Egyesült Államok)
1989 Expressions en Verre, Lausanne (Svájc), Musée des Arts Decoratifs
1989 La Verre Grandeur Nature, Párizs (Franciaország), Flarel de Paris
1989 Kunst heute in Ungarn, Aachen (Német Szövetségi Köztársaság), Neue Galerie- Sammlung Ludwig
1990 Glass '90 in Japan, Tokió (Japán)
1990 Neue Glas in Europe, Düsseldorf (Németország), Kunstmuseum
1990 I. Magyar Üvegművészeti Triennále, Tihany, Tihanyi Múzeum
1990 The Suntory Prize '90, Tokió (Japán), Suntory Museum of Art
1990 Tavaszi Tárlat, Veszprém, Bakonyi Múzeum
1990 Az 1956-os forradalom vértanúinak emlékművére kiírt pályázat pályaműveinek kiállítása, Budapest, Budapest Kiállítóterem
1991 A Smohay-díj 10 éve, Székesfehérvár, Csók István Képtár
1991 Művek a székesfehérvári Szent István Király Múzeum kortárs gyűjteményéből, Pécs, Pécsi Galéria
1991 VIII. Országos Érembiennále, Sopron, Soproni Múzeum, Lábasház
1991 BIVA, Nemzetközi Üvegművészeti Biennále, Biot (Franciaország), Musée Fernand Léger
1991 XIX. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Detroit (Amerikai Egyesült Államok),  Habatat Galleries
1991 Voyage Extreme, Párizs (Franciaország), Galerie Carpe Diem
1991 The Suntory Prize '91, Tokió (Japán), Suntory Museum of Art
1991 Friends of Birdyland, Párizs (Franciaország), Galerie Carpe Diem
1991 XXIII. FIDEM, London (Nagy-Britannia), British Museum
1992 XX. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Detroit (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
1992 Szobrászati Biennále, Osaka (Japán)
1993 XXI. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Farmington Hills (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
1993 Stúdióüveg, Szentendre, Szentendrei Képtár
1994 XXII. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Farmington Hills (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
1994 World Glass Now '94, Sapporo (Japán)
1994 80-as évek – Képzőművészet, Budapest, Ernst Múzeum
1994 Az európai design új évszázada, Tokió (Japán)
1995 Breaking Point, Alden Biesen (Belgium)
1995 XXIII. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Florida (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries     
1995 Keleti inspirációk, Budapest, Sándor-palota
1995 Bartók a képzőművészetben, Budapest, Zenetörténeti Múzeum
1995 Helyzetkép. Magyar szobrászat, Budapest, Műcsarnok
1995 SOFA (Sculptural Object, Functional Art), Chicago (Amerikai Egyesült Államok), Navy Pier
1996 XXIV. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Pontiac (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
1996 Suntory Prize '96, Tokió (Japán), Suntory Museum of Art
1996 In Memoriam 1956, Mosonmagyaróvár, Művelődési Ház
1997 XXV. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Pontiac (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
1997 G.A.S., Expo és konferencia, Seattle (Amerikai Egyesült Államok), Foster White Gallery
1997 Start, Nemzetközi Művészeti Vásár, Strasbourg (Franciaország)
1998 XXVI. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Detroit (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
1998 FIDEM, Hága (Hollandia)
1998 Monumental sculpture, Seattle (Amerikai Egyesült Államok), Bryan Ohno Gallery
1998 Az üveghegyen innen és túl, Veszprém, Laczkó Dezső Múzeum
1998 1848-as emlékkiállítás, Veszprém, Veszprémi Egyetem
1999 XXVII. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Pontiac (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
1999 Toyamura Kisplasztikai Biennále, Toyamura (Japán)
1999 Mai magyar képzőművészet, Bad Berleburg (Németország)
1999 I. Nemzetközi Kortárs Érembiennále, Lisszabon (Portugália)
1999 Mixed Media, Verriales 1999, Biot (Franciaország), Galerie Internationale du Verre
2000 XXVII. FIDEM, Weimar (Németország)
2000 Extremes, Verriales 2000, Biot (Franciaország), Galerie Internationale du Verre
2000 Nemzetközi művészkönyv kiállítás, Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum
2000 XXVIII. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Pontiac (Amerikai Egyesült Államok),Habatat Galleries
2000 Spirited Approach, Düsseldorf (Németország), Kunstmuseum
2000 Művészettel az új évezredbe, Budapest, Városligeti-tó
2001 A kert, Szombathely, Szombathelyi Képtár
2001 XXIX. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Pontiac (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
2001 New Series, Verriales 2001, Biot (Franciaország), Galerie Internationale du Verre
2001 XVII. Országos Kisplasztikai Biennále, Pécs, Pécsi Galéria
2001 Szobrászaton innen és túl, Budapest, Műcsarnok
2001 Meditaties VI., Roermond (Hollandia)
2002 XXX. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Pontiac (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
2002 Spheares, Verriales 2002, Biot (Franciaország), Galerie Internationale du Verre
2002 usa.hu, A Magyar Szobrász Társaság és a philadelphiai szobrászok közös tárlata, Pécs
2002 Az üveg jelentése, Budapest, Iparművészeti Múzeum
2002 Érem és irodalom, A MKISZ Érem Szakosztálya kiállítása, Budapest, Petőfi Irodalmi Múzeum
2003 XVIII. Országos Kisplasztikai Biennále, Pécs, Pécsi Galéria
2003 Jelentés, A Magyar Szobrász Társaság kiállítása, Budapest, Vigadó Galéria
2003 II. Nemzetközi Kortárs Érembiennále, Lisszabon (Portugália)
2003 Repetitions, Verriales 2003, Biot (Franciaország), Galerie Internationale du Verre
2003 A Százados úti művésztelep évtizedei, Budapest, Budapesti Történeti Múzeum
2003 Fém és üveg, A Magyar Szobrász Társaság kiállítása, Kaposvár, Kaposfüredi Galéria
2004 Fragile Cargo – angol-magyar üvegművészeti vándorkiállítás, Budapest, Budapest
          Kiállítóterem; Kaposvár, Vaszary Képtár; St. Helens (Nagy-Britannia), World of Glass;
          London (Nagy-Britannia), The Glass Art Gallery; Brugge (Belgium), Art-O-Nivo Gallery
2004 Transzflexió, Üveg, transzparencia, reflexió, Budapest, Gödör Klub
2004 Kerti Tárlat, Orosháza, Könd utca 32.
2004 Áramlások, Hommage à Gruber József, Budapest, Budapesti Gazdaságtudományi és Műszaki Egyetem Aula
2004 Összecsengés, Gödöllő, GIM-ház
2004 A Magyar Szobrász Társaság kiállítása, Veszprém, Csikász Galéria
2004 KOGART Szalon, Budapest, KOGART-ház
2005 Csak bronz, Budapest, Kispesti Vigadó Galéria
2005 KOGART Szalon, Budapest, KOGART-ház
2006 Meditation, Verriales 2006, Biot (Franciaország)
2006 XXXIV. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Michigan (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
2007 FIDEM, Colorado Springs (Amerikai Egyesült Államok)
2007 Sculpture Exhibition – Fresh Air, Gloucestershire (Nagy-Britannia)
2007 XXXV. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Michigan (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
2007 XVI. Országos Érembiennále, Sopron, Soproni Múzeum, Lábasház
2007 Hommage à Selye János, Budapest, Nádor Galéria
2007 Mágia, A Magyar Szobrász Társaság kiállítása, Szentendre, MűvészetMalom
2007 Contrast, Biot (Franciaország), Galerie International du Verre
2008 Figures, Glas Inspiration, Burgdorf (Svájc)
2008 Light a Source of Life. Verriales 2008, Biot (Franciaország), Galerie International du Verre
2008 XXXVI. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Michigan (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
2009 Dedukció. I. Szobrász Biennále, Szentendre, MűvészetMalom
2009 XVII. Országos Érembiennále, Sopron, Sopproni Múzeum, Lábasház
2009 Positive-negative, Verriales 2009, Biot (Franciaország), Galerie International du Verre
2009 XXXVII. Nemzetközi meghívásos üvegkiállítás, Michigan (Amerikai Egyesült Államok), Habatat Galleries
2009 Kor-Kép, Radnóti 100, Budapest, József Attila Klub
2010 Polychromy, Verriales 2010, Biot (Franciaország), Galerie Interhntional du Verre
2012 Ámos Imre és a XX. század – kortárs összművészeti kiállítás, Szentendre, Régi  Művésztelepi Galéria
2013 Ámos Imre és a XX. század – kortárs összművészeti kiállítás, Dunaszerdahely, Kortárs
          Magyar Galéria; Pécs, Pécsi Galéria; Berlin (Németország), Collegium Hungaricum;
          Budapest, Rumbach Sebestyén utcai Zsinagóga

Szimpozionok, alkotótelepek

1977, 1978, 1981 Nemzetközi Művésztelep, Győr
1982 Nemzetközi Üvegszimpozion, Frauenau (Német Szövetségi Köztársaság)
1982 Nemzetközi Üvegszimpozion, Novy Bor (Csehszlovákia)
1984 Üveg és építészet, Nemzetközi Üvegszimpozion, Sars-Poteries (Franciaország)
1984 Üveg és Szobrászat és Építészet, Nemzetközi Szimpozion, Glasi Hergiswil, Hersigwil (Svájc)
1984 Royal College of Art, London (Nagy-Britannia)
1984 Üvegszimpozion, Immenhausen (Német Szövetségi Köztársaság)
1988, 1991 Université d'Été, Sars-Poteries (Franciaország)
1988 Üvegszobrászati kurzus a Nemzetközi Szobrász Konferencia keretében, Dublin (Írország)
1991, 1994 Summer-school, Sars-Poteries (Franciaország), vendégtanár
1991 Château-Beychevelle (Franciaország)
1998 Pilchuk Summer School, Pilchuk (Amerikai Egyesült Államok)
2000, 2002 Escuela del Vidrio, La Granja del San Ildefonso (Spanyolország)

 

Bibliográfia

Bibliográfia

Tovább...

Válogatott bibliográfia

  • MMA könyvtári állomány
  • Közlések
  • AV-dokumentumok
  • Recepció

Közlések

1973 Az időmérő ember. A győri Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola órájáról. Művészet 1973(12)38-39.
1977 A győri példa. Szimpozionok '76 kiállítás. Budapest, Józsefvárosi Kiállítóterem. (Katalógus)
1994 Vallomás az üvegről. Magyar Iparművészet 1994(5)51.
2002 Bevezető. Terek és áramlások kiállítás. Budapest, Üvegpiramis Galéria. (Katalógus)
2003 A létezésen innen és túl. Új Forrás 2003(6)92-.93.
2004 Elmélkedés a létezésről. In. ~: Jégkorszak. Budapest, Műcsarnok. (Szerk. Mayer Marianna, bev. Serge Lechaczynski, Kovalovszky Márta, Kovács Péter, Csokits János, Németh Lajos.)
2005 Bevezető. In. A tér a szobrászatban. A szobrászat tere. Budapest, Műcsarnok. 5-6.
2006 Az MSZT kiállítása az Erzsébet téren. In. Szobrászat és környezet. A Magyar SzobrászTársaság és a Műcsarnok közös előadássorozatának dokumentáló kiadványa. Budapest, Műcsarnok. 45-50.
2007 Körkérdés / 1956 – Autonóm szobrászat a politikai térben. In. A hagyomány ösvényein / túl. Szobrászat és tradíció. Budapest, Műcsarnok. 7-8.

AV-dokumentumok

1978 Párhuzamosok találkozása. Kettős arckép egy fiatal művészházaspárról – ~ és Bohus Zoltán. Szerk. Hárs György. Rend. Csányi Miklós. Magyar Televízió 1978. április 1.
1993 Lugossy István: Genezis.
1996 Nagy T. Katalin: 1956 és az emlékmű. Duna Televízió.
1997 Mű-teremtés. Rend., szerk. Nagy T. Katalin. Duna Televízió 1997. március 10.
2004 Nagy T. Katalin: Bekezdések. Duna Televízió.
2005 Lugossy István: A létezés formái – ~. Talentum. Duna Televízió.
2008 kiállítása. (Czikora Ágnes-Kerepesi Péter-Tarjányi Tamás). Miskolci TV, Múzsa.

Recepció

1975 Bohus Zoltán és Csiky Tibor kiállítása. Kisalföld 1975. december 7.
1975 Bohus Zoltán és Csiky Tibor kiállítása. Magyar Hírlap 1975. december 7.
1975 Bohus Zoltán és Csiky Tibor kiállítása. Magyar Nemzet 1975. december 12.
1977 Bán András: Bevezető. Bohus Zoltán és ~ üvegművész kiállítása. Hajdúszoboszló, Szoboszlói Kisgaléria. (Katalógus)
1977 Frank János: Bevezető. Bohus Zoltán és ~ üvegművész kiállítása. Eger, Egri Kisgaléria. (Katalógus)
1977 Jánossy György: Bevezető. ~ ötvösművész kiállítása. Budapest, Helikon Galéria. (Katalógus)
1977 Frank János: Óracsináló szobrász. Élet és Irodalom 1977. augusztus 6.
1978 Koczogh Ákos: Szép tárgyak dicsérete. A tárgyak világa. Budapest, Gondolat Kiadó. 7.
1978 Magyar szobrászati kiállítás. Budapest, Műcsarnok. (Katalógus)
1978 ~ és Bohus Zoltán iparművészek kiállítása. Celldömölk, Kemenesaljai Művelődési Központ. (Katalógus)
1978 Frank, János: Mystery and hyperrealism. The New Hungarian Quarterly 1978. Autumn. 190.
1978 Frank, János: Charm, Irony, Drama. The New Hungarian Quarterly No. 70., Summer 1978. 204-205.
1981 Németh Lajos: Bevezető. ~ Gyorsuló tér kiállítása. Budapest, Dorottya utcai Kiállítóterem. (Katalógus)
1981 Sinkovits Péter: Absztrakció geometrikus struktúrában. Óbudai Galéria, 1980. X-XI. Művészet 1981(2)50-52.
1981 Nagy, Ildikó: ~, Zoltán Bohus. Studien in Raum und Zeit. Neues Glas 1981(3)
1981 Lóska Lajos: ~. Művészet 1981(6)60.
1981 Vadas József: A meglelt idő nyomában. Élet és Irodalom 1981. június 27.
1982 Frank, János: Motion, Space. Kinetics. Tamás Hencze, ~, István Haraszty. The New Hungarian Quarterly No. 85., Spring 1982. 175-176.
1982 Nagy Zoltán: Magyar üvegszobrászok kiállítása a Finn Üvegmúzeumban. Művészet 1982(10)54-55.
1983 Kovalovszky Márta: Bevezető. ~-ról. Sopron, VI. Országos Érembiennále. (Katalógus)
1983 Nagy Ildikó: Bevezető. 3 Glaskünstler aus Ungarn. Essen, Essener Glasgalerie. (Katalógus)
1983 Üvegszobrok kiállítás. Budapest, Ernst Múzeum. (Katalógus, bev. Kovács Péter.
1983 Frank János: ~: Gyorsuló tér. Művészet 1983(6)26-27.
1983 Hollós László: „Művészkert". 70 éves a Százados úti művésztelep. Budapest 1983(7)10-13.
1984 Mullaly, Terrence: Bevezető. Between  the Medal and Sculpture. London, The British Art Medal Society.(Katalógus)
1984 Frank János: Négy kiállításunk Londonban. Élet és Irodalom 1984. április 20.
1985 Bohus Zoltán és ~ üvegtervező iparművész kiállítása. Pécs, Pécsi Galéria; Kaposvár,  Somogyi Képtár. (Katalógus)
1985 Országos üvegművészeti kiállítás. Balatonfüred, Balatoni Galéria. (Katalógus, bev.  Varga Vera.)
1985 Sinkovits Péter: Üvegterek. Művészet 1985(3)22-26.
1985 Frank János: Krómacél és zárvány. Budapest 1985(5)24-26.
1985 Frank, János: Plaster of Paris and Paint – and Glass. The New Hungarian Quarterly No. 97., Spring 1985. 187-191.
1986 Darzag, N.: Bevezető. ~ kiállítása. Párizs, Galerie d'Amon. (Katalógus)
1986 Klein-Plastik. Bundesrepublik Deutschland, Frankreich, Ungarn. 3. Triennale Fellbach. Fellbach, Schwabenlandhalle Fellbach. (Katalógus, bev. Frank, János.)
1986 Jaulin, Aline: Bevezető. Bohus Zoltán és ~ üvegművész kiállítása. Párizs, Galerie  d'Amon. (Katalógus)
1986 P. Szabó Ernő: Geometrikus törekvések a hetvenes években. Művészet 1986(6)6-11.
1986 Loeffler, Robert: Kortárs magyar üvegművészet. Művészet 1986(6)43-47.
1986 Frank János: 3. Fellbachi Kisplasztikai Triennále. NSZK, Franciaország, Magyarország. Élet és Irodalom 1986. szeptember 5.
1986 Gyetvai Ágnes: Az Üveghegyen innen és túl. ~ szobrai. Magyar Nemzet 1986. szeptember 9.
1986 Loeffler, Robert: ~. Glass sculpture. Arts Review, London 1986. november 21.
1987 Frank, János: Bevezető. ~ und Zoltán Bohus. Fellbach, Rathaus Fellbach. (Katalógus)
1987 VII. Budapesti Nemzetközi Kisplasztikai Kiállítás. Budapest, Műcsarnok. (Katalógus, bev. Aradi Nóra, Bereczky Loránd.)
1987 Zeitgenössische bildende Kunst aus Ungarn. München, Galerie der Künstler; Budapest, Műcsarnok. (Katalógus, bev. Köpeczi, Béla, Kádár, János Miklós, Gelencsér, Éva.)
1987 Gyárfás Péter: Óra-üveg-idő. Beszélgetés ~-val. Mozgó Világ 1987(1)97-117.
1988 Frank, János: Bevezető. ~. Aktuelle Ungarische Kleinplastik. Dortmund, Museum für Kunst und Kulturgeschichte der Stadt Dortmund (Katalógus)
1988 Üvegszobrok. Bohus Zoltán, Buczkó György és ~ kiállítása. Tihany, Tihanyi Múzeum. (Katalógus, bev. Kovács Péter.)
1988 Sinkovits Péter: Díjak és mesterek. Beszélgetés ~-al. Művészet 1988(2)12-15.
1988 Frank, János: Five Hungarian Sculptors at the Budapest Triennale. The New Hungarian Quarterly No. 109., Spring 1988. 192-195.
1988 Ember Mária: Bohus Zoltán, Buczkó György és ~ kiállítása. Magyar Nemzet 1988. augusztus 3.
1989 Gyárfás Péter: Üvegszobrok. Művészet 1989(1)1-2.
1989 Frank János: Zárványok. Élet és Irodalom 1989. december 15.
1990 Lóska Lajos: Üvegplasztikák Tihanyban. Művészet 1990(2)35-39.
1990 Frank János: Átlátszó és áttetsző. Új Horizont 1990(3)
1991 Chikán, Bálint: Hungarian medals in Helsinki. The Medal No. 19. Autumn 1991. 77-82. 
1991 Bardi Terézia: Az önmagára vetülő világ. ~ üvegszobrairól. Új Művészet 1991(11)38-41.
1992 Gulian, Thierry-Frank, János: ~. Enclaves. Párizs, Birdyland Edition.
1992 Kovács Péter: A tegnap szobrai. Fejezetek a magyar szobrászat közelmúltjából. Szombathely, Életünk Könyvek.
1992 Csokits János: Bevezető. Zárványok. ~ kiállítása. Budapest, Dorottya utcai Kiállítóterem. (Katalógus)
1992 Kovásznai, Viktória L.: The eighth national biennial of medallic art at Sopron. The Medal No. 20. Spring 1992. 77-82.
1992 Wehner, Tibor: The medals of ~. The Medal No. 21. Automn 1992. 73-75.
1992 Frank János: Morituri. Élet és Irodalom 1992. május 29.
1993 Mullaly, T.: ~. Enclaves. The Medal, Autumn 1993. 95-97.
1993 Takashina, S.: Bevezető. ~ kiállítása. Tokió, NIKI Gallery. (Katalógus)
1993 Stúdióüveg. Kísérlet egy fogalom és jelenség értelmezésére. Stúdióüveg kiállítás, Szentendre, Szentendrei Képtár. (Katalógus, bev. Bodonyi Emőke.)
1993 Varga Vera: Kortárs magyar üvegművészet. Magyar Iparművészet 1993(1)46-50.
1993 Sersiron, Nicolas: Panoramique sur la création verre en Hongrie. Rencontre avec huit  artistes à Budapest. La Revue de la Céramique et du Verre No 69., mars/avril 1993. 20-30.
1993 Wehner Tibor: Lágyan meghajló kemény ív. ~ „érem"-művészetéről. Új Művészet 1993(9)51-52.
1993 Román József: Üvegvilág – világüveg. Élet és Tudomány 1993(11)
1994 Nyolcvanas évek. Képzőművészet. Budapest, Ernst Múzeum. (Katalógus, bev. Keserü Katalin.)
1994 FIDEM '94 XXIV. Kongresszus és nemzetközi éremművészeti kiállítás. Budapest, Magyar Nemzeti Galéria. (Katalógus, bev. Fekete György, Lars O. Lagerqvist, L.  Kovásznai Viktória.)
1994 Mai magyar érem. Budapest, Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége  Érem Szakosztálya. (Katalógus, bev. Baranyi Judit.)
1994 Mullaly, Terence: FIDEM XXIV. A turning point for the medal. The Medal No. 25. Autumn 1994.105-120.
1995 Magony Imre: Székesfehérvár szobrai. Szobrok, épületszobrok, emlékművek,  emléktáblák. Székesfehérvár, Ma Kiadó, Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár. 102.
1995 Kovács Péter: Bevezető. ~ szobrászművész akadémiai székfoglaló kiállítása. Budapest, Fővárosi Képtár. (Katalógus)
1995 Helyzetkép. Magyar szobrászat. Budapest, Műcsarnok. (Katalógus, bev. Pilaszanovich Irén, Wehner Tibor.)
1995 P. Szűcs Julianna: ~. Népszabadság 1995. április 24.
1995 Vadas József: A kőben is ember rejtőzik. ~ akadémiai székfoglaló kiállítása a Kiscelli Múzeumban május 14-éig. Magyar Hírlap 1995. május 8.
1995 Vámossy Ferenc: Egy kiállítás emlékképei. Magyar Építőművészet 1995(6)61-63.
1995 Varga Vera: Üveg – ipar- vagy képzőművészet? Magyar Iparművészet 1995(4)28-31.
1995 Varga Vera: Paradoxon – üveg – festészet – plasztika. Iparművészeti Múzeum 1995. Balkon 1995(10-11)39-41.
1996 Bohus Zoltán: Bevezető. Bohus Zoltán, Buczkó György és ~ üvegművész kiállítása. Budapest, Iparművészeti Múzeum. (Katalógus)
1996 Bohus, ~, Buczkó kiállítás. Budapest, Iparművészeti Múzeum. (Katalógus)
1996 Halasi Rita: The Genesis of Life. Neues Glass 1996(1)28-33.
1996 Bodonyi Emőke: „Formai világom zárványokon és kőzeteken alakult". Beszélgetés ~-  val. Új Művészet 1996(4)47-50.
1996 Miklós Pál: Bohus, ~, Buczkó. Iparművészeti Múzeum, 1996. szeptember-október. Magyar Iparművészet 1996(4)63-65.
1996 Blankstein, Amy: ~. Monument for the Victims of WWII of Székesfehérvár. Sculpture 1996. július-augusztus.
1997 Boros Géza: Emlékművek 56-nak. Budapest, 1956-os Intézet. 79, 80, 156, 265.
1997 A forradalom lángja. Készült az 1956-os forradalom és szabadságharc negyvenedik  évfordulója tiszteletére 1996 októberében „közadakozásból-összefogással". Budapest Ötvenhatos Emlékbizottság.
1997 P. Szabó Ernő: Bevezető. ~ szobrászművész kiállítása. Budapest, Vigadó Galéria.  (Katalógus)
1997 Mester és tanítványai. In Memoriam Somogyi József kiállítás. Budapest, Hadtörténeti Múzeum. (Katalógus, bev. Aba-Novák Judit.)
1997 ~ és Bohus Zoltán üvegművészek kiállítása. Hága, Galerie Rob van den Doel. (Katalógus)
1997 P. Szabó Ernő: Emberi zárványok. Új Művészet 1997(1-2)3.
1997 Frank János: Láng a grániton. Élet és Irodalom 1997. február 21.
1997 Nagy Zoltán: Magyar üvegtervezők Arizonában. Magyar Iparművészet 1997(4)42-45.
1998 Salamon Nándor: Kisalföldi művészek lexikona. Győr, Kisalföld Művészetéért  Alapítvány. 195.
1998 Szöllőssy Ágnes-Boros Géza: Budapest köztéri szobrai és emléktáblái 1985-1998. (Bev. Boros Géza.) Budapest, Budapest Galéria. 142.
1998 ~ és Bohus Zoltán kiállítása. Győr, Városi Művészeti Múzeum. (Katalógus)
1998 Wehner, Tibor-L. Kovásznai, Viktória: Border lines. Two views on unconventional medals in Budapest. The Medal No. 32., Spring 1998. 84-94.
1998 Lóska Lajos: Áttetsző szobrok. Élet és Irodalom 1998. augusztus 7.
1999 L. Kovásznai Viktória: Fejezetek a magyar éremművészet történetéből. Budapest, Argumentum Kiadó, Magyar Numizmatikai Társulat. 136, 138, 142-144, 157.
1999 Andrási Gábor-Pataki Gábor-Szücs György-Zwickl András: Magyar képzőművészet a 20. században. Budapest, Corvina Kiadó. 234.
1999 A Százados úti művésztelep. Budapest, Százados úti Művésztelep Egyesület. (Katalógus,  bev. Feledy Balázs.)
1999 Boros Géza: Kő a könyvben. Élet és Irodalom 1999. május 14.
1999 Frank János: Rabszolgák – gladiátorok. ~ munkáihoz. Élet és Irodalom 1999. augusztus 13.
2000 Kortárs Magyar Művészeti Lexikon, II. kötet. H-Ö. Budapest, Enciklopédia Kiadó. 648-651.
2000 Kovalovszky Márta: Bevezető. ~ szobrászművész kiállítása. Budapest, Dorottya utcai Galéria. (Katalógus)
2000 Az emlékezésről. Kiállítás és szimpozion. Vigadó Galéria, Budapest. 2000. július 27 – augusztus 14. Budapest, Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete. 
2000 Művészettel az új évezredbe. Kortárs szoborkiállítás a Városligeti-tó vizén. Budapest. (Katalógus, bev.Demszky Gábor, Rockenbauer Zoltán, Horváth Pál, Medgyessy Péter, Alexander Tolnay, Jerger Krisztina.)
2000 Lóska Lajos: Kibontakozások. Art Limes (Álom-labirintus) 2000. 77-82.
2000 Buliczka Tünde: Az idő könyve és a forradalom lángja. ~ tárlata a DorottyaGalériában. Népszabadság 2000. február 15.
2000 Vadas József: Történelmi zárványok. ~ kiállítása a Dorottya Galériában. Magyar Hírlap 2000. február 25.
2000 Fekete Judit: Kőbe, üvegbe zárt történelem. ~ könyvei a Dorottya Galériában. Magyar Nemzet 2000. március 4.
2000 Nagy Gergely: A megtévesztő szépség. ~ és Bohus Zoltán. Műértő 2000(7-8)31.
2000 Sinkovits Péter: Üvegben foganó élet. Beszélgetés ~-val. Új Művészet 2000(9)24-29.
2000 Boros Géza: Emlék/mű. ~ művészete a kilencvenes években. Új Művészet  2000(9)30-33.
2001 Boros Géza: Emlék/mű. Művészet – köztér – vizualitás a rendszerváltástól a Millenniumig. Budapest, Enciklopédia Kiadó. 33-36, 53.
2001 Szobrászaton innen és túl. Budapest, Műcsarnok. (Katalógus, bev. Nagy Zoltán.)
2001 Wehner Tibor: A hazugság és a hiány emlékművei. Előadások, tanulmányok, cikkek, röpiratok, feljegyzések a magyar szobrászatról 1986-1999. Budapest, Új Művészet Kiadó. 88, 104, 134, 145, 168, 191, 202-203, 260.
2001 Németh Lajos: Gesztus vagy alkotás. Válogatott írások a kortárs magyar művészetről. Budapest, MTA Művészettörténeti Kutató Intézet. 262-263, 269, 368, 380.
2001 Veress Kinga: Üveg az építészetben. Pécs, Magyar Üvegművészeti Társaság.
2001 A kert. Szombathely, Szombathelyi Képtár. (Katalógus, bev. Fabényi Júlia, Somkuthy Ferenc, Tóth József.)
2001 Wehner Tibor: Emlékek és emlékművek. A fehérvári szoborművek. Új Művészet  2001(6)22-25.
2001 Szoborinstalláció. ~ kiállítása, Vízivárosi Galéria, 2001. október 5-27. Új Művészet  2001(10)3.
2001 Gopcsa Katalin: Misztérium. ~ kiállítása a veszprémi Mestermű Galériában. Új Művészet 2001(10)48.
2001 ST: ~ stellt in Vízivárosi-Galerie aus. Budapester Zeitung 2001. október 15. 
2002 Beke László-Gábor Eszter-Prakfalvi Endre-Sisa József-Szabó Júlia: Magyar művészet 1800-tól napjainkig. Budapest, Corvina Kiadó. 363.
2002 Varga Vera: Az üveg jelentése. Budapest, Helikon Kiadó. 153-154.
2002 Terek és áramlások. Bohus Zoltán és ~ üvegművész kiállítása. Budapest, Üvegpiramis Galéria. (Katalógus)
2002 Mai magyar érem. Budapest, Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége  Érem Szakosztály. (Katalógus, bev. Ligeti Erika.)
2002 P. Szabó Ernő: Művek a kristályok törvénye szerint. Beszélgetés ~ szobrászművésszel. Magyar Napló 2002(2)21-25.
2002 Frank János: Az Üvegpiramis alatt. Élet és Irodalom 2002. április 5.
2002 Fekete György: Üveg-üzenetek. Bohus Zoltán és ~ szobrai. Magyar Iparművészet  2002(4)10-12.
2002 Csokits János: Négy vázlat. Egy családi kiállítás megnyitója. Új Forrás 2002(8)93-95.
2003 Don Péter-Pogány Gábor: Magyar szoborkészítők jelzéstára. Budapest, Auktor Könyvkiadó. 76.
2003 Varga Vera: Üvegművészet. In. A magyar iparművészet az ezredfordulón. Budapest, Magyar Művészeti Akadémia Alapítvány. 117-134.
2003 N. Mészáros Júlia: 35 éves a Győri Művésztelep. Történeti áttekintés, művek, életrajzi adatok, beszámoló a jubileumi találkozóról. Győr, Városi Művészeti Múzeum.
2003 Távoli közelség. A háború utáni magyar képzőművészet a Székesfehérvári Szent István Király Múzeum gyűjteményéből. Olmütz, Művészeti Múzeum. (Katalógus, bev. Ladislav Daněk, Helena Rišlinková, Szűcs Erzsébet, Kovalovszky Márta, Feuer Gábor, Perneczky Géza, Forgács Éva, Fitz Péter, Izinger Katalin.)
2003 Géger Melinda: Fém és üveg. Kaposfüredi Galéria. ARTforum 2003. 63-65.
2003 O. Cs.: Történelemkönyv szobrokból. Népszabadság 2003. augusztus 26.
2003 Feketék és barnák. Új Élet 2003. október 1.
2004 Révai Új Lexikona, XIII. kötet. Szekszárd, Babits Kiadó. 551-552.
2004 Prohászka László: Szoborhistóriák. Budapest, Városháza. 214.2004 ~: Jégkorszak. Budapest, Műcsarnok. (Szerk. Mayer Marianna, bev. Serge Lechaczynski, Kovalovszky Márta, Kovács Péter, Csokits János, Németh Lajos.)
2004 L. Kovásznai Viktória: Modern magyar éremművészet II. 1976-2000 a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményéből. Budapest, Magyar Nemzeti Galéria. 9, 11, 34, 97-100.
2004 Fragile cargo. Kortárs üvegművészeti vándorkiállítás. Budapest, Budapest Galéria; Kaposvár, Vaszary Képtár; St. Helens (Egyesült Királyság), World of Glass; London, The Glass Art Gallery; Brugge (Belgium), Art-O-Nivo Gallery. (Katalógus, bev.  Hegyvári Bernadett, Max Jacquard, Gaál Endre, Varga Vera.)
2004 Varga Vera-Bohus Zoltán: Bevezető. Bohus Zoltán és ~ üvegművész kiállítása. Alcorcón, MAVA. (Katalógus)
2004 Varga Vera: A FÜ. Magyar Iparművészet 2004(2)42-43.
2004 Varga Lajos Márton: Valahonnan olykor hegedűszót hallunk. Népszabadság   2004. február 21.
2004 G. A. A.: Az emberi létezés csúcspontja. Új Ember 2004. március 7.
2004 Szablyár Eszter: Vízre bocsátás. Népszabadság 2004. október 11.
2004 P. Szűcs Julianna: Oh természet, oh dicső természet! Záborszky Gábor és ~ a  Műcsarnokban. Népszabadság 2004. október 22.
2004 Beemelték a Holocaust-emlékművet. Komárom-Esztergom Megyei Hírlap  2004. november 16.
2004 Tóth Ilona: Megsemmisülés és örökkévalóság. 24 Óra 2004. november 18.
2004 Oláh György: Felavatták a tatai holokauszt-emlékhelyet. Komárom-Esztergom Megyei Hírlap 2004. november 19.
2004 Bodonyi Emőke: Egy autonóm műfaj. Stúdióüveg Magyarországon. Műértő 2004(11)13.
2004 Kovalovszky Márta: Jégkorszak. ~ kiállítása. Új Művészet 2004(12)14-15.
2004 Spengler Katalin: Üvegszobrok. Kortárs üvegművészet az Üvegpiramis Galériában. Elite 2004(12)XXII-XXV.
2004 Hajdu István: Arctalanok. Hét Hárs 2004. Karácsony.
2004 Varga Vera: Üveg Kelet és Nyugat között. Kortárs magyar üveg alap – folyamat – eredmény. World of  Glass, London, 2004. november 24. ARTforum 2004. 167-176.
2005 Nagy T. Katalin: Bevezető. ~ szobrászművész kiállítása. Cork (Írország), Szent Péter templom. (Katalógus)
2005 Hajdu István: A mártírium geometriája. Magyar Narancs 2005. január.
2005 Nagy T. Katalin: Ki a palackból! ~ és Gaál József Írországban. Új Művészet 2005(3)30-31.
2006 Keszthelyi Katalin-Wehner Tibor: A magyar üvegművészet. Alkotók, adatok 1945-2005. Budapest, Képző- és Iparművészeti Lektorátus. 248-253.
2006 Nagy Ildikó (szerk.): Kortárs művészet. Szoborpályázatok 1950-2000. Budapest, Képző- és Iparművészeti Lektorátus. 266, 351, 364, 383, 415, 419, 422, 427, 467, 472, 472/A, 482, 498.
2006 Tóth Vilmos: Síremlékművészet. Budapest, Városháza. 68.
2006 Európa Szoborpark I-II. Veszprém, Vetési Albert Gimnázium, Kittenberger Kálmán Vadaspark.Veszprém, Művészeti Műhely Alapítvány. (Katalógus, bev. Dióssy László, Szöllősi-Nagy András.)
2006 25 éves a Smohay Alapítvány. Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum. (Katalógus,  bev. Kovalovszky Márta, Hajdu István.)
2006 H. p.: Vita után: ~. Fejér Megyei Hírlap 2006. március 17.
2006 Gábor Gina: Gránit és vízfüggöny. Az ötvenhatosok terén, a zöldellő parkban áll majd az emlékmű. Fejér Megyei Hírlap 2006. március 28.
2006 P. Szabó Ernő: ~ lett a koszorús szobrász. Magyar Nemzet 2006. március 29.
2006 Péli Péter: Beszélgetés ~-val a land artról. Kilincs 2006(2-3)8-12. 
2006 Nagy T. Katalin: Bardo. Élet és Irodalom 2006. május 5.
2006 P. Szabó Ernő: Koszorúk és emlékművek. Beszélgetés ~ szobrászművésszel 1956-ról. Új Művészet 2006(7)41-42.
2006 (lsz): Nagy idők emlékezete. Az ötvenhatos forradalom hőseit dicsőítik a felállítandó új műalkotások. Fejér Megyei Hírlap 2006. augusztus 3.
2006 Gábor Gina: A könnyfüggönyön át. Fejér Megyei Hírlap 2006. augusztus 26.
2006 (mh): In memoriam '56. ~ szobrászművész alkotásaiból nyílik tárlat. Zalai Hírlap 2006. szeptember 4.
2006 (mh): Tárlat idézi '56 szellemét. Zalai Hírlap 2006. szeptember 6.
2006 Magyar Hajnalka: Méteres lánggal kel életre. ~ szobrászművész '56-os emlékeiről, alkotói világáról, egerszegi kiállítása kapcsán. Zalai Hírlap 2006. szeptember 19.
2006 Fekete György: Történelmi idézetek. ~ üvegszobrai. Magyar Iparművészet 2006(4)24-26.
2007 Wehner Tibor: Szövetség. 249 szobrász. Budapest, Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége Szobrász Szakosztálya. 237-242.
2007 Rózsa Gyula: Mi van az üveghegyen túl? In. Hordozható emlékművek kora. Budapest, Jószöveg Műhely Kiadó. 292-295.
2008 Fábián Sándor: A világ szobrászainak lexikona. Budapest, Magyarkerámia Kft. 487-488
2008 Szeifert Judit: Szobrok nőnemben? A szobrásznők – nőszobrászok című kiállítás.  MKISZ Galériája, 2007. XI. 23–XII.10. Új Művészet 2008(1)38-39.
2009 Entz Géza Antal (szerk.): Székesfehérvár. Magyarország műemlékei. Budapest, Osiris. 102, 265, 303; 85.
2009 Napló. ~ szobrászművész kiállítása. Budapest, Vízivárosi Galéria. (Katalógus)
2009 P. Szabó Ernő: Naplójegyzetek a jégkorszak után. Magyar Nemzet 2009. március 14.
2009 Bakonyvári M. Ágnes: Napló. ~ kiállítása. Vízivárosi Galéria, 2009. II. 17 – III. 12. Új Művészet 2009(4)42.
2009 Péntek Imre: ~ szobrászművész kiállítása. Pannon Tükör 2009(5)98-99.
2009 Somrai Szabó Szilvia: A fény a sötétségből születik. A Nemzetközi Kepes Társaság kiállítása. A22 Galéria, 2009. IV. 16 – VI. 3. Új Művészet 2009(6)40.
2010 Wehner Tibor: Modern magyar szobrászat 1945-2010. Budapest, Corvina Kiadó. 182-184.
2010 Bódi Lóránt: A tatai zsinagóga esete a kádári emlékezetpolitika tükrében. Új Forrás 2010(9)45-56.
2010 Dvorszky Hedvig: ~ üvegszobrász érintései. Tempevölgy 2010. szeptember. 81-85.
2011 Art on Lake. Művészet a tavon. Budapest, 2011. (Katalógus, bev. Baán László, Jerger Krisztina, Alexander Tolnay.)
2011 Kovalovszky Márta: Bevezető. A létezés formái. ~ életmű-kiállítása. Budapest, Iparművészeti Múzeum. (Katalógus)
2011 A létezés formái. ~ életmű-kiállítása. Iparművészeti Múzeum, 2011. július 3 – augusztus 18. Új Művészet 2011(7)3.
2011 Pataki Gábor: „Akkorra én már mint kő vagyok." ~ életmű-kiállítása. Iparművészeti  Múzeum, 2011. VI. 30 – IX. 19. Új Művészet 2011(8)10-11.
2012 Salamon Nándor: Kisalföldi művészeti lexikon. Festők, szobrászok, építészek,  műgyűjtők, művészeti írók, művészeti csoportok, egyesületek, galériák. XVI-XXI. század.  Vasszilvágy, Magyar Nyugat Könyvkiadó. 220.
2012 Sinkovits Péter: Tovább lobog a forradalom lángja. Búcsú ~-tól. Új Művészet  2012(10)40.
2013 Wehner Tibor: Tapló. Kíméletlen Művészeti Napló 1996-2006. Budapest, Enciklopédia Kiadó. 236, 484, 513, 652.
2013 L. Kovásznai Viktória: Díjazott érmek az elmúlt évtizedekből. Kiállítás a Ferenczy  Béni-díjasok (1977-2011) munkáiból a MKISZ Andrássy úti Galériájában. Magyar Iparművészet 2013(4)12-16.
2014 Vadas József: A magyar iparművészet története. A századfordulótól az ezredfordulóig. Budapest, Corvina Kiadó. 189, 190, 196, 212.

 


Kapcsolódó tartalmak

  • hírek
  • események
  • videók
További események >
További hírek >
További videók >
  • © Magyar Művészeti Akadémia, 2017

  • facebook
  • Hírlevél
  • Szakértők
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Szerzői jogok
  • Kapcsolat